Reklama
9.1 C
Czech
Pátek 13. března 2026
ZprávyExtrémní zlo, odsoudil francouzský prezident Macron brutální vraždu malé Loly

Extrémní zlo, odsoudil francouzský prezident Macron brutální vraždu malé Loly

Prezident Francie Emmanuel Macron se poprvé vyjádřil k brutální vraždě dvanáctileté dívky, z níž je podezřelá alžírská imigrantka. Čin, který Francii ohromil, označil za „extrémní zlo“. Informuje o tom BBC, France24 a další servery.

Francouzský prezident podle BBC uvedl, že rodina dívky jménem Lola potřebuje „úctu a lásku národa“.

Tělo Loly bylo nalezeno minulý pátek pohozené v plastovém kufru v Paříži před domem, kde žila.

Čtyřiadvacetiletá žena byla vzata do vazby pro podezření z vraždy, znásilnění a mučení. Jedná se o alžírskou imigrantku jménem Dhabia B., které vypršelo povolení k pobytu a měla nařízeno opustit zemi. Žena žila v Paříži jako bezdomovkyně a zřejmě trpí duševní poruchou.

Dhabia při výslechu prozradila hrůzné detaily zločinu. Popsala, jak dvanáctiletou Lolu nalákala do bytu své sestry – který se nachází ve stejném domě, kde dívka bydlela – a donutila ji, aby se osprchovala. Poté dívku sexuálně napadla. „Popadla jsem ji za vlasy a nacpala jí hlavu mezi moje nohy. Měla jsem orgasmus,“ uvedla. Přiznala se, že poté zalepila obličej dívky lepící páskou a udusila ji. Později do umírajícího či mrtvého těla bodala nožem či nůžkami.  

Podle pitevní zprávy Lola zemřela na „srdečně-respirační selhání se známkami udušení a stlačení krční páteře“ a utrpěla zranění na krku i jinde na těle. Po těle i obličeji měla rány od bití, které jí vražedkyně uštědřila.

Vražda jako záminka ke kritice vládní politiky

Nacionalistické strany se na tuto událost zaměřily a začaly vinit vládu z toho, že nezvládá imigrační politiku. Členové krajní pravice pod vedením Marine Le Pen uspořádali ve čtvrtek v Paříži shromáždění na památku Loly, a to navzdory prosbám její rodiny, aby její smrt nepolitizovali.

V Bruselu, kde se účastnil summitu Evropské rady, řekl Macron novinářům: „Myslím, že všichni rodiče prožívají na vlastní kůži to, co prožívají rodiče Loly. Myslím na její rodiče, jejího bratra a nevlastního bratra, na trápení této rodiny, která je neuvěřitelně důstojná a jednotná.“

Když čelíme extrémnímu zlu a zažíváme, že je to v naší společnosti možné a že to existuje, tak to je to, co je závratné,“ dodal.

Ve městě Fouquereuil na severu země, odkud rodina pochází a kam se uchýlila, se chystá tryzna. Server France24 uvedl, že Macron se s Lolinými rodiči před několika dni setkal.

V pondělí má být pohřbena v jiném místním severním městě. Podle televize BFMTV se ho má zúčastnit ministr vnitra Gérald Darmanin, kterého pozvali její rodiče.

Reklama

Doporučujeme

Trumpova administrativa zvažuje oslabení ochrany kriticky ohrožené velryby

Americká vláda zvažuje změnu pravidla, které nutí lodě zpomalit v oblastech výskytu severoatlantské pravé velryby. Ochranáři varují, že by to mohlo ohrozit jeden z posledních zbytků tohoto druhu.

Při pádu tankovacího letounu v Iráku zahynuli čtyři američtí vojáci, další dva se pohřešují

Čtyři ze šesti členů posádky amerického tankovacího letounu KC-135 zahynuli při čtvrteční havárii stroje na západě Iráku. Pátrání po zbývajících dvou pokračuje, přičemž okolnosti incidentu vyšetřuje americká armáda. Letadlo bylo nasazeno v operacích Spojených států proti Íránu, které začaly 28. února.

Íránské revoluční gardy hrozí, že tvrdě zakročí proti případným demonstrantům

Íránské revoluční gardy dnes varovaly, že reakce na případné protivládní protesty bude tvrdší než v lednu, kdy byly zabity tisíce lidí, píše agentura AFP. Prohlášení přichází v době pokračujících americko-izraelských úderů na Írán, na které Teherán reaguje útoky na Izrael a na americké základny na Blízkém východě. Podle organizace NetBlocks, která monitoruje kybernetickou bezpečnost a přístup k internetu, je v Íránu internet zablokovaný už 14 dní.

Teroristický režim v Íránu naprosto ničíme, napsal na síti Trump

Spojené státy naprosto ničí teroristický režim v Íránu - vojensky, ekonomicky i jinak. Na své síti Truth Social tak zrekapituloval dosavadní vývoj americko-izraelské války proti islámské republice americký prezident Donald Trump. Ve svém příspěvku v noci na dnešek uvedl, že je mu "ctí zabíjet vyšinuté šmejdy", tedy vysoké představitele íránského teokratického režimu, a postěžoval si přitom na obraz války v části amerických médií.

Bessent: Dočasně rušíme sankce na ruskou ropu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek dočasně zrušila sankce uvalené na ruskou ropu naloženou na tankerech na moři ve snaze stabilizovat světové trhy s energií, uvedl americký ministr financí Scott Bessent. Rusko z toho podle něj finančně těžit nebude. Ceny ropy mírně klesly.

Ruský dron zasáhl budovu knihovny v Černihivské oblasti

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na centrum města Novhorod-Siverskyj v ukrajinské Černihivské oblasti a zasáhlo budovu knihovny. S odvoláním na místní vojenskou správu to napsal server Ukrajinska pravda. Cílem ruského útoku se znovu stala přístavní infrastruktura na jihu Ukrajiny. Ukrajinské drony útočily ve městě Něvinnomyssk ve Stavropolském kraji na jihu Ruska, vyplývá z hlášení úřadů.

Kuba nečekaně oznámila propuštění 51 vězňů

Kubánská vláda ve čtvrtek oznámila propuštění 51 vězňů. Jde o nečekaný krok, který přišel v době, kdy na latinskoamerickou zemi vyvíjí tlak americký prezident Donald Trump. Začátkem roku tam zakázal vyvážet ropu pod hrozbou sankcí.

Chilský architekt Smiljan Radić získal Pritzkerovu cenu za architekturu

Jedno z nejprestižnějších ocenění ve světě architektury letos putuje do Chile. Pritzkerovu cenu získal architekt Smiljan Radić, jehož práce spojuje experiment, cit pro krajinu i neobvyklé materiály. Jeho stavby často působí křehce, ale zároveň vytvářejí silné a nezapomenutelné prostory.

Synagogu v Michiganu napadl střelec, média informovala o jeho smrti

Muž vyzbrojený puškou dnes ve West Bloomfieldu v americkém státě Michigan najel vozem do budovy synagogy, příslušníci bezpečnostních sborů ho následně zastřelili. Napsala to agentura AP. Ta předtím informovala o přestřelce s policií a o tom, že žádné oběti nejsou hlášeny.

Saudi Aramco jedná o nákupu ukrajinských dronů

Saúdský ropný gigant Saudi Aramco jedná nejméně se dvěma ukrajinskými firmami o nákupu záchytných dronů, které by mohly chránit jeho ropná pole před íránskými útoky. Firma se snaží tyto systémy zajistit co nejrychleji.

Schillerová odmítá snížení daní na paliva

Růst cen pohonných hmot po útoku Spojených států a Izraele na Írán znovu otevřel debatu o tom, jestli má stát zasáhnout přes daně. Zatímco v roce 2022 hnutí ANO tlačilo na jejich snížení, teď jeho ministři podobný krok odmítají.

Izrael silně bombarduje centrum Bejrútu, zabil podle agentur ředitele fakulty

Izraelská armáda intenzivně bombarduje centrum Bejrútu, píše agentura Reuters. Dva údery zasáhly budovu v hustě obydlené čtvrti Bášúra, která leží nedaleko od populárních čtvrtí Ašrafíja a Hamra. Izraelský úder na libanonskou veřejnou univerzitu zabil ředitele přírodovědecké fakulty v Bejrútu Husejna Bazího a jeho asistenta, píše libanonský deník Naharnet. Izraelská armáda dnes podle libanonského deníku L'Orient-Le Jour (OLJ) varovala, že provede rozsáhlé údery proti militantnímu hnutí Hizballáh po celém Bejrútu.

Barbra Streisand získá v Cannes Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii

Barbra Streisand patří mezi nejvýraznější osobnosti světové kultury posledních desetiletí. Legendární zpěvačka, herečka a režisérka nyní získá další významné ocenění. Festival v Cannes jí letos udělí čestnou Zlatou palmu za celoživotní přínos filmu a umění.

Soud poslal do vězení 19 lidí za teroristický útok na předměstí Moskvy. Většina dostala doživotí

Ruský vojenský soud odsoudil devatenáct lidí v souvislosti s teroristickým útokem na koncertní sál Crocus City Hall nedaleko Moskvy. Při střelbě a následném požáru v březnu 2024 zahynulo 149 lidí a více než 500 dalších utrpělo zranění. Podle ruských úřadů šlo o nejkrvavější masovou střelbu v zemi za posledních dvacet let.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama