Více
  13 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Zkušený stratég Hodgson. V 75 letech bude koučovat Crystal Palace

  Roy Hodgson se znovu vrací mezi elitu, oslovilo ho vedení Crystal Palace, aby tým udržel v Premier League. Je to zajímavá výměna. Právě u tohoto týmu Hodgson v červenci 2021 skončil a nahradil ho Patrick Vieira. Teď si role zase vyměnili poté, co Vieira prodloužil sérii bez výher ve všech soutěžích už na dvanáct zápasů.

  Proč se si tolik jogínů způsobí poranění kolen při pozici lotosu

  Přetažení nohou v lotosové pozici je jednou z nejnebezpečnějších věcí, které můžete v józe dělat. Každoročně si tímto způsobem mnoho jogínů vážně poraní kolena. Proč je tomu tak?

  Bývalé sídlo králů, dnes intelektuální centrum Polska. Navštivte Varšavu

  Hlavní město Polska, Varšava, je pulzujícím srdcem země. Bylo posledním sídlem polské královské rodiny a místem, kde došlo v roce 1944 k povstání. V současnosti je intelektuálním centrem Polska, stejně jako eklektickým a pulzujícím kulturním prostorem, který přitahuje nové obchody a zároveň lpí na své důležité minulosti.

  Ať už se zajímáte o historii, klasickou hudbu, současné umění nebo fandíte fitness, Varšava umí nabídnout něco, co vás bude bavit.

  Projděte se po Trakt Królewski (Královské cestě)

  Královská cesta je bezpochyby nejkrásnější částí města. Zahrnuje pět spojovacích ulic, na kterých se nachází mnoho kulturně významných budov a památek. Začíná na okraji Starého Města. Po prohlídce Starého Města zapsaného na seznamu UNESCO se vydejte ulicí Krakowskie Przedmieście (podívejte se na kampus Varšavské univerzity, kostel sv. Anny, památník Mikuláše Koperníka a Polskou akademii věd). Poté na elegantní ulici Nowy Świat (skvělé pro bary a kavárny), dolů Aleje Ujazdowskie (podívejte se na náměstí Tří křížů s kostelem sv. Alexandra) a skončete ve slavném parku Royal Łazienki.

  Lenošení v parku Royal Łazienki

  Tento největší a nejpůvabnější park v celé Varšavě byl navržen v 17. století v barokním stylu. V parku se nachází řada paláců (včetně hlavního Paláce na vodě), neoklasicistní amfiteátr a oranžérie. V létě se v parku často konají bezplatné kurzy jógy a meditace.

  Přečtěte si o Varšavském povstání v roce 1944

  Muzeum varšavského povstání má motto „Chtěli jsme být svobodní – a za tuto svobodu dlužit sami sobě“. Představuje historii povstání v roce 1944, klíčového pro vývoj a konec druhé světové války. Bylo vytvořeno po vzoru Památného muzea holocaustu ve Washingtonu a využívá multimediální design, aby napodobil atmosféru povstání.  Můžete si prohlédnout bunkry, přečíst si úryvky z tehdy tištěných novin a také porozumět chronologii bitev.

  Návštěva královského hradu

   Varšavský královský hrad se nachází ve Starém Městě na krásném Zámeckém náměstí. Mezi 16. a 18. stoletím byl sídlem polské královské rodiny. Za 2. světové války byl zcela zničen německou armádou a kvůli komunistickému režimu byl rekonstruován až v 80. letech 20. století. V interiérech se nachází sbírka portrétů polských králů a sbírka 23 obrazů Varšavy z 18. století, které si objednal poslední polský král S. A. Poniatowski.

  Procházka podél řeky Visly

  Břeh řeky Visly se v poslední době stal módním místem setkávání. V novém plážovém pavilonu a kavárně Plażowa se koná cyklus koncertů s názvem „Miejskie granie“ („městské hraní“) v podání nejlepších mladých polských hudebníků. A skvělé na těchto koncertech je, že jsou zdarma. Plażowa také nabízí venkovní divadlo a kino, bazén pro děti, půjčovnu sportovních a plážových doplňků, stejně jako mnoho kaváren a barů.

  Navštivte Muzeum historie polských Židů POLIN

  Muzeum historie polských Židů (POLIN) je interaktivní a živé muzeum, které slouží i jako kulturní centrum. Pořádá různé workshopy, debaty, přednášky a další dočasné akce. Hlavní expozice přibližuje tisíciletou historii Židů v Polsku. Významná je i samotná poloha POLINu – stojí v centru bývalého židovského ghetta z 2. světové války.

  Ochutnejte nejlepší čokoládu v Polsku

  Nejlepší polská čokoláda se vyrábí v továrně Wedel v městské čtvrti Praga. Kromě prohlídky a ochutnávky slavné čokolády uvidíte i druhou stranu Varšavy – Praga je rozvíjející se částí města. Samotná továrna nabízí denní prohlídky a má obchod se suvenýry a značkovou kavárnu, která nabízí skvělou kávu a horkou čokoládu vedle sladkých dobrot vyrobených z čokolády Wedel.

  Sledujte nás na sítích

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Tornádo zabilo v Mississippi nejméně 23 lidí. Další oběti mohou ležet pod troskami

  Na několika místech státu Mississippi padaly v pátek večer kroupy velikosti golfového míčku. Spolu se silným deštěm doprovázely tornádo, které se prohnalo několika menšími městy. Zabilo nejméně 23 lidí a dalším způsobilo zranění. Záchranáři upozornili, že se oběti mohou nacházet také pod troskami domů.