Více
  7.6 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Budou vakcínu proti koronaviru potřebovat i vaši mazlíčci? Někteří experti tvrdí že ano

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Od začátku pandemie se vědci nemohou shodnout na tom, jakou roli v přenosu viru SARS-COV2 mohou hrát domácí zvířata. Ukazuje se, že zvířata mohou koronavirus chytit, a to zřejmě od lidí. V Rusku i v USA už pro ně vyvíjejí speciální vakcínu, informuje BBC.

  Případy nového koronaviru se už objevily u koček, psů, opic a dokonce norků. Případů je zatím velmi málo a nedá se na nich postavit širší studie. Vědci celého světa tak stojí před otázkou, zdali bude či nebude v budoucnu nutné očkovat i zvířata.

  První případ kočky pozitivní na koronavirus se objevil v Británii v červenci loňského roku. Šéfka britské veterinární komory Christine Middlemiss tehdy řekla, že se jedná o opravdu raritní záležitost. „Nakažené zvíře vykazovalo jen velmi mírné klinické příznaky a během několika dnů se úplně uzdravilo,“ uvedla veterinářka. Od té doby se nakažená zvířata objevila i v zoologických zahradách, včetně pražské zoo, kde se nakazil gorilí samec a lvi.

  Pro norky je covid nebezpečný

  Ve většině případů se zvířata v zoo zřejmě nakazila od svých ošetřovatelů a prodělala nemoc covid-19 pouze s mírnými příznaky. Větší problém ale bude zřejmě u norků. Zvířata chovaná na farmách kvůli kožešině může koronavirus zabít, jak se ukazuje na případech z celého světa, a existují i jisté důkazy, že zmutovaný virus může přeskočit z norka zpátky na člověka. V Dánsku museli kvůli nekontrolovatelnému šíření epidemie mezi norky v listopadu vybít milony těchto zvířat.

  Potřebují tedy zvířata očkovat? Názory odborníků se liší. Někteří jsou toho názoru, že od psů a koček vážné nebezpečí rozpuku epidemie nehrozí. „Z hlediska veřejného zdraví není očkování těchto zvířat nutné,“ míní například William Karesh, zdravotní expert neziskové organizace EcoHealth Alliance. Podobný názor má i ministerstvo zemědělství USA. Pokud ale jde právě o zmíněné norky nebo například gorily, zde se očkování zvažuje. Ochránci zvířat mají největší strach právě o gorily, které jsou ve volné přírodě blízké ohrožení a koronavirus by mohl přispět k jejich úplnému vymření.

  Není navíc zcela vyloučené, že by koronavirus mohl ve zvířecí populaci zmutovat do formy, kdy by odolával současným vakcínám. Toho se obává Kevin Tyler, šéfredaktor odborného časopisu Virulence. „Mohla by vzniknout varianta, se kterou by byl v budoucnu problém. Nejlepší řešení, jak tomu zabránit, je vakcína,“ řekl BBC.

  Vakcínu pro zvířata vyvíjí Rusko i USA

  Ruští vědci testují vakcínu Carnivak-Cov na malých zvířatech jako jsou psi, kočky, lišky a norci už od října. „Všechna testovaná zvířata si ve sto procentech případů vyvinula protilátky proti koronaviru,“ prohlásil šéf výzkumu Konstantin Savenkov. Jinou takovou vakcínu vyvíjí americká farmaceutická společnost Zoetis. Zatím ji zkouší na psech a kočkách a vypadá to, že pro ně nepředstavuje žádné nebezpečí z hlediska nežádoucích účinků. I tak se podle Kevina Tylera v blízké budoucnosti masového očkování našich domácích mazlíčků spíše nedočkáme, píše BBC.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama