EkonomikaFrancie kvůli obranné dohodě AUKUS přišla o obchod. Macron odvolal velvyslance z...

Francie kvůli obranné dohodě AUKUS přišla o obchod. Macron odvolal velvyslance z USA i Austrálie

Poté, co Austrálie, Velká Británie a Spojené státy americké uzavřely obrannou dohodu, přerušila dočasně Francie kontakt s britským ministrem obrany. Prezident Emmanuel Macron rovněž odvolal velvyslance z Washingtonu a Canberry. Kvůli paktu zvanému AUKUS totiž Austrálie zrušila objednávku francouzských ponorek z roku 2016 a přistoupila na nákup amerických ponorek na jaderný pohon. Uvedl to server BBC.

I když se státy Austrálie, Velká Británie a Spojené státy americké (USA) uzavřením obranné dohody zvané AUKUS sblížily, zhoršily si zároveň vztahy s důležitým západním spojencem. Francie na pakt tvrdě zareagovala především kvůli ztrátě zakázky z roku 2016 v hodnotě 37 miliard dolarů. Tehdy si Austrálie objednala dvanáct francouzských konvenčních ponorek. Obchod však nyní její vláda zrušila. Uvedl to server BBC.

Kvůli zvyšujícímu se vlivu Číny v Jihočínském moři si totiž Austrálie objednala nejméně osm amerických ponorek na jaderný pohon. Neznamená to však, že ponesou jaderné zbraně. Podle australského premiéra Scotta Morrisona by ale konvenční ponorky na současnou hrozbu nestačily.

„Austrálie si vztahu s Francií váží. Těšíme se proto na další spolupráci založené na společných zájmech a sdílených hodnotách,“ uvedl pak dle serveru Al Jazeera mluvčí australského ministerstva zahraničí.

Na uklidnění spojence nestačila ani slova britského premiéra Borise Johnsona, který Francii vzkázal, že se nemá čeho obávat. Francouzská ministryně ozbrojených sil Florence Parly totiž zrušila schůzku v Londýně se svým britským protějškem Benem Wallacem. Francouzský prezident Emmanuel Macron pak poprvé v historii odvolal velvyslance z Washingtonu, tedy ze země svého nejstaršího partnera. Opustit svůj úřad museli také diplomati z Canberry.

Dohodu AUKUS vidí Francie jako bodnutí do zad a nepřijatelné chování spojenců

V nejbližších dnech by měl proto v souvislosti s diplomatickou krizí americký prezident Joe Biden po telefonu hovořit se svým francouzským protějškem. „Dohoda AUKUS má za cíl investovat do nejdůležitějších zdrojů síly, tedy do našich spojenců a pomoci jim k tomu, aby mohli lépe reagovat na současné hrozby,“ okomentoval pak obranný pakt Biden.

Jinak ho ale vidí francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, ohodnotil ho jako „bodnutí do zad“ a „nepřijatelné chování mezi spojenci a partnery“. Obranná dohoda mezi třemi státy se nelíbí ani čínským politikům, kteří ji vidí jako hrozbu a potencionální počátek dalších jaderných závodů. V současnosti má však Čína největší vojenskou námořní sílu na světě.

Austrálie se díky dohodě AUKUS stane sedmým státem na světě, který vlastní ponorky na jaderný pohon. Roku 1970 však podepsala dohodu pod OSN, která ji zavázala k zřeknutí se výroby jaderných zbraní. Obranný pakt AUKUS vznikl také za cílem spolupráce v oblasti umělé inteligence, podmořských technologií a kybernetiky.

Reklama

Doporučujeme

Americká delegace v pondělí přijede na jednání do Islámábádu, Írán účast odmítá

V pondělí večer bude v pákistánské metropoli Islámábádu americká delegace, aby tam jednala s Íránem o dohodě, napsal dnes na síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Zároveň Íránu pohrozil zničením všech elektráren a mostů v zemi, pokud nepřijme dohodu, kterou nabízejí Spojené státy. Agentura Tasním ale později uvedla, že Írán do Islámábádu delegaci nevyšle, dokud bude Washington pokračovat v blokádě lodí plujících do íránských přístavů.

Muchová ve Stuttgartu titul nezískala, ve finále nestačila na Rybakinovou

Karolína Muchová na turnaji ve Stuttgartu na titul nedosáhla. Ve finále narazila na Jeleny Rybakinovou a podlehla jí 5:7 a 1:6. Česká tenistka tak třetí trofej kariéry nepřidala, přesto si v žebříčku polepší.

V Bulharsku se konají osmé parlamentní volby za posledních pět let

V Bulharsku se dnes ráno otevřely hlasovací místnosti a začaly již osmé parlamentní volby za posledních pět let. Podle agentury AFP je hlavním favoritem strana bývalého prezidenta Rumena Radeva, který je považován za prorusky orientovaného a který mimo jiné slibuje sestavení nové vlády a boj proti korupci. Volební místnosti se uzavřou ve 20:00 místního času (19:00 SELČ). První odhady výsledků se čekají hned poté, jasno o vítězi by mohlo být v noci či v pondělí ráno.

Ztracená krajina pod Severním mořem byla plná stromů

Doggerland, dnes zatopená pevnina pod Severním mořem, byl zřejmě mnohem zelenější a živější, než se dosud předpokládalo. Nová analýza staré DNA ukazuje, že tam už před více než 16 tisíci lety rostly duby, jilmy a lísky. Krajina tak mohla nabízet zázemí pro zvířata i první lidské skupiny dlouho předtím, než se lesy běžně rozšířily v Británii a severní Evropě.

Předseda íránského parlamentu: Jednání s USA pokročila, k dohodě je však daleko

V jednáních se Spojenými státy nastal pokrok, uvedl v sobotu v noci předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. Od dosažení závěrečné dohody jsou však obě země podle jeho vyjádření daleko. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Stavba tanečního sálu v Bílém domě může pokračovat, rozhodl odvolací soud

Americký odvolací soud umožnil pokračování kontroverzní přestavby Bílého domu, kterou prosazuje prezident Donald Trump. Projekt zahrnuje výstavbu nového tanečního sálu i rozsáhlého podzemního komplexu.

Výbuch na jihu Libanonu zabil izraelského vojáka, dalších devět je zraněno

Výbuch v jižním Libanonu si vyžádal život jednoho izraelského vojáka, dalších devět je zraněno, z toho jeden vážně. S odkazem na izraelskou armádu o tom dnes informovala agentura Reuters.

KLDR odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země

Severní Korea v noci na dnešek odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země. Podle agentury AFP se jedná o nejnovější z řady odpalů, které tento jadernými zbraněmi vyzbrojený stát v poslední době provedl. Střely podle jihokorejské armády mířily východním směrem. Japonské ministerstvo obrany později uvedlo, že střely dopadly do vod u východního pobřeží Severní Koreje.

Hizballáh odmítl obvinění ze zabití francouzského vojáka mise OSN v Libanonu

Na jihu Libanonu byl dnes při přestřelce s neznámými ozbrojenci zabit francouzský voják mírových jednotek OSN (UNIFIL) a další tři byli zraněni. Oznámil to francouzský prezident Emmanuel Macron na síti X a z útoku obvinil militantní hnutí Hizballáh, které ale svoji účast popřelo. Libanonský premiér Naváf Salám úder odsoudil a nařídil okamžité vyšetření incidentu, ke kterému se zatím žádná strana nepřihlásila, píše agentura AFP.

Muž původem z Moskvy zabil na ulici v Kyjevě šest lidí, policie ho zastřelila

Nejméně šest lidí dnes zahynulo a dalších deset bylo zraněno poté, co útočník začal střílet z automatické zbraně na ulici v obytné čtvrti na jihu Kyjeva. Policie jej po neúspěšném pokusu o vyjednávání zastřelila při zásahu v supermarketu, kam se následně uchýlil se čtyřmi rukojmími. Oznámili to ukrajinští představitelé. Podle prokuratury útočil 58letý muž z Moskvy.

Po nočních ruských útocích jsou dva zranění v Charkovské oblasti

Ruský útok si v noci na dnešek vyžádal dva zraněné v Charkovské oblasti, informují místní úřady. V Černihivské oblast je po útoku na energetickou infrastrukturu bez proudu asi 380.000 odběratelů, uvedla distribuční společnost. Ruské úřady informovaly o ukrajinských útocích v Leningradské oblasti a na Ruskem anektovaném poloostrově Krym. Podle ukrajinských médií zasáhla Ukrajina také rafinerii v Samarské oblasti.

Izraelská armáda vytvořila v jižním Libanonu žlutou linii příměří, po vzoru Gazy

Izraelská armáda vytvořila v jižním Libanonu žlutou linii příměří. A to po vzoru obdobné linie, kterou po vyhlášení příměří v Pásmu Gazy vyznačila území, jež má pod kontrolou. Armáda zároveň uvedla, že za uplynulý den již udeřila na několik podezřelých, kteří se k této demarkační linii ze severní strany přiblížili, informuje dnes agentura AFP.

Nejméně dvě lodě se v Hormuzském průlivu dostaly pod palbu

Nejméně dvě obchodní lodě se dostaly pod palbu, když se pokusily proplout Hormuzským průlivem. S odkazem na bezpečnostní zdroje o tom dnes informuje agentura Reuters. Kapitán jednoho tankeru oznámil, že na plavidlo bez varování zahájily palbu čluny íránských revolučních gard.

Uvízlá velryba znovu upozornila na stav oceánů

U německého ostrova Poel už týdny bojuje o život keporkak, který uvízl v mělké vodě Baltského moře. Případ znovu otevírá otázku, jak silně člověk zasahuje do života velryb, ať už lodní dopravou, rybolovem, hlukem pod hladinou nebo proměnou mořského prostředí.

Obří televizní fúze dostala stopku

Americký soud dočasně zastavil spojení dvou velkých televizních společností Nexstar a Tegna. Jde o obchod za zhruba šest miliard dolarů, který by výrazně proměnil trh s místními televizními stanicemi ve Spojených státech.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama