Reklama
4.7 C
Czech
Středa 18. března 2026
ITBoxFacebook podle bývalého zaměstnance záměrně vybíjí baterie mobilních telefonů

Facebook podle bývalého zaměstnance záměrně vybíjí baterie mobilních telefonů

Bývalý zaměstnanec v žalobě uvedl, že Facebook může tajně vybíjet baterie mobilních telefonů svých uživatelů. Podle datového vědce George Haywarda se tato praxe nazývá „negativní testování“. Ta umožňuje technologickým společnostem „skrytě“ vybíjet něčí baterii, aby mohly testovat funkce, jako je rychlost běhu jejich aplikace nebo načítání obrázků. Informoval o tom server New York Post a PhoneArena.

Hayward u federálního soudu na Manhattanu tvrdí, že byl v listopadu propuštěn, protože se odmítl zúčastnit „negativního testování“. „Řekl jsem manažerce: ‚Tohle může někomu ublížit,‘ a ona řekla, že tím, že poškodíme pár lidí, můžeme pak pomoci více lidem. Každý datový vědec, který za to stojí, ví: Neubližujte lidem,“ řekl Hayward serveru New York Post.

Třiatřicetiletý Hayward pracoval na aplikaci Facebook Messenger společnosti Meta, která zprostředkovává textové zprávy, telefonní hovory a videohovory mezi uživateli. Haywardův právní zástupce Dan Kaiser v žalobě poukázal na to, že vybíjení baterií chytrých telefonů uživatelů ohrožuje lidi zejména „za okolností, kdy potřebují komunikovat s ostatními, mimo jiné s policií nebo jinými záchranáři“.

Negativní testy mohla společnost používat již dříve

Během jeho zaměstnání ve společnosti Meta dostal Hayward údajně interní školicí dokument s názvem „Jak provádět promyšlené negativní testy“. Dokument obsahoval příklady, jak takové testy provádět. Po přečtení dokumentu Hayward uvedl, že se mu zdálo, že společnost Meta používala negativní testy již dříve. „Nikdy jsem za svou kariéru neviděl příšernější dokument,“ dodal Hayward.

„Odmítl jsem tento test provést. Ukázalo se, že když řeknete svému šéfovi: ‚Ne, to je nezákonné‘, neprojde to moc dobře.“ řekl bývalý zaměstnanec společnosti Meta. Hayward dále uvedl, že neví, kolik lidí bylo negativním testováním Facebooku ovlivněno. „Je to jasně nezákonné. Je vzteklé, že s mým telefonem, s baterií může kdokoli manipulovat,“ dodal k praxi negativního testování právník.

Žaloba musela být stažena, protože pracovní podmínky společnosti Meta nutily Haywarda, aby svůj případ řešil pomocí arbitráže. Kaiser tvrdí, že většina lidí netuší, že Meta a další společnosti provozující sociální sítě mohou úmyslně vybíjet vaši baterii. Jak uvedl server PhoneArena, společnost Meta zatím v této věci nevydala žádné prohlášení.

Reklama

Doporučujeme

Trump tlačí na spojence kvůli Hormuzskému průlivu, ti ale couvají

Bílý dům se snaží rychle získat veřejnou podporu spojenců pro ochranu Hormuzského průlivu, klíčové trasy pro světový obchod s ropou. Washington tlačí hlavně na to, aby se státy přihlásily alespoň politicky, protože nervozita na trzích roste a ceny energií jsou citlivé na každý další vývoj.

Rulík končí u reprezentace a míří do Kladna

Radim Rulík po květnovém mistrovství světa skončí u české hokejové reprezentace a od příští sezony převezme extraligové Kladno. Spekulace z posledních dnů tak dostaly definitivní podobu. Rytíři získají trenéra, který se po práci u národního týmu vrací ke každodennímu klubovému režimu.

Američanku Kouri Richins, která napsala knihu o truchlení po manželovi, uznala porota vinnou z vraždy

Bizarní případ Kouri Richins, autorky úspěšné dětské knihy o truchlení po manželovi, skončil verdiktem poroty v Utahu, která Kouri uznala vinnou z vraždy. Žena v roce 2022 otrávila svého muže Erica fentanylem přimíchaným do nápoje.

Při íránském útoku zahynul v Abú Zabí civilista, přístav ve Fudžajře uzavřen

Při dopadu úlomků zneškodněné íránské balistické střely dnes zahynul v Abú Zabí civilista s pákistánským občanstvím, uvedly podle agentury AFP emirátské úřady. Kvůli íránským útokům SAE znovu pozastavila provoz v ropném přístavu Fudžajra. Íránským úderům dnes ráno čelila protivzdušná obrana také v Kataru a Saúdské Arábii. V Kuvajtu byli v důsledku vzdušného útoku zraněni dva zdravotníci. Podle předsedy íránského parlamentu americká vojenská přítomnost regionu bezpečnost nepřinese, tu musí zajistit tamní státy. Teherán v odvetě za izraelské a americké údery již třetím týdnem útočí na státy Perského zálivu, kde se nacházejí vojenské objekty Spojených států.

Válka s Íránem dopadá na světovou ekonomiku

Válka s Íránem přestává být jen bezpečnostní krizí na Blízkém východě a stále víc se mění v ekonomický problém pro velkou část světa. Nejtvrději dopadá na země v Asii závislé na dovozu energií, ale tlak se začíná přelévat i do Evropy. Nejde přitom jen o dražší ropu. Státy už sahají k mimořádným opatřením, aby udržely v chodu dopravu, úřady i běžný život.

EU pomůže Ukrajině s opravou ropovodu Družba, hotova má být do měsíce a půl

Ukrajina přijala od Evropské unie nabídku pomoci a financování při obnově dodávek ruské ropy ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska, uvedli dnes šéf summitů EU António Costa a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dopise adresovaném Evropské komisi podle agentury Reuters uvedl, že oprava ropovodu poničeného ruským útokem se chýlí ke konci a hotova má být do měsíce a půl.

Izrael zabil šéfa íránské bezpečnostní rady Larídžáního a šéfa milic basídž

Šéf íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Larídžání byl zabit při nočním vzdušném úderu, uvedl dnes podle agentury Reuters izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Írán Larídžáního smrt nepotvrdil. Íránská státní média mezitím zveřejnila údajný Larídžáního vzkaz psaný rukou. O cíleném útoku na Larídžáního již ráno informovala izraelská média. Náčelník generálního štábu izraelské armády Ejal Zamir poté uvedl, že v noci bylo dosaženo významných úspěchů při likvidaci cílů.

Sebedůvěra Trumpa nezachrání. Válka v Íránu je risk

Americko-izraelská válka proti Íránu vstoupila do třetího týdne. Prezident Donald Trump působí sebejistě. V pondělí během více než hodinového projevu hovořil o Blízkém východě, rekonstrukci Kennedyho vesmírného střediska, výstavbě tanečního sálu v Bílém domě, letošním mistrovství světa ve fotbale a řadě dalších témat, jako by se nic důležitého nedělo. Válka se však neptá.

Zelenskyj: Rusko získalo za dva týdny války s Íránem 10 miliard dolarů

Rusko za dva týdny války s Íránem vydělalo 10 miliard dolarů (zhruba 240 miliard korun). Podle serveru Business Insider to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéf Kyjeva varoval, že čím déle bude konflikt na Blízkém východě trvat, tím více bude ruský prezident Vladimir Putin moci válku v jeho zemi protahovat.

USA a Izrael zaútočily na Írán bez varování spojenců, uvedl Costa

Spojené státy a Izrael se rozhodly zahájit útoky proti Íránu, aniž by o tom informovaly své spojence. Pro EU to přitom znamená vážné riziko pro její bezpečnost, zejména ekonomickou bezpečnost, dále riziko zvyšování mezinárodního napětí a rovněž zvýšené riziko hrozby terorismu. V rozhovoru s novináři z projektu European Newsroom (ENR) to uvedl předseda Evropské rady António Costa. ENR sdružuje tiskové agentury z celé Evropy a ČTK je jeho členem.

Trump chce kvůli válce s Íránem přibližně o měsíc odložit návštěvu Číny

Americký prezident Donald Trump chce kvůli válce s Íránem přibližně o měsíc posunout jednání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle agentur Reuters a Kjódó uvedl, že Spojené státy již požádaly o odložení schůzky. Podle původních plánů měl americký prezident zavítat na návštěvu Pekingu od 31. března do 2. dubna.

Při požáru v indické státní nemocnici zemřelo deset pacientů

Při požáru v traumatologickém centru státní nemocnice ve východoindickém státě Uríša zemřelo deset pacientů. Dalších jedenáct členů zdravotnického personálu utrpělo popáleniny při snaze zachránit hospitalizované a nyní se léčí v nemocnici.

Američané potichu instalují malé solární panely a snižují účty za elektřinu

Rostoucí ceny elektřiny nutí Američany hledat nové způsoby, jak ušetřit. Stále více lidí proto instaluje malé solární panely, které stačí zapojit do běžné zásuvky. Technologie je levná, jednoduchá a rychle se šíří, i když pravidla zatím zaostávají.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama