-13.2 C
Czech
Neděle 1. února 2026
Protext ČTKExkluzivní podzimní pečení: Vyzkoušejte nový recept od Josefa Maršálka

Exkluzivní podzimní pečení: Vyzkoušejte nový recept od Josefa Maršálka

Praha 27. září 2024 (PROTEXT) – Podzim přináší nejen zkracující se dny a chladnější počasí, ale i příležitost proměnit vaši kuchyni v útulné místo plné vůní. Sezónní ingredience jako skořice, hrušky, jablka a vlašské ořechy doslova vybízejí k tomu, abychom si dopřáli chvíle, kdy pečení zahřeje nejen tělo, ale i duši. A aby byl tento podzim opravdu výjimečný, máme pro vás exkluzivní recept od jednoho z nejoblíbenějších českých cukrářů – Josefa Maršálka!

„Pečení je pro mě vždycky o radosti a sdílení. Podzimní recepty mají úžasnou schopnost přinést do každého domova teplo a pohodu,“ říká Josef.

Ať už máte za sebou roky zkušeností v pečení, nebo se do pečení teprve pouštíte, právě podzim je ideálním obdobím k objevování nových chutí. Dýně, jablka, hrušky a ořechy vám pomohou vykouzlit dezerty, které potěší každého.

Lahodné podzimní recepty, které vás zahřejí

Podzimní pečení není jen o chutích – je to o atmosféře, kterou si vytvoříte doma. Vyzkoušejte tyto recepty a užijte si nejen sladké odměny, ale i proces jejich přípravy:

Dýňový koláč s hruškami a vlašskými ořechy: Tento dezert spojuje to nejlepší z podzimu – hřejivou dýni, jemné hrušky a křupavé ořechy. Přidejte špetku skořice a zázvoru a máte ideální recept na pohodový podzimní večer.

Skořicové sušenky: Jednoduchý recept, který můžete připravit dopředu. Tyto sušenky jsou dokonalým společníkem k podzimnímu čaji nebo kávě.

Perníková bábovka s javorovým sirupem: Směs perníkového koření a sladkého javorového sirupu vytvoří dezert, který vás zahřeje při každém soustu.

Recept od Josefa Maršálka: Tažený závin s hruškami, medem a badyánem

Speciální recept od Josefa Maršálka dokonale kombinuje chutě a vůně podzimu. Recept je jednoduchý, plný výrazných surovin a určitě si jej zamilujete.

Těsto:

  • 200 g hladké mouky
  • 100 g vody
  • 10 g oleje
  • 3 g soli

Náplň:

  • 1 kg jablek
  • 120 g rozinek
  • 50 g vlašských ořechů
  • 5 g skořice
  • Kůra z jednoho citronu

Na dokončení:

  • 100 g másla
  • 50 g třtinového cukru

Postup:

  1. V míse smícháme mouku, sůl, vodu a olej a hněteme asi 10 minut, dokud nezískáme hladké a pevné těsto. Zabalíme ho do fólie a dáme do lednice nejméně na 2 hodiny, nejlépe přes noc, odpočinout.
  2. Jablka zbavíme jádřinců a nakrájíme na velmi tenké plátky. Přidáme rozinky, ořechy, citronovou kůru a skořici a opatrně smícháme. Pokud jsou jablka příliš kyselá, dosladíme.
  3. Těsto na pomoučněném vále rozválíme na obdélník 30 x 40 cm, dobře ho pomoučíme z obou stran a poté ho vytáhneme na utěrce na velikost 70 x 80 cm pomocí hřbetů rukou do tenka. Nespěcháme, abychom těsto neproděravěli.
  4. Na jednu polovinu těsta naneseme jablečnou směs, druhou polovinu potřeme polovinou rozehřátého másla. Okraje těsta přeložíme přes náplň a pomocí utěrky nadzvednutím stočíme do tvaru závinu.
  5. Závin přeneseme opatrně na plech vyložený pečícím papírem, potřeme ho zbylým máslem a posypeme cukrem.
  6. Pečeme při 180 °C 25 až 30 minut. Vyjmeme ho z trouby a necháme vychladnout na mřížce.

Tip redakce: Nenechte si ujít jedinečnou akci s Josefem a Terezou!

Pro milovníky pečení máme skvělou zprávu! Pečení s Josefem a Terezou – jediná živá Vánoční show, která se uskuteční 23. listopadu v Praze, nabízí nejen inspiraci a zábavu, ale i jedinečnou možnost setkat se osobně s Josefem Maršálkem a jeho kolegyní Terezou Bebarovou.

„Těšíme se na vás naživo, budeme s vámi sdílet všechny naše tipy a triky! Navíc je to skvělá příležitost, jak si společně užít radost z pečení,“ říká Tereza Bebarová.

Co tuto akci činí ještě výjimečnější? Josef a Tereza jsou ambasadory projektu Dortem proti rakovině, který pomáhá onkologicky nemocným dětem. Část výtěžku z prodeje vstupenek poputuje právě na tento charitativní projekt. Spojte tedy jedinečný zážitek s možností podpořit dobrou věc.

Neváhejte a zajistěte si vstupenky co nejdříve! Kapacita je omezená a vstupenky rychle mizí. Uvidíme se 23. listopadu – nejen pro inspiraci, ale i pro dobrou věc!

Kontakt:

Dominika Žejdl

e-mail: hellotwoblondes@gmail.com

 

ČTK Connect ke zprávě obrazovou vydává přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama

Doporučujeme

V DR Kongo se zřítil důl. Nejméně dvě stě lidí zemřelo

Při závalu dolu ve východní části Demokratické republiky Kongo zahynulo podle místních úřadů více než 200 lidí. Neštěstí se odehrálo ve městě Rubaya v provincii Severní Kivu, kde se důl zřítil v důsledku silných dešťů.

Bitcoin se propadl pod 81 000 dolarů, trhy sužuje nejistota

Bitcoin o víkendu prohloubil ztráty a propadl se pod hranici 81 000 dolarů, přičemž nízká obchodní aktivita zesílila výkyvy cen. Investoři zůstávají opatrní kvůli napětí na Blízkém východě, politické nejistotě ve Spojených státech a přetrvávajícím slabinám samotného kryptotrhu.

Protesty v Íránu podle Pezeškjána podnítili politici z EU, USA a Izraele

Protesty v Íránu podnítili americký prezident Donald Trump, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a politici z Evropské unie. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil íránský prezident Masúd Pezeškján. Uvedl, že demonstrace nebyly vyvolány jen sociálními problémy. Při potlačování projevů nespokojenosti s režimem, které začaly na konci prosince, zahynuly v Íránu tisíce lidí.

Prozatímní prezidentka Venezuely oznámila plán na amnestii politických vězňů

Prozatímní prezidentka Venezuely Delcy Rodríguez představila návrh zákona o amnestii, díky kterému by se mohly na svobodu dostat stovky politických vězňů, včetně opozičních předáků, novinářů a bojovníků za lidská práva. Informují o tom agentury.

Izraelské údery v Pásmu Gazy zabily 23 lidí

Izraelské údery zabily od noci v Pásmu Gazy nejméně 23 Palestinců, uvádí agentura AP v nové bilanci na základě informací od palestinských nemocnic. Dříve agentura hlásila 12 mrtvých. Stanice Al Džazíra s odvoláním na zdravotníky uvádí, že zemřelo 25 Palestinců. Podle agentury AP se jedná o jeden z nejvyšších počtů mrtvých od říjnového vyhlášení příměří. Izraelská armáda údery zatím nekomentovala

Kyjev i Moskva opět hlásí noční dronové útoky nepřítele

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 85 bezpilotními letouny. Ukrajinská protivzdušná obrana podle předběžných údajů sestřelila nebo odklonila 64 dronů Šáhed, Gerbera, Italmas a dalších typů. Na platformě Telegram to oznámilo ukrajinské letectvo. Naopak Rusko podle agentury Interfax v noci informovalo o zachycení nebo zničení 26 ukrajinských dronů. Moskva zároveň dnes oznámila dobytí dvou ukrajinských vesnic v Záporožské oblasti a Doněcké oblasti. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.

Novým šéfem amerického úřadu statistiky práce má být Matsumoto, oznámil Trump

Prezident Donald Trump do čela amerického Úřadu pro statistiku práce (BLS) nominuje ekonoma Bretta Matsumota. Šéf Bílého domu to oznámil na své sociální síti Truth Social. Předchozí komisařku BLS Eriku McEntarferovou prezident v srpnu z čela úřadu při ministerstvu práce odvolal, když ji bez důkazů obvinil z manipulace s daty o zaměstnanosti. Krátce poté na pozici nominoval hlavního ekonoma konzervativního think-tanku The Heritage Foundation E.J. Antoniho, jehož nominaci o necelé dva měsíce později stáhl. Jmenování podléhá schválení Senátu.

Plastový odpad zaplavuje planetu

Plasty nám usnadnily život, ale svět teď dusí jejich odpad. Každý rok skončí v oceánech miliony tun plastů a další hromady leží na souši. Problém roste rychleji než řešení a zasahuje přírodu i lidi.

Vlna veder na jihu Austrálie přinesla 50stupňové teploty i výpadky proudu

Vlna veder ve státě Jižní Austrálie přepisuje rekordy, kdy například ve městě Port Augusta dnes naměřili 50 stupňů Celsia, o půl stupně více než před šesti lety. Kvůli horku, které má příští týden polevit, postihly výpadky elektřiny za necelý týden přes 100.000 nemovitostí, napsal dnes web ABC.

Zemřela herečka Catherine O’Hara

Kanadsko americká herečka Catherine O'Hara zemřela ve věku 71 let. Diváci si ji nejčastěji vybaví jako Kate McCallister, matku Kevina z filmů Sám doma, výraznou stopu ale zanechala i v komediích a seriálech posledních let.

Americký prezident Trump tvrdí, že Írán chce se Spojenými státy uzavřít dohodu

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že Írán podle něj chce uzavřít dohodu se Spojenými státy. Podle agentury Reuters však nesdělil žádné podrobnosti. Šéf Bílého domu už dříve dnes varoval, že k Íránu míří americké vojenské uskupení, které je podle něj větší než flotila vyslaná do Venezuely.

Americké ministerstvo zahájilo federální vyšetřování Prettiho smrti

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo ohledně sobotního zastřelení zdravotníka Alexe Prettiho v Minneapolisu federální vyšetřování pro podezření z porušení občanských práv. Dnes to podle agentury AP řekl náměstek ministryně spravedlnosti, která je i nejvyšší žalobkyní, Todd Blanche. Podle něj se vyšetřování zaměří i na levicové skupiny.

Trump do čela Fedu nominoval Kevina Warshe, kritika instituce a bývalého člena Rady guvernérů

Novým šéfem Federálního rezervního systému se pravděpodobně stane bývalý člen Rady guvernérů Kevin Warsh, jehož nominaci v pátek oznámil prezident Donald Trump. Americkou centrální banku by měl vést po skončení funkčního období Jeromea Powella v květnu. Častý kritik Fedu tak dostane příležitost uvést do praxe svou představu o „změně režimu“ měnové politiky v době, kdy Bílý dům usiluje o větší vliv na stanovování úrokových sazeb.

Djokovič po pětisetové bitvě vyřadil Sinnera a je ve finále Australian Open

Novak Djokovič zvládl na Australian Open pětisetové drama s Jannikem Sinnerem a postoupil do finále. Srb otočil nepříznivý vývoj a po více než čtyřech hodinách vyhrál 3:6, 6:3, 4:6, 6:4, 6:4. V neděli si zahraje o další grandslamový titul proti Carlosi Alcarazovi.

Cena zlata prudce padá

Zlato v pátek výrazně zlevnilo a trh během pár hodin vystřízlivěl z rekordní jízdy. Spolu se zlatem klesají i další drahé kovy, hlavně stříbro, platina a palladium. Investoři teď znovu řeší, jak se může změnit kurz americké centrální banky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama