Válka na Ukrajině přiměla evropské státy masivně investovat do nových terminálů na zkapalnělý zemní plyn (LNG) a navýšit dovoz této komodity po moři. Od té doby však poptávka uprostřed energetické transformace výrazně klesla, zatímco hrozí, že infrastruktura, drahá na provoz a údržbu, zůstane nevyužitá. Poptávka totiž zaostává za nadměrnými investicemi do infrastruktury. O nové zprávě Institutu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu (IEEFA) napsaly weby The Guardian a Euractiv.
Evropský dovoz LNG se v roce 2024 propadl o pětinu (19 procent). Poptávka do konce listopadu klesla na 112 miliard metrů krychlových, napsal podle The Guardian ve zprávě think-tank. Poptávka po LNG tak nebyla od pandemie v roce 2021 nižší. Hlavním důvodem je energetická transformace a přechod na zelené zdroje.
📉Europe's LNG imports fell by 19% last year to 135 bcm, according to new report by Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA)
— AA Energy (@AAEnergyNews) February 18, 2025
⬆️ LNG imports from Russia rose by 18% while Europe's natural gas consumption hit 11-year low
🔗https://t.co/8sKlgFu8Ad pic.twitter.com/i6nlOG7zfk
Zpráva upozorňuje, že Evropská unie (EU) už celkově pravděpodobně překonala vrchol poptávky po LNG navzdory výjimkám, jako je Polsko, Německo a Finsko, kde poptávka po plynu dováženém po moři vzrostla.
Analýza upozorňuje na nadbytečné investice do infrastruktury drahé na údržbu a provoz uprostřed klesající poptávky.
Investovali jsme miliardy do nových terminálů na LNG, které mohou zůstat v příštích letech nevyužité. Tento problém je nejvíce patrný ve Spojeném království, kde se loni propadla poptávka po LNG téměř o polovinu (47 procent) v důsledku celkově nižší spotřeby plynu. Země přitom intenzivně investovala do těžby ropy a zemního plynu v Severním moři, upozorňuje zpráva.
Začátek nového trendu
Pokud evropské vlády prosazující energetickou transformaci nevezmou v potaz trendy v poptávce po LNG a plynu obecně, vzroste riziko dalších nadměrných investic a nedostatečného využití infrastruktury, uvedla hlavní analytička IEEFA Ana Maria Jaller-Makarewicz. Tohle riziko není plošné a liší se stát od státu.
Očekává se, že evropská dovozní kapacita LNG v letech 2021 až 2030 vzroste o 60 procent v zemích, jako je Německo, Nizozemsko, Turecko, Itálie, Francie, Belgie, Řecko, Finsko, Polsko a Chorvatsko. Jedná se o pokračující projekty urychlené po ruské invazi na Ukrajinu a poté, co se EU odklonila od ruského plynu.
Navzdory bojkotu však loni vzrostl dovoz ruského LNG do bloku o 18 procent. Téměř polovina komodity pak pocházela z USA. LNG stále tvoří třetinu spotřeby v EU.
Institut očekává, že poptávka po LNG v Evropě v letošním roce vzroste, ale bude nižší než v předchozích letech, napsal Euractiv. Podle zprávy tak bude zaostávat za projekty v budování drahých terminálů.
Zpráva však nezmiňuje politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který chce po EU navýšení dovozu amerických fosilních paliv, včetně LNG.