ZprávyFrancii zasáhla desátá generální stávka, v ulicích hlídkuje 13.000 policistů

Francii zasáhla desátá generální stávka, v ulicích hlídkuje 13.000 policistů

Ve Francii se dnes koná již desáté kolo stávek proti nepopulární penzijní reformě, která mimo jiné zvyšuje věk odchodu do důchodu. Od chvíle, kdy vláda schválila zákon bez hlasování v parlamentu, demonstrace provázejí rostoucí násilnosti, při nichž utrpělo zranění mnoho příslušníků bezpečnostních složek, ale i protestujících. Podle ministerstva vnitra dnes v ulicích bude 13.000 policistů, z toho 5500 v Paříži. Ráno byla přerušena železniční doprava, protestující také zablokovali silnice v okolí Rennes a Nantes, uvedla agentura AFP.

Blokády a demonstrace, které narušují dodávky pohonných hmot v některých francouzských regionech a zasáhly také fungování logistických skladů, pokračují již několikátý den v řadě. V pondělí bylo ve Francii uzavřeno nebo fungovalo na sníženou kapacitu nejméně šest ze sedmi rafinerií a byly zablokovány terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG).

Devatenáctiletá studentka Yasmine Mounibová ze severní Francie uvedla, že souhlasí s požadavky stávkujících, kteří požadují zrušení reformy. „Ale mohli by nechat ranní vlaky pro středoškoláky a vysokoškoláky: stojí mě to vzdělání,“ řekla a dodala, že vstává ve čtyři hodiny ráno, aby dorazila na osmou hodinu, ale stejně nepřijede včas.

Paříž zasaženou stávkou popelářů stále hyzdí tisíce tun odpadků, které večer slouží jako palivo pro skupiny výtržníků. I dnes jsou stejně jako při předchozích manifestacích zrušené některé lety a zavřené některé školy.

Ve francouzské metropoli stávkující železničáři s hořícími světlicemi a vlajkami vtrhli na jedno z hlavních nádraží v metropoli, Gare de Lyon, a zablokovali vlakové koleje. Někteří nesli transparenty s nápisy: „Policie mrzačí. My neodpouštíme!“.

Francouzský úřad pro civilní letectví (DGAC) dnes požádal letecké společnosti, aby ve čtvrtek a v pátek zrušily část svých letů, zejména na pařížském letišti Orly, kvůli stávce leteckých dispečerů proti důchodové reformě. Tato preventivní opatření, která DGAC požaduje již jedenáctý a dvanáctý den po sobě, se budou týkat ve čtvrtek 20 procent letů na letištích Orly, v Marseille a v Toulouse a v pátek 25 procent letů na Orly a 20 procent letů v Lyonu a dalších městech.

V pondělí se prezident Emmanuel Macron, jehož popularita prudce klesla, sešel v Elysejském paláci s premiérkou Élisabeth Borneovou a zástupci své vlády. Prezident řekl, že je třeba „pokračovat v oslovování“ odborů.

Premiérka si vytyčila dva cíle: „uklidnit zemi“ a „urychlit reakce na očekávání Francouzů“. Odbory, které varovaly před tím, že se jim protesty mohou vymknout z rukou, se však nehodlají vzdát a požadují stažení zákona.

Během posledního celostátního dne protestů minulý týden ve čtvrtek malé skupinky anarchistů rozbíjely výlohy obchodů, demolovaly autobusové zastávky a vyplenily restauraci McDonald’s v Paříži, podobné násilnosti se odehrály i v dalších městech. Většinou ale byly protestní akce, které se konají již od ledna, i doprovodné průchody poklidné.

Ministr vnitra Gérald Darmanin v pondělí varoval, že dnes hrozí „velmi vážné riziko“ dalších násilností v hlavním městě i mimo něj. Policie doporučila majitelům obchodů na trase pařížského protestního shromáždění, aby na celý den zavřeli.

Důchodová reforma je podle vlády nezbytná, jinak hrozí krach důchodového systému. Kromě zvýšení věku odchodu do důchodu se má zvýšit i počet odpracovaných let nutných pro získání plné výše penze. Díky reformě ale mají získat možnost dřívějšího odchodu do důchodu lidé, kteří začali pracovat velmi mladí nebo vykonávali vysoce náročné povolání, například v hlučném prostředí či v noci. Nově se má také započítávat mateřská či otcovská dovolená a například zvýšit minimální starobní důchod.

Doporučujeme

Hasiči u Madridu bojují s ničivými požáry, situaci má ztížit nepříznivý vítr

Španělští hasiči se dnes ráno jen několik hodin před příchodem nepříznivého jižního větru snažili dostat pod kontrolu ničivé požáry, které zuří nedaleko Madridu. Podle ministra vnitra Fernanda Grande-Marlasky prožívá země kritické hodiny a dnešek je pro boj s požárem rozhodující, uvedla agentura AFP. Rozsáhlé požáry v okolí hlavního města spálily za posledních několik dní přibližně 77.000 hektarů a bylo kvůli nim evakuováno 63.000 lidí.

Obrat na trhu s ropou. Ceny po přerušení úderů prudce klesají

Ceny ropy klesají po přestávce ve vzájemných úderech mezi USA a Íránem. Investoři vidí naději na deeskalaci blízkovýchodního konfliktu, který vedl ke zdražování energií. Odborníci ale upozorňují, že eskalační riziko nepominulo.

Na Moskevskou oblast mířilo přes 390 dronů, uvedl starosta Moskvy

Na Moskevskou oblast v noci mířilo přes 390 ukrajinských dronů. Dnes ráno to na telegramu oznámil starosta Moskvy Sergej Sobjanin s tím, že většinu jich obrana zničila. Gubernátor Moskevské oblasti Andrej Vorobjov mezitím informoval, že v Čechově jižně od ruského hlavního města zasáhl dron bytový dům. Ukrajinské letectvo dnes uvedlo, že od pondělního večera zničilo 107 ze 131 ruských dronů.

Na Velkém bariérovém útesu objevili stovky dosud neznámých bakterií

Mikroskopický život na Velkém bariérovém útesu je mnohem rozmanitější, než se dosud předpokládalo. Vědcům se podařilo zmapovat rozsáhlé společenství mikroorganismů, které tvoří základ fungování celého ekosystému. Výzkum odhalil stovky dosud neznámých druhů bakterií i statisíce různých virů a může pomoci lépe sledovat zdravotní stav korálových útesů.

Japonský ostrov Kjúšú zasáhlo zemětřesení o síle 7,1 stupně

Japonský ostrov Kjúšú dnes zasáhlo zemětřesení o předběžné síle 7,1 stupně. Podle agentury Reuters to oznámila japonská meteorologická agentura (JMA), která následně vydala varování před cunami s možnou výškou až jeden metr. Úřad později uvedl, že varování plánuje brzy zrušit, napsala agentura AFP.

Netanjahu dorazil do Washingtonu, červený koberec ho nečekal

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dorazil do Washingtonu na jednání s prezidentem Donaldem Trumpem. Nečeká ho však červený koberec a hlasitá slova o neochvějném partnerství. Vztah dvou mnohaletých spojenců čelí zatěžkávací zkoušce. Rozdělil je přístup k válce s Íránem.

Finsko kvůli riziku dronů omezilo letecký a námořní provoz u jižního pobřeží

Finská armáda dnes kvůli riziku zbloudilých dronů dočasně uzavřela část vzdušného prostoru u jižního pobřeží země poblíž hranic s Ruskem. Také tam omezila námořní dopravu. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího armády.

Trump hovoří o přátelských rozhovorech s Íránem. Zároveň hrozí údery

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že s Íránem probíhají „velmi přátelská jednání“ o ukončení konfliktu poté, co USA nečekaně pozastavily útoky na Írán a islámská republika zastavila odvetné údery. Teherán popírá, že probíhají přímá jednání, ale obě strany si vyměňují zprávy prostřednictvím třetích stran.

Ozbrojenci v Nigérii zabili při útoku na vesnici nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí zemřelo při útoku ozbrojenců na vesnici Naridon v nigerijském státě Kaduna. Útočníci vtrhli do obce v noci, stříleli po obyvatelích a zapalovali domy. Mezi oběťmi jsou ženy, děti i senioři.

Pogačar vyrovnal rekord Tour de France pátým celkovým triumfem

Tadej Pogačar završil letošní Tour de France pátým celkovým vítězstvím a zařadil se mezi nejúspěšnější cyklisty historie. Závěrečnou etapu v Paříži ovládl Mathieu van der Poel, zatímco český jezdec Mathias Vacek pomohl stáji Lidl Trek k triumfu v týmové soutěži. Na slavnostním dojezdu nechyběly ani další výrazné české stopy.

Volodymyr Zelenskyj je na návštěvě Británie, přijme ho premiér

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do Spojeného království, kde se setká s novým britským premiérem Andym Burnhamem. Jde o první návštěvu zahraničního státníka od Burnhamova nástupu do funkce a podle britské vlády symbolizuje mimořádně úzké vztahy mezi oběma zeměmi.

Choupenitch považuje titul mistra světa za největší úspěch kariéry

Alexander Choupenitch se po návratu z mistrovství světa v Hongkongu netajil tím, že zisk světového titulu řadí nad olympijský bronz z Tokia. Český fleretista se stal prvním mužským mistrem světa v historii domácího šermu a zároveň ovládl i celkové hodnocení Světového poháru. Za úspěchem podle něj stojí dlouhé roky systematické práce i silné zázemí.

Pláže v Normandii a bájný Olymp nově chrání UNESCO

Pláže, na nichž se během druhé světové války vylodili spojenečtí vojáci, získaly mezinárodní ochranu. Na seznam světového dědictví přibyla také nejvyšší hora Řecka a významná místa v Japonsku a Jižním Súdánu.

Írán potvrdil jednání s Ománem o Hormuzském průlivu, konají se bez USA

Írán dnes potvrdil jednání s Ománem o Hormuzském průlivu, o kterých média psala v posledních dnech. Mluvčí íránské diplomacie Esmaíl Baghaí uvedl, že do rozhovorů nejsou zapojené Spojené státy, uvedla agentura AFP. Dodal, že Hormuzský průliv je pro plavbu uzavřený, zatímco Spojené státy tvrdí opak. Námořní doprava na trase globálního významu pro přepravu ropy a plynu zůstávala minulý týden silně utlumená.

KOMENTÁŘ: Čína má novou největší společnost. Na burze předvedla nástup jak ze sci-fi

Stačilo 24 hodin k tomu, aby Čína poznala svou novou nejhodnotnější společnost. Tedy z těch, které se obchodují na burze. Při pohádkovém nástupu společnost CXMT připsala zhruba 470 procent. Proč je o ni takový zájem?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama