-3.9 C
Czech
Neděle 11. ledna 2026
EkonomikaEuroparlament schválil půjčku pro Ukrajinu, splatí ji ale Rusko

Europarlament schválil půjčku pro Ukrajinu, splatí ji ale Rusko

Europoslanci schválili poskytnutí půjčky Ukrajině ve výši 35 miliard eur (884 miliard korun) s tím, že splátky mají hradit výnosy ze zmrazeného ruského majetku. Informují o tom Reuters a Eunews. Moskva to označila za hospodářský zločin světového rozměru s tím, že příští generace evropských daňových poplatníků to Rusku zaplatí.

Evropský parlament schválil půjčku pro Ukrajinu dohodnutou skupinou zemí G7 ve výši 35 miliard eur. Pomoc je součástí dohody vyspělých ekonomik poskytnout zemi napadené Ruskem půjčku ve výši 50 miliard eur.

Tyto peníze půjdou z výnosů ze zmrazeného ruského majetku, píše agentura Reuters. Pro návrh hlasovalo 518 poslanců, proti němu zvedlo ruku jen 56 poslanců. Hlasování se zdrželo 61 zákonodárců. Návrh nyní musejí schválit členské státy.

Jakmile se tak v nejbližších dnech stane, Evropská komise připraví memorandum s Ukrajinou, které jí čerpání peněz umožní. Očekává se, že první peníze dostane Kyjev ke konci letošního roku nebo na začátku toho příštího.

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola označila schválení mechanismu pomoci za historický okamžik. Komisař EU pro spravedlnost Didier Reynders zase podle serveru Eunews pochválil rychlosti finalizace návrhu.

Rusko zuří a vyhrožuje

Rusku se mechanismus nepřekvapivě nelíbí. „Parlament, ačkoli se nazývá evropský, učinil rozhodnutí, které jde proti evropským zájmům,“ prohlásil Úřadující ruský stálý zástupce při EU Kirill Logvinov a obvinil ho z ekonomického zločinu na světové úrovni.

Budoucí generace evropských daňových poplatníků za to nakonec Rusku zaplatí, pohrozil Logvinov. Výnosy ze zmrazeného ruského majetku v EU dosahují 210 miliard eur. Výnos podle Evropské komise každoročně činí čtyři až pět miliard eur.

Jiné zdroje nicméně uvádějí výnos dosahující dvou až tří miliard eur. „Rusko zaplatí za škody způsobené válkou na Ukrajině,“ uvedl Reynders. Členské státy EU vyčlenily na pomoc Ukrajině celkem 101 miliard eur.

Z této částky má jít celkem 43,5 miliardy eur na vojenské výdaje a dalších 17 miliard státy EU vyčlenily na pomoc ukrajinským uprchlíkům. EU zmrazila ruský majetek hned po vypuknutí války na Ukrajině jako součást sankcí.

Reklama

Doporučujeme

Ruský útok v noci na neděli zabil na Ukrajině nejméně čtyři lidi, dalších dvacet je zraněno

Při rozsáhlém ruském nočním útoku na Ukrajinu zahynuly nejméně čtyři osoby a téměř dvacet dalších bylo zraněno. Ruské síly v noci na neděli vypustily více než 150 bezpilotních letounů, které zasáhly více než dvacet míst napříč zemí.

Poslední kurdští bojovníci opouštějí Aleppo. Po dnech bojů bylo dosaženo dohody o příměří

Kurdské síly ze Syrských demokratických sil opustily Aleppo po dnech tvrdých střetů. Nová dohoda o příměří otevřela cestu k evakuaci bojovníků i civilistů z čtvrtí Šajch Maksúd a Ašrafíja. Dojednávání zprostředkovaly zahraniční mocnosti v čele se Spojenými státy, které chtěly zabránit dalšímu rozšíření konfliktu.

Barclays vstoupila do stablecoinové infrastruktury přes Ubyx

Britská banka Barclays získala podíl v americkém startupu Ubyx, který buduje zúčtovací systém pro stablecoiny a další formy tokenizovaných peněz. Jde o první přímou investici Barclays do firmy zaměřené čistě na stablecoinovou infrastrukturu a zároveň další signál, že velké banky berou digitální peníze jako téma pro reálné použití, ne jen pro kryptosvět.

Při protestech v Íránu zahynulo nejméně 192 demonstrantů, uvádí nevládní skupina

Při masových protestech proti teokratickému režimu v Íránu bylo za poslední dva týdny zabito nejméně 192 demonstrantů, uvedla dnes nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) sídlící v Oslu. Současně upozornila, že skutečný počet obětí může být mnohem vyšší. Podle neověřených informací může být mrtvých několik stovek a podle některých zdrojů i přes 2000, dodala IHR. Ve své předchozí, páteční zprávě skupina uváděla 51 obětí protestů.

Titul v Brisbane zastínilo napětí mezi Sabalenkou a Kosťuk

Finále turnaje WTA v Brisbane mělo zvláštní pachuť. Běloruska Aryna Sabalenka porazila Ukrajinku Martu Kosťuk, obhájila titul, ale po zápase nepřišlo podání ruky ani společná fotka. Napětí mezi hráčkami se přeneslo i do ceremoniálu, kde Kosťuk vítězku prakticky ignorovala.

Maduro přes právníky vzkázal, že jsou s manželkou v pořádku a že jsou bojovníci

Venezuelský exprezident Nicolás Maduro, který je s manželkou Ciliou Floresovou od minulé soboty v newyorské vazbě, přes své právníky vzkázal, že jsou oba v pořádku a že jsou bojovníci. Informovala o tom agentura AFP, podle níž Spojené státy vyzvaly své občany ve Venezuele, aby zemi okamžitě opustili.

Sobotních úderů proti Islámskému státu v Sýrii se zúčastnilo také Jordánsko

Na sobotních úderech Spojených států proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) na území Sýrie se v rámci mezinárodní koalice podílelo také sousední Jordánsko. S odvoláním na jordánskou armádu o tom dnes informovala agentura AFP.

Trump tlačí obranný průmysl k investicím

Donald Trump přitvrdil na americké zbrojaře a rozhýbal nervy investorů. Firmám vzkázal, že pokud nebudou víc investovat do výroby a plnit kontrakty, mohou přijít o možnost vyplácet dividendy a dělat zpětné odkupy akcií. Zároveň ale naznačil, že Pentagon může v příštích letech dostat výrazně víc peněz.

Do ulic Minneapolisu vyšly desítky tisíc lidí, aby odsoudily střelbu agenta ICE

Americkým severovýchodním městem Minneapolis v sobotu prošly desítky tisíc lidí, aby odsoudily středeční zastřelení 37leté Renée Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE). Informovala o tom agentura Reuters.

Izrael je ve stavu vysoké pohotovosti, Írán varoval USA před útokem

Izrael je ve stavu vysoké pohotovosti kvůli možnosti, že by Spojené státy zasáhly v Íránu, kde se konají největší protivládní demonstrace za několik let. Napsala to dnes agentura Reuters, která se odvolává na tři izraelské zdroje obeznámené se situací. Teherán pak varoval, že jakýkoliv útok by vedl k íránské odvetě proti Izraeli a proti americkým základnám v regionu.

Po bouři Goretti ve Francii zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny

Po bouři Goretti ve Francii stále zůstává téměř 100.000 domácností bez elektřiny, především v Normandii a Bretani, napsal dnes server listu Le Monde. V Německu se podle agentury DPA postupně do normálu vrací provoz na železnici.

V Kyjevě nefungují dodávky vody a tepla, elektrická soustava byla odstavena

V Kyjevě dnes dočasně nefungovaly dodávky vody a tepla. Důvodem bylo odstavení zdejší elektrické soustavy kvůli nutným opravám po rozsáhlých ruských útocích, které ji v noci na pátek vážně poškodily. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na kyjevské úřady. Rozsáhlé výpadky hlásí také ruská Belgorodská oblast, kde je podle zdejšího gubernátora po ukrajinském útoku bez elektřiny a topení přes 550.000 lidí.

Na Filipínách se zřítila hora odpadu, desítky lidí se pohřešují

Na filipínském ostrově Cebu se po zřícení obří hromady odpadu rozjela záchranná akce, která se protahuje do dalších dnů. V zařízení na třídění a zpracování odpadu v oblasti Binaliw zasypal sesuv několik nízkých budov a uvěznil desítky lidí, hlavně zaměstnance skládky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama