menu

18.8 C
Czech
Úterý 15. července 2025

Rusko kvůli válce na Ukrajině zabavilo majetek v hodnotě 50 miliard dolarů

Rusko od své totální invaze na Ukrajinu v roce 2022 zabavilo podle nové analýzy majetek v hodnotě 50 miliard dolarů (1,053 bilionu korun). Částečně jde o zahraniční aktiva západních firem, které se stáhly z Ruska. Částka však zahrnuje i majetek významných ruských podnikatelů zabavený státem – a to uprostřed horšící se ruské ekonomické situace.

Americká cla Rusko znepokojují, čekalo ale horší

Americký prezident Donald Trump v pondělí během setkání s šéfem Severoatlantické aliance (NATO) Markem Ruttem uvedl, že pokud Rusko neukončí válku do 50 dní, uvalí na něj 100procentní sekundární cla. Rusko sice znepokojují, ale ne dost. Pokud však neposlechne Trumpa, podle něhož telefonáty s prezidentem Vladimirem Putinem nemají smysl, daň za válku může dál růst.

Havajští zákonodárci zamítli zavedení turistické taxy

V britském městě se kvůli horku roztéká asfalt, silnice se mění v bažinu

Teploty ve Velké Británii byly o víkendu natolik vysoké, že se silnice ve městě Cannock v hrabství Staffordshire změnila v rozteklou bažinu. Šokovaní řidiči si stěžovali, že pneumatiky jejich aut pokrývá lepkavý asfalt. Jedna žena zrovna přecházela vozovku, když jí v rozteklém asfaltu uvízla žabka, zakopla a málem ji srazilo auto.

Havaj doufala, že zavede turistickou taxu na ochranu citlivých havajských ekosystémů. Důvodem je, že turisté obtěžují divokou zvěř, přinášejí invazní druhy a poškozují korály. Návrh byl však zamítnut. Informoval o tom server Euronews.

Ostrovní stát USA doufal, že zavede roční poplatek pro turisty za návštěvu jeho státních parků a stezek. Havajským zákonodárcům se však nepodařilo schválit zákon, který by přiměl turisty platit za ochranu křehkých ekosystémů ostrova.

Přestože má tato myšlenka širokou veřejnou a politickou podporu, zákonodárci své rozpory ohledně podrobností opatření nevyřešili včas do uzávěrky.

Opatření by vyžadovalo, aby turisté platili za celoroční vstupenku k návštěvě státních parků a stezek. Příjmy by byly použity na údržbu a ochranu parků, korálových útesů, lesů a volně žijících živočichů, jako jsou delfíni.

Důvody snahy o zavedení turistické taxy

Havaj je oblíbenou destinací, která ročně přivítá více než devět milionů návštěvníků, zatímco její populace čítá neceůých 1,5 milionu. Masy turistů způsobují tlak na přírodu a ekosystémy ostrova.

Korálové útesy jsou poškozované čluny. Původní lesy sužuje smrtící druh houby. Plavci obtěžují delfíny a želvy v oceánu. To je jen několik důsledků havajského problému nadměrné turistiky.

Péče o jedinečné přírodní prostředí ostrovů vyžaduje čas, lidi a peníze. Nyní stát chce, aby to pomohli zaplatit turisté. Roční poplatek pro návštěvníky byl stanoven na 50 USD.

Během minulého týdne zákonodárci diskutovali o přidělení 360 000 USD pro pět státních zaměstnanců na plný úvazek na realizaci plánu, ale nepodařilo se jim dosáhnout konečné dohody.

Daň za cestovní ruch

Havaj je domovem asi 25 000 jedinečných druhů a je jednou z nejvíce biologicky rozmanitých oblastí na Zemi. Právě tato přírodní krása přitahuje turisty k jejím břehům.

„Všechno, co chci udělat, je přimět návštěvníky k odpovědnosti a mít kapacitu pomoci zaplatit za dopad, který mají,“ řekl začátkem tohoto roku demokratický guvernér státu Josh Green. „Ročně nás navštíví devět až deset milionů turistů, ale žije zde pouze 1,4 milionu lidí. Těchto 10 milionů cestujících by nám mělo pomáhat udržovat naše životní prostředí.“

Kdo by podléhal poplatku

Green loni vedl kampaň za to, aby všichni turisté zaplatili za vstup do státu poplatek 50 dolarů. Zákonodárci se domnívali, že by to porušilo americkou ústavní ochranu volného cestování, a místo toho prosazovali zpoplatnění přístupu k parkům a stezkám. Každá z těchto politik by byla první svého druhu pro jakýkoli stát USA.

Při navrhování poplatku se havajští vůdci řídili příkladem jiných turistických středisek, které zavedly podobné poplatky nebo daně, jako jsou Benátky, Itálie a ekvádorské Galapágy.

Například tichomořský ostrovní stát Palau účtuje přijíždějícím mezinárodním turistům 100 USD. Tento poplatek pomáhá spravovat rozlehlou mořskou rezervaci a podporovat ekoturistiku.

Návrh zákona předložený Sněmovně reprezentantů by vyžadoval, aby si nerezidenti navštěvující lesy, parky, stezky nebo „jinou přírodní oblast na státní půdě“ koupili roční licenci online nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Vztahovalo by se to na osoby ve věku 15 let a starší. Obyvatelé s havajským řidičským průkazem nebo jinou státní identifikací by byli osvobozeni.

Proč návrh zákona neprošel

Guvernér a vůdci sněmovny a senátu tento koncept podpořili. Průzkum veřejného mínění z roku 2022, který provedl Havajský úřad pro cestovní ruch, ukázal širokou podporu pro zpoplatnění přístupu do státních parků a stezek.

Demokratický státní senátor Chris Lee řekl, že většina diskuzí v zákonodárném sboru měla co do činění s tím, jak přimět návštěvníky, aby platili za údržbu, zlepšení a ochranu parků a přírodních zdrojů, ale ne, zda tak učinit.

„Nemyslím si, že by návrh zákona selhal při předávání předností legislativy a myšlenky, že bychom měli přimět návštěvníky, aby za tyto věci zaplatili,“ řekl Lee. „Myslím, že to byla spíše otázka, jak a kdy.“

Podle serveru Euronews se očekává, že zákon bude znovu projednán příští rok a že se zákonodárci sejdou, aby ho schválili.

Mluvčí demokratického guvernéra Josh Green řekl, že jeho administrativa považuje neúspěch návrhu zákona za příležitost ke komplexnější diskusi o řízení cestovního ruchu.

„S veškerou zpětnou vazbou, kterou jsme obdrželi od letošní legislativy, jsme optimističtí, že dokážeme vypracovat podrobný návrh zákona pro příští sezení, který zajistí udržitelnější budoucnost pro naše děti,“ řekla Makana McClellan.

Na co by byly prostředky použity

Výnosy z licenčních poplatků by šly do „zvláštního fondu poplatků za dopad na návštěvníky“, který spravuje ministerstvo půdy a přírodních zdrojů státu.

Carissa Cabrera, projektová manažerka Hawaii Green Fee, koalice neziskových skupin podporujících opatření, uvedla, že to zajistí, že stát bude mít peníze na ochranu přírody bez ohledu na výkyvy v rozpočtu.

Havajské potřeby ochrany přírody jsou velké. Invazní škůdci napadají státní lesy, včetně houbové choroby, která zabíjí Ohia, strom jedinečný na Havaji, který tvoří největší část koruny v původních vlhkých lesích.

Některé ochranářské práce přímo reagují na cestovní ruch. Obtěžování divoké zvěře, jako jsou delfíni, želvy a tuleni havajští, je opakujícím se problémem. Turisté mohou nevědomky zanést do lesa invazní druhy na botách. Šnorchlaři a čluny šlapou po korálech, čímž zvyšují stres útesům, které již bojují s invazivními řasami a bělením korálů.

Zpráva neziskové ekologické organizace Conservation International z roku 2019 odhaduje, že celkové federální, státní, okresní a soukromé výdaje na ochranu přírody na Havaji dosáhly 535 milionů dolarů, ale potřeba byla 886 milionů dolarů.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Senegal ukrývá jezero, které se občas zbarví do sytě růžova

Na první pohled vypadá jako pohádková atrakce. Růžové jezero uprostřed západní Afriky zní skoro jako výmysl. Jenže Lac Retba, přezdívané také Lac Rose, opravdu existuje. A přestože jeho slavná růžová barva není vždy zaručená, jeho návštěva rozhodně stojí za to.

Svaneti, kulturní trezor Gruzie. Zde vás čeká návrat v čase o celá staletí

Vysoko v horách na severozápadě Gruzie leží kraj, který jako by odolával času. Svaneti, oblast obklopená štíty Kavkazu, působí jako středověká pevnost. Se svou divokou přírodou, kamennými věžemi a kulturou se během staletí změnila jen minimálně.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podal demisi, ve funkci byl od roku 2020

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes podle očekávání podal demisi, na sociálních sítích zveřejnil rezignační dopis. Ve funkci byl od března 2020, a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou ukrajinské vlády od roku 1991, kdy vyhlášení nezávislosti Ukrajiny přispělo k rozpadu Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na Šmyhalovo místo dosavadní místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou.

Stevie Wonder promluvil o konspiračních teoriích. Svou slepotu označil za dar

Během koncertu v Cardiffu reagoval Stevie Wonder na dlouhodobé spekulace, že ve skutečnosti svou nevidomost jen předstírá. S humorem, klidem a úctou k publiku řekl, že je čas říct pravdu. A všichni vědí, jaká ta pravda je.

V Severní Makedonii je nouzový stav kvůli požárům, MZV vyzývá k opatrnosti

V celé Severní Makedonii byl vyhlášen nouzový stav kvůli požárům v 19 lokalitách a přetrvávajícímu nebezpečí vzniku požárů nových. České ministerstvo zahraničí proto doporučilo při pobytu v zemi dbát zvýšené opatrnosti. Uvedlo to na webu. Severní Makedonie není ze strany českých turistů hojně navštěvovanou destinací, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Policie řeší krádež nevydané hudby Beyoncé

V Atlantě se z vozu choreografa a tanečníka z doprovodného týmu Beyoncé ztratily úložiště s nevydanou hudbou, podrobnými setlisty a plány k aktuální Cowboy Carter tour. Incident se stal 8. července večer, když auto parkovalo poblíž Krog Street Marketu.

Růst čínské ekonomiky předčil očekávání, realitní sektor se ale stále topí u dna

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) růstem v letošním druhém čtvrtletí předčil očekávání analytiků a zmírnil tlak na tvůrce politik, aby zaváděli stimulační opatření. Zaostává však za prvním letošním kvartálem. Očekává se, že americká cla se projeví až ve druhém pololetí.

Izraelská armáda tvrdí, že provedla údery na Hizballáh na východě Libanonu

Izraelská armáda dnes dopoledne SELČ oznámila, že provedla údery na areály využívané šíitským hnutím Hizballáh na východě Libanonu. Jednalo se o sklady zbraní a výcviková střediska speciálních jednotek Radván, píše agentura AFP. Podle izraelské armády aktivity Hizballáhu představovaly porušení listopadového příměří a mohly představovat v budoucnosti hrozbu pro Izrael.
Reklama

DOPORUČUJEME

Senegal ukrývá jezero, které se občas zbarví do sytě růžova

Na první pohled vypadá jako pohádková atrakce. Růžové jezero uprostřed západní Afriky zní skoro jako výmysl. Jenže Lac Retba, přezdívané také Lac Rose, opravdu existuje. A přestože jeho slavná růžová barva není vždy zaručená, jeho návštěva rozhodně stojí za to.

Svaneti, kulturní trezor Gruzie. Zde vás čeká návrat v čase o celá staletí

Vysoko v horách na severozápadě Gruzie leží kraj, který jako by odolával času. Svaneti, oblast obklopená štíty Kavkazu, působí jako středověká pevnost. Se svou divokou přírodou, kamennými věžemi a kulturou se během staletí změnila jen minimálně.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

San Marino, země na vrcholu kopce, je nejstarším státem Evropy

Na první pohled působí jako další italské městečko na kopci. Jenže San Marino není ani město, ani italské. Je to samostatný stát, vklíněný mezi regiony Emilia-Romagna a Marche. Má dvě hlavy státu, vlastní parlament a historii, která sahá až do 4. století. Na 61 kilometrech čtverečních se tu rozprostírá jeden z nejmenších, ale i nejzajímavějších koutů Evropy.

Bali zpřísňuje pravidla. Za nevhodné chování žádají politici okamžité deportace

Bali se rozhodlo bránit svou pověst místa, kde se snoubí krása, klid a duchovní tradice. S přílivem turistů totiž přibývá i takových, kteří tyto hodnoty přehlížejí. Místní úřady proto začaly jednat a stanovily jasné hranice. Kdo je nedodrží, musí počítat s důsledky.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Kréta v plamenech. Ráj pro turisty se mění ve spálenou krajinu

Jihovýchod Kréty zasáhl rozsáhlý lesní požár, který donutil tisíce lidí k evakuaci. Hořící svahy, vítr a extrémní horko ztěžovaly zásah hasičů i záchranu majetku. Oheň ale není jen krizí jedné sezóny – je varováním, jak rychle se klima mění a co všechno je v sázce.

Bitcoin láme rekordy, ale drobní investoři zůstávají stranou

Bitcoin od začátku roku vzrostl přibližně o 24 procent a vyšplhal se na 118 000 dolarů. Hlavní hnací síla? Instituce. Zájem velkých hráčů se plně projevil po spuštění spotových ETF ve Spojených státech. Denně do nich proudí miliardy dolarů.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podal demisi, ve funkci byl od roku 2020

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes podle očekávání podal demisi, na sociálních sítích zveřejnil rezignační dopis. Ve funkci byl od března 2020, a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou ukrajinské vlády od roku 1991, kdy vyhlášení nezávislosti Ukrajiny přispělo k rozpadu Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na Šmyhalovo místo dosavadní místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou.

Stevie Wonder promluvil o konspiračních teoriích. Svou slepotu označil za dar

Během koncertu v Cardiffu reagoval Stevie Wonder na dlouhodobé spekulace, že ve skutečnosti svou nevidomost jen předstírá. S humorem, klidem a úctou k publiku řekl, že je čas říct pravdu. A všichni vědí, jaká ta pravda je.

V Severní Makedonii je nouzový stav kvůli požárům, MZV vyzývá k opatrnosti

V celé Severní Makedonii byl vyhlášen nouzový stav kvůli požárům v 19 lokalitách a přetrvávajícímu nebezpečí vzniku požárů nových. České ministerstvo zahraničí proto doporučilo při pobytu v zemi dbát zvýšené opatrnosti. Uvedlo to na webu. Severní Makedonie není ze strany českých turistů hojně navštěvovanou destinací, řekl ČTK místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Policie řeší krádež nevydané hudby Beyoncé

V Atlantě se z vozu choreografa a tanečníka z doprovodného týmu Beyoncé ztratily úložiště s nevydanou hudbou, podrobnými setlisty a plány k aktuální Cowboy Carter tour. Incident se stal 8. července večer, když auto parkovalo poblíž Krog Street Marketu.

Růst čínské ekonomiky předčil očekávání, realitní sektor se ale stále topí u dna

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) růstem v letošním druhém čtvrtletí předčil očekávání analytiků a zmírnil tlak na tvůrce politik, aby zaváděli stimulační opatření. Zaostává však za prvním letošním kvartálem. Očekává se, že americká cla se projeví až ve druhém pololetí.

Izraelská armáda tvrdí, že provedla údery na Hizballáh na východě Libanonu

Izraelská armáda dnes dopoledne SELČ oznámila, že provedla údery na areály využívané šíitským hnutím Hizballáh na východě Libanonu. Jednalo se o sklady zbraní a výcviková střediska speciálních jednotek Radván, píše agentura AFP. Podle izraelské armády aktivity Hizballáhu představovaly porušení listopadového příměří a mohly představovat v budoucnosti hrozbu pro Izrael.

Litva zvýší úsilí v ochraně baltských tuleňů

Litva chce usilovněji chránit populaci tuleňů v Baltském moři. Ta se sice stabilizovala, stále je však zranitelná, jelikož čelí výzvám, jako je klimatická změna nebo rybolov. Dopady klimatických změn na moře sdílené Evropou a Ruskem jsou závažné.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás