Reklama

Epidemie koronaviru mohla zasáhnout východní Asii již asi před 25 000 lety

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Nová studie naznačuje, že lidé z východní Asie mohli zdědit genetické pozůstatky z epidemie podobné koronavirové, která se objevila zhruba před 25 tisíci lety. Ukazuje to analýza více než dvou tisíc jedinců. Informuje o tom server Science News.

Analýza DNA více než 2 tisíc lidí ukazuje, že koronavirus či blízce příbuzný patogen stál za epidemií u předků současných východoasijských obyvatel, a to asi před 25 tisíci lety. 

Genetické změny v reakci na tuto epidemii se akumulovaly během dalších asi 20 tisíc let. Zjištění tedy zvyšuje možnost, že někteří lidé z východní Asie zdědili biologické adaptace na koronaviry nebo blízce příbuzné viry.

Objev tak umožňuje prozkoumat, jak by mohly geny, které jsou spojené se starými virovymi epidemiemi, přispět k propuknuti moderních chorob, jako je současná pandemie onemocnění covid-19.

Skupina evolučního genetika Davida Enarda získala data z veřejně dostupné databáze DNA týkající se 2504 jedinců z 26 etnických populací a pěti kontinentů. Tým se zaměřil na 420 proteinů o nichž je známo, že interagují s koronaviry. Mezi nimi bylo i 332 proteinů, které interagují konkrétně se SARS-CoV-2.

Podstatně zvýšená produkce všech 420 proteinů, tedy známka vystavení epidemiím podobným koronavirové v minulosti, se objevila pouze u východoasijských obyvatel. Blíže se skupina vědců zaměřila na 42 z těchto proteinů.

Analýza genů, o nichž je známo, že stojí za produkcí těchto proteinů, ukázala, že specifické varianty se staly běžnějšími zhruba před 25 000 lety. Poté se ustálily ve své frekvenci přibližně před 5 000 lety. Což poukazuje na vzorec reakce na virus – počáteční prudká genetická odpověď, která postupem času slábla, a to buď z důvodu, že se lidé z východní Asie přizpůsobili viru, nebo když virus ztratil schopnost působit nemoc.

Dvacet jedna ze 42 genových variant buď zesiluje nebo snižuje efekty široké škály virů.

To ukazuje, že lidé z východní Asie byli po dlouhou dobu vystaveni epidemiím podobným té koronavirové a jsou více geneticky přizpůsobeni epidemiím těchto virů,“ říká evoluční genetik Lluis Quintana-Murci z Pasteurova institutu v Paříži, který se studie nezúčastnil.

Je možné, že právě tyto změny v DNA mohly přispět ke snížení infekce covid-19 a úmrtnosti hlášené ve východoasijských zemích v porovnání s Evropou a USA. Dle Worldometer kupříkladu Jižní Korea zaznamenala během celé pandemie téměř 1800 úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19 a přes 100 tisíc nakažených v této zemi s téměř 52 miliony obyvatel. 

V tuto chvíli však není známo, jaký vliv by tyto změny mohly mít. Za nízkými čísly by mohla stát i přísná opatření. Je proto potřeba rozsáhlé genetické studie. Výsledky by však mohly představovat i příležitost pro vývoj léčby proti covid-19.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Xavier Novell se vzdal celibátu, kvůli vztahu s autorkou satanistických erotických fikcí

Nejmladší španělský biskup se vzdal celibátu, kvůli vztahu s autorkou satanistických...

Dvaapadesátiletý Xavier Novell se stal v roce 2010 nejmladším španělským biskupem. Teprve nedávno se však vzdal slibu celibátu. Za tímto rozhodnutím má stát jeho vztah se spisovatelkou Silvií Caballolovou, která se dosud prezentovala zejména jako autorka satanistických erotických fikcí. Jeho bývalí kolegové vyjádřili podezření, že je ovlivněn démony.

Žena (62) potřetí otěhotněla s manželem (72), který je po vasektomii....

Jenny, na sociální síti Instagram známá jako The Good Wifey, s tím, že by k jejím dvěma dospělým dětem přibylo v pokročilém věku další, nepočítala ani ve snu. Vždyť už 16 let nemenstruovala a její 72-letý muž je po vasektomii.
influencerka Emmy Russ tvrdí, že ji vyhodili z obchodního centra v Dubaji

Influencerku vyhodili z obchodního centra v Dubaji kvůli tomu, že byla...

Známá německá influencerka Emmy Russ tvrdí, že ji vyhodili z obchodního centra v Dubaji kvůli jejímu vzhledu. Prý vypadala až moc sexy.
Matteo Messina Denaro

Turista obětí policejního omylu! Policie si ho spletla s nejhledanějším bossem...

Italská prokuratura nechala minulý týden v Nizozemsku zatknout muže, o němž se domnívala, že je nejhledanějším bossem sicilské mafie. Britský turista se však zločinci pouze podobal a po několika dnech strávených ve věznici s nejvyšším stupněm ostrahy byl propuštěn na svobodu.
Aspirin jako potenciální léčba agresivní formy rakoviny prsu

Aspirin jako potenciální léčba agresivní formy rakoviny prsu

Aspirin, známý jako lék proti bolestem i horečce, vědci testují jako potenciální léčbu agresivní formy rakoviny prsu. Tento levný a běžně dostupný lék by mohl dobře fungovat v kombinaci s imunoterapií.
Italský pilot, Dario Costa, při svém průletu tunelem překonal hned několik rekordů

Absolutní šílenost! Pilot při průletu tunelem překonal hned několik světových rekordů

Pro drtivou většinu populace nemožné a asi i nepochopitelné. Italský pilot, Dario Costa, při svém průletu tunelem překonal hned několik rekordů. Čeho se nejvíce bál a jaké vlastně byly jeho pocity po tomto parádním činu?
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama