-5.8 C
Czech
Středa 7. ledna 2026
ZprávyFentanyl Floyda nezabil, řekl expert u soudu s Derekem Chauvinem. Černoch zemřel...

Fentanyl Floyda nezabil, řekl expert u soudu s Derekem Chauvinem. Černoch zemřel na udušení

U soudu s expolicistou Derekem Chauvinem (45), jehož žaloba viní z úmrtí George Floyda, svědčil specialista na intenzivní péči Martin Tobin. Ten smetl argument Chauvinovy obhajoby, že černochovu smrt způsobil opiát fentanyl a ne policejní zákrok, píše BBC.

Bývalý policista loni v květnu klečel devět minut na krku George Floyda, kterého zatýkal. Floyd následkem zákroku zemřel, jeho smrt vybudila mnoho nepokojů napříč USA.

Soud s Derekem Chauvinem trvá už druhý týden a ještě nejméně další dva týdny bude probíhat. Chauvinovi hrozí až čtyřicet let vězení, vinu za vraždu druhého a třetího stupně odmítl, stejně jako vinu za neúmyslné zabití. Jeho obhajoba staví na tom, že George Floyd měl v době smrti v krvi drogu fentanyl, která mohla jeho úmrtí způsobit, také metamfetamin. Floyd měl rovněž nezjištěnou srdeční vadu a také byl pozitivní na SARS-COV2.

Nemohl se nadechnout

Lékař Martin Tobin u soudu ale řekl, že příčinou černochovy smrti bylo jednoznačně udušení. Fentanyl může podle něj skutečně způsobit zástavu dechu, symptomy ale vypadají jinak: při předávkování fentanylem by se podle něj Floydovo dýchání postupně zpomalilo, což se nestalo.

Floyd podle něj utrpěl srdeční zástavu způsobenou nedostatkem kyslíku. „Přitiskli ho na zem na ulici, na tvrdou asfaltovou zemi, a to hrálo hlavní roli, protože se nemohl nadechnout,“ řekl Tobin. „Způsob, jakým ho přitiskli k zemi a drželi ho tam, byl neslučitelný s dýcháním,“ uvedl. Policejní zákrok podle něj zapůsobil na Floydovo tělo tak, jako kdyby „přišel chirurg a odoperoval mu levou plíci„.

Z dostupných videozáznamů je podle něj zřetelné, jak Floydovi došel kyslík a jak se zoufale snažil dostat aspoň trochu vzduchu do pravé plíce. „V jednu chvíli byl ještě při vědomí, byl naživu, a pak najednou už nebyl,“ řekl Tobin soudu.

Podle něj Floyd vykazoval symptomy poškození mozku ještě čtyři minuty před tím, než bývalý důstojník Chauvin konečně sundal koleno z jeho krku. „I zdravý člověk by po tomto zákroku zřejmě zemřel,“ řekl specialista. „Koleno zůstalo na krku ještě tři minuty a 27 sekund poté, co Floyd vydechl naposledy. Když policisté přišli na to, že nemá puls, tlačili ho k zemi ještě dvě minuty a 44 sekund.

Chauvinův obhájce Eric Nelson se doktora ptal, jestli mohla Floydovo úmrtí ovlivnit jeho srdeční choroba. Lékař zavrtěl hlavou. „Při srdeční příhodě by si stěžoval na bolest na hrudníku a dýchání by bylo zrychlené. Nic takového nevidíme,“ řekl Tobin.

Forenzní toxikolog Daniel Isenschmid dříve u soudu řekl, že fentanyl ve Floydově organismu byl částečně metabolizovaný, takže k předávkování zřejmě nedošlo.

V předchozích dnech si soud povolal několik policejních trenérů sebeobrany, kteří se vesměs shodli na tom, že techniky, které Chauvin k zákroku použil, byly přehnané. Na začátku soudce vyslechl očité svědky.

Reklama

Doporučujeme

Macron, Starmer a Zelenskyj podepsali prohlášení o zárukách pro Ukrajinu

Lídři Francie, Británie a Ukrajiny podepsali podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na okraj dnešního jednání koalice ochotných v Paříži společnou deklaraci o budoucích bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. Informovala o tom agentura Reuters.

Babiš: Muniční iniciativa může pokračovat, když ji budou financovat jiné státy

Peníze ze státního rozpočtu česká vláda na muniční iniciativu pro Ukrajinu dávat nebude, lze v ní ale pokračovat za podmínky, že ji budou financovat jiné státy. Po dnešním jednání lídrů zemí takzvané koalice ochotných to českým novinářům v Paříži řekl premiér Andrej Babiš.

Seriál Hannah Montana slaví 20 let. Miley Cyrus připomněla svou roli ikonickým účesem

Miley Cyrus se objevila na filmovém festivalu v Palm Springs s účesem, který okamžitě připomněl éru Hannah Montana. Zpěvačka zároveň potvrdila, že na plánech k 20. výročí seriálu se pracuje. Detaily si zatím nechává pro sebe. Fanoušci tak mohou jen čekat, kdy přijde další oznámení.

Rozmach umělé inteligence přináší větší zátěž pro životní prostředí

Umělá inteligence se rychle stává běžnou součástí našeho života. Zároveň s její oblibou roste i ekologická stopa. Datová centra spotřebují stále víc energie a vody a bez jasných pravidel hrozí, že technologický boom zpomalí plnění klimatických cílů.

Ve Francii za zavřenými dveřmi soudí učitele tance, co zneužil desítky žen

Před soudem v jihofrancouzském městě Aix-en-Provence stanul muž obviněný z dlouhodobého omamování a sexuálního zneužívání žen, přičemž některé z útoků si měl tajně natáčet. Proces, který začal za zavřenými dveřmi, patří k nejzávažnějším případům sexuálního násilí projednávaným ve Francii v posledních letech.

Papež Lev XIV. uzavřel svatý rok 2025

Zavřením Svaté brány v bazilice svatého Petra dnes papež Lev XIV. symbolicky ukončil svatý rok 2025. Do Říma během jubilea dorazily desítky milionů věřících a Vatikán už oznámil i termín dalšího mimořádného jubilea.

Nejnižší mzda v roce 2026 vzrostla na 22 400 korun

Od 1. ledna 2026 roste minimální mzda na 22 400 korun měsíčně, při plném úvazku 40 hodin týdně to odpovídá 134,40 koruny na hodinu. Změna platí pro celý rok 2026 a promítne se do výdělků lidí na nejnižších mzdách i do mzdových rozpočtů zaměstnavatelů.

Izrael bombardoval Libanon, podle prezidenta ohrožuje zasedání komise o příměří

Izrael provedl další vzdušné útoky na jižní Libanon. V noci na dnešek bombardoval třípatrovou budovu ve třetím největším pobřežním městě Sidon, poblíž nemocnice Ráí. Libanonský prezident Joseph Aún útok odsoudil jako úmyslnou snahu Izraele zabránit zasedání výboru pro monitorování příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh, které se má uskutečnit tuto středu. Napsal to libanonský deník L'Orient-Le Jour (OLJ).

Machado ocenila útok USA na Venezuelu jako velký krok pro lidstvo a svobodu

Šéfka venezuelské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír María Corina Machado v rozhovoru se stanicí Fox News uvítala intervenci Spojených států ve Venezuele jako velký krok pro lidstvo a svobodu. Do Venezuely se chce vrátit co nejdříve. Prohlásila, že ze své vlasti, která disponuje největšími ropnými zásobami na světě, hodlá učinit energetické centrum Ameriky. Speciální síly USA v sobotu zaútočily na Venezuelu a unesly jejího prezidenta Nicoláse Madura do USA, kde čelí obviněním z podílu na pašování drog do země.

Trump slíbil přístup k venezuelskému ropnému bohatství a investoři na to slyší

Akcie energetických gigantů rostou po únosu venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Investoři jsou optimističtí, americký prezident Donald Trump totiž uvedl, že USA budou jihoamerickou zemi dočasně řídit, a že uvolní obrovské zásoby její ropy.

U prezidentského paláce v Caracasu létaly drony a střílelo se

U prezidentského paláce v Caracasu se v pondělí večer objevily neidentifikované bezpilotní letouny a ozývala se střelba a výbuchy, když proti dronům zasáhly bezpečnostní složky. Napsala to dnes ráno agentura AFP a web Infobae s odvoláním na svědky. Incident se stal dva dny poté, co autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v sobotu unesly americké jednotky do Spojených států. Venezuelské úřady později uvedly, že policie pouze sáhla k varovným výstřelům proti dronům, které v oblasti letěly bez povolení.

Kolumbie je velmi nemocná. Trump pohrozil útokem

Americký prezident Donald Trump naznačil možný vojenský úder na Kolumbii poté, co nařídil únos venezuelského diktátora Nicoláse Madura. Kolumbijského prezidenta Gustava Petra obvinil ze zapojení do obchodu s kokainem. Petro pohrozil, že se v případě útoku sám chopí zbraně.

Úřady v Rusku a na Ukrajině hlásí mrtvé a raněné po vzájemných dronových útocích

Jeden člověk přišel o život a dva lidé utrpěli zranění při ukrajinském dronovém útoku v ruské Tverské oblasti, uvedl dnes úřad jejího gubernátora Vitalije Koroljova. Dva lidé zahynuli při náletech ukrajinských dronů v Belgorodské oblasti na západě Ruska, informoval tamní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Tři mrtvé a sedm raněných si vyžádaly ruské útoky v ukrajinských regionech, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady v Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti na východě a jihovýchodě země.

Maduro si pro boj s USA najal právníka Juliana Assange

Zadržený venezuelský prezident Nicolás Maduro stanul před soudem. V New Yorku ho bude hájit právník, který roky vedl obranu zakladatele WikiLeaks Juliana Assange. Případ otevírá otázky imunity hlav států, legality zásahu amerických sil i hranic americké jurisdikce.

Rodríguez se oficiálně stala prozatímní prezidentkou Venezuely

Venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguez se dnes po složení přísahy oficiálně stala prozatímní prezidentkou země, napsaly agentury. Do funkce se dostala poté, co v sobotu americké speciální síly zajaly autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Nejvyšší soud již dříve nařídil, aby převzala funkci hlavy státu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama