-1.7 C
Czech
Neděle 4. ledna 2026
Protext ČTKEvropská rada vydavatelů (EPC) se obrátila na premiéra Petra Fialu s žádostí...

Evropská rada vydavatelů (EPC) se obrátila na premiéra Petra Fialu s žádostí o přehodnocení záměru zvýšit DPH pro noviny

Praha 26. května 2023 (PROTEXT) – Evropská rada vydavatelů (European Publishers Council) se obrátila v pátek 26.5.2023 dopisem na předsedu vlády ČR pana Petra Fialu s žádostí o přehodnocení návrhu vlády zvýšit v rámci ozdravění státních financí sazbu DPH za prodej novin ze současných 10 % na 21 %.

Evropská rada vydavatelů (EPC) reprezentuje vrcholové řídící pracovníky z mediálních společností a jejími členy jsou předsedové představenstev a generální ředitelé předních evropských mediálních domů, které se aktivně podílejí na tvorbě multimediálního obsahu v EU.

V dopise podepsaném výkonnou ředitelkou Angelou Mills Wade se kromě dalších argumentů uvádí: „Zvýšení sazby DPH jednoznačně poškodí vydavatele tisku i jeho čtenáře a v dlouhodobém horizontu i celou společnost. Povede mimo jiné k dalšímu zdražení tisku, poklesu jeho prodeje a tím i k omezení dostupnosti kvalitních, důvěryhodných a profesionálně zpracovaných informací. Tím se uvolní prostor pro šíření dezinformací. To jsou jistě důsledky, které si vláda ČR nepřeje.“

EPC proto vyzývá vládu ČR, aby v návrhu provedla změnu a přeřadila tiskové publikace společně s knihami do nulové sazby DPH.

Evropská rada vydavatelů (EPC) zastupuje vydavatele novin, časopisů, knih, internetových webů, online databází a rozhlasového a televizního vysílání. Je to vrcholový orgán předních evropských mediálních skupin, který zastupuje zájmy těchto společností působících v oblasti zpravodajských médií, televize, rozhlasu, digitálního obsahu, novin a časopisů, elektronického vzdělávání, databází a vydávání knih. Od roku 1991 komunikuje s evropskými zákonodárci o otázkách, které ovlivňují zdraví a životaschopnost novinářsky orientovaných médií a vydavatelských společností v Evropské unii, které prosazují svobodu projevu, rozmanitost médií a demokratickou diskusi.

Odvětví zpravodajských médií je rozmanité a vysoce etické, je základem demokracie, je vysoce inovativní a přijímá změny a jeho jádrem je integrita a nezávislost. Členové EPC projevují optimismus, pokud jde o jejich místo ve společnosti, kde hodnoty svobodného a nezávislého tisku stále jasně vystupují jako hnací síla pro vedoucí pracovníky mediálního byznysu v současnosti.

Již 18. května 2023 vyzvaly českou vládu také nejvýznamnější evropská asociace vydavatelů novin ENPA (European Newspaper Publishers Association) a evropská asociace vydavatelů časopisů EMMA (European Magazin and Media Association), které zastupují národní asociace vydavatelů ve většině členských států Evropské unie.

Následně se připojila 24. května 2023 Světová asociace vydavatelů zpráv WAN IFRA (World Association of News Publishers), která sdružuje 60 vydavatelských národních asociací a jednotlivé vydavatele reprezentující celkem 18.000 vydávaných titulů tiskových publikací ve 120 zemích světa.

Dnešního dne 26.5.2023 se obrátila na předsedu vlády ČR také EPC (European Publishers Council), aby všechny tyto profesní asociace společně navrhovaly zařazení novin a časopisů do nulové sazby DPH, stejně jako to vláda ČR učinila v případě knih.

Kontakt:

Unie vydavatelů

Pobřežní 370/4

186 00 Praha 8

e-mail: unie@unievydavatelu.cz

www.unievydavatelu.cz

Unie vydavatelů je profesní asociace vydavatelů tiskových publikací v České republice. Aktuálně zastupuje 43 členů vydávajících více než 420 tištěných titulů a více než 200 webových titulů. Členové zaměstnávají přes 5000 pracovníků v redakcích, tiskárnách a v distribuci periodického tisku. Tištěné tituly mají zásah 83 % populace České republiky ve věku 12 až 79 let a představují více než 89 % celkového objemu hrubých inzertních příjmů vydavatelů. V oblasti online publikování profesionálně vytvářeného obsahu představují weby členů převážnou většinu obsahu vytvářeného v České republice. Profesní asociace je členem evropských vydavatelských asociací EMMA – ENPA a světových vydavatelských asociací WAN IFRA a FIPP.

ČTK ke zprávě vydává přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama

Doporučujeme

Americký útok ve Venezuele má podle médií nejméně 40 mrtvých včetně civilistů

Americký útok ve Venezuele, při kterém speciální síly v sobotu zajaly a odvezly ze země venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, si vyžádal nejméně 40 mrtvých. Zemřeli členové venezuelských ozbrojených sil i civilisté. Informaci s odvoláním na nejmenovaného venezuelského představitele přinesl deník The New York Times.

Rodríguez má po zajetí Madura dočasně vykonávat prezidentské pravomoci

Venezuelský nejvyšší soud dočasně pověřil viceprezidentku Delcy Rodríguez, aby převzala prezidentské pravomoci po zajetí Nicoláse Madura americkými jednotkami. Soud krok zdůvodnil tím, že chce zajistit kontinuitu správy státu.

Littler obhájil titul mistra světa v šipkách

Angličan Luke Littler obhájil titul mistra světa v šipkách, když ve finále porazil Nizozemce Giana van Veena 7:1 na sety. Osmnáctiletá světová jednička si kromě trofeje odnesla i rekordní prémii jeden milion liber.

Provozovatelé baru v Crans-Montana čelí vyšetřování kvůli tragickému požáru

Požár v horském letovisku Crans-Montana, který na Nový rok zabil nejméně 40 lidí, má první konkrétní právní dohru. Švýcarští žalobci zahájili trestní vyšetřování proti dvojici manažerů baru, kde se tragédie odehrála. Prověřují mimo jiné podezření na usmrcení z nedbalosti.

Trump chce znovu pustit americké ropné firmy do Venezuely

Donald Trump oznámil, že chce americkým ropným společnostem znovu umožnit těžbu ve Venezuele. Zároveň řekl, že embargo na vývoz venezuelské ropy má dál platit. Vyjádřil se tak na tiskové konferenci k operaci, při níž USA zajaly Nicoláse Madura a jeho manželku, kteří čelí obviněním v New Yorku.

Starmer odmítl říct, zda americké údery na Venezuelu porušily mezinárodní právo

Britský premiér Keir Starmer odmítl říct, zda sobotní americké údery na Venezuelu porušily mezinárodní právo. Zdůraznil, že Británie se operace neúčastnila, a tvrdí, že potřebuje nejdřív získat úplný obraz o tom, co se stalo.

Babiš pojede do Paříže na setkání koalice ochotných, k Okamurovi se nevyjádřil

Český premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý 6. ledna poletí do Paříže, kde se zúčastní jednání lídrů takzvané koalice ochotných, tedy zemí podporujících Ukrajinu napadenou Ruskem. Řekl to v dnešním videopříspěvku na svých sociálních sítích. Nijak se přitom nevyjádřil k novoročnímu projevu předsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury, v němž šéf vládního hnutí SPD kritizoval poskytování zbraní Ukrajině i vedení ukrajinského státu, což vyvolalo ostrou reakci opozice, ale i ukrajinských politiků a diplomatů.

Íránský vůdce připustil oprávněnost protestů, proti výtržníkům chce ale zakročit

Íránský nejvyšší duchovní vůdce, ajatolláh Alí Chameneí, ve své dnešní první veřejné reakci na masové protesty v zemi připustil jejich oprávněnost. Proti demonstrantům, které označil za výtržníky, chce ale zakročit, informovaly agentury.

Trump oznámil zadržení venezuelského prezidenta Madura a jeho odvezení ze země

Venezuelský prezident Nicolás Maduro byl s manželkou Cilií Floresovou zadržen a letecky transportován ze země. Na sociální síti Truth Social to dnes oznámil americký prezident Donald Trump, který zároveň potvrdil americké údery ve Venezuele. Do svého floridského sídla Mar-a-Lago svolal Trump na 11:00 místního času (17:00 SEČ) tiskovou konferenci. Venezuelská vláda mezitím oznámila, že neví, kde Maduro je, předtím ale informovala o tom, že prezident v zemi vyhlásil výjimečný stav.

Venezuela ohlásila rozsáhlé nasazení armády včetně balistických systémů

Venezuela po amerických útocích rozsáhle nasadí své pozemní, vzdušné a námořní síly včetně balistických systémů. Podle agentury AFP to oznámil venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino. Spojené státy dnes podnikly ve Venezuele sérii útoků, při kterých podle šéfa Bílého domu Donalda Trumpa zadržely autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Venezuela byla napadena, uvedl prezident Kolumbie

Venezuela byla napadena a čelí raketovému útoku, uvedl dnes kolumbijský prezident Gustavo Petro. Vyzval také k reakci OSN i Organizaci amerických států (OAS). Po zprávách o výbuších a nízkých přeletech letadel nad Caracasem obvinil venezuelský prezident Nicolás Maduro Spojené státy z útoku na vojenské a civilní cíle v několika regionech. V zemi vyhlásil výjimečný stav.

Venezuelský prezident vyhlásil výjimečný stav, z útoků obvinil USA

Venezuelský prezident Nicolás Maduro dnes v zemi vyhlásil výjimečný stav. Podle agentury Reuters to uvedla venezuelská vláda, která obvinila Spojené státy z útoků na vojenské a civilní cíle v několika venezuelských státech. Agentury předtím informovaly o sérií explozí v Caracasu. Zpravodajka stanice CBS News v Bílém domě na síti X napsala, že americký prezident Donald Trump nařídil útoky ve Venezuele včetně vojenských cílů, oficiální vyjádření ale americká vláda dosud neučinila.

Venezuelskou metropolí Caracasem otřásly silné exploze

Venezuelskou metropolí Caracasem dnes otřásly silné exploze, uvedly agentury. Podle AFP, která se odvolává na reportéra na místě, doprovázely výbuchy zvuky připomínající přelet letadel. Část města, která leží poblíž velké vojenské základny, je podle Reuters bez elektřiny.

Zelenskyj do funkce šéfa prezidentské kanceláře jmenoval Budanova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes do funkce šéfa své kanceláře jmenoval dosavadního ředitele ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyryla Budanova. Hlava státu na síti X zdůraznila, že Ukrajina se nyní musí více zaměřit na svou bezpečnost a obranu. Předchozího vlivného vedoucího prezidentské kanceláře Andrije Jermaka vloni Zelenskyj odvolal v souvislosti s vyšetřováním korupce v ukrajinské energetice.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama