VOLBY USA 2020Donald Trump se zúčastnil první veřejné akce po nákaze koronavirem

Donald Trump se zúčastnil první veřejné akce po nákaze koronavirem

Poprvé od návratu z nemocnice do Bílého domu vystoupil americký prezident Donald Trump před publikem. Hospitalizován byl kvůli své nákaze covidem-19. Prezident se dosud nevyjádřil k tomu, zda mu již test na koronavirus vyšel jako negativní.

Trump promluvil z balkonu Bílého domu v sobotu na akci zvané „pokojný protest za zákon a pořádek“. Zúčastnilo se jí několik set lidí stojících na trávníku níže, prezident přitom neměl nasazenou ochrannou masku. Toto vystoupení je považováno za první krok k obnovení kampaně příští týden.

Donald Trump se vrátil ke své obvyklé formě. Chlubil se svými výsledky a chrlil nepodložená obvinění svých oponentů, když dav příznivců skandoval: „Milujeme tě!“

Jednalo se o první veřejnou akci, kterou Trump uspořádal od pondělního propuštění z nemocnice, kdy někteří pozorovatelé sledující jeho návrat do Bílého domu prohlásili, že se občas zadýchává. Bílý dům zveřejnil několik videí a Trump od té doby udělal několik telefonických rozhovorů, ale toto byla první příležitost veřejnosti vidět prezidenta naživo.

Trump dosud neoznámil výsledky svého nejnovějšího testu na koronavirus a odmítl sdělit, kdy naposledy byl testován negativně. Tisková mluvčí Bílého domu v pátek uvedla, že Trump bude testován na covid-19 a nebude chodit na veřejnost, pokud bude zjištěno, že může virus šířit i nadále.

Když agentura Reuters oslovila Scotta Atlase, lékaře, který radí prezidentovi, odmítl jeho poslední test komentovat.

Trump, který vedl kampaň na téma práva a pořádku během posledních měsíců někdy násilných protestů za rasovou spravedlnost, na sobotním shromáždění řekl, že republikánská strana má podporu amerických policejních sil. „Jsme na pravé straně,“ prohlásil.

Prezidentovo úsilí vykreslit sebe jako nemilosrdného vůči kriminalitě mělo jen malý dopad na jeho postavení v národních průzkumech veřejného mínění, které stále hovoří ve prospěch demokratického kandidáta Joea Bidena. Rozdíly v preferencích jsou však v nerozhodnutých státech menší. Ty zároveň rozhodnou o vítězi voleb.

Doporučujeme

Stíhačka F-16 byla v noci vyslána proti objektu letícímu na východě Polska

Vojenský letoun F-16 byl v noci na dnešek vyslán k zásahu proti objektu letícímu na východě Polska, uvedla ráno polská armáda. V Lublinu a některých dalších obcích se na několik minut rozezněly sirény ohlašující letecký poplach, informovaly úřady. Na některých místech lidé hlásili, že slyší hukot letícího objektu. Asi 45 kilometrů jižně od Lublina poté vojáci objevili v poli asi deset metrů velký kráter, který následně zajistili a prověřují hasiči a policisté.

Žádné mobilní telefony. Americká armáda zvažuje jejich zákaz na Blízkém východě

Americká armáda zvažuje, že vojákům na Blízkém východě odebere mobilní telefony. Některým vojákům v Jordánsku již bylo sděleno, že své smartphony budou muset odevzdat. Opatření by se mohlo rozšířit po celém regionu.

Útočníka na Salmana Rushdieho uznal federální soud vinným z terorismu

Muž, který v roce 2022 zaútočil nožem na spisovatele Salmana Rushdieho, čelí dalšímu trestu. Federální soud v USA ho uznal vinným z teroristických činů a podpory libanonského hnutí Hizballáh. Už dříve přitom dostal 25 let vězení za pokus o vraždu.

Mancini se omluvil Italům za odchod do Saúdské Arábie

Roberto Mancini se po návratu k italské fotbalové reprezentaci vrátil i k rozhodnutí, které mu část fanoušků dodnes neodpustila. Přiznal, že odchod po triumfu na mistrovství Evropy byla chyba, a veřejně se za něj omluvil. Teď chce národní tým vrátit mezi světovou elitu.

V tureckých turistických oblastech hoří několik lesních požárů

Turecko dnes bojuje proti několika lesním požárům, které rozdmýchávají silné větry zejména v turistických oblastech na jihu země. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

USA mají přes 18.200 případů cyklosporózy, ohnisko je v Michiganu

Spojené státy zaznamenaly přes 18.200 případů cyklosporózy, z toho přes 10.000 případů se týká amerického státu Michigan. Dnes o tom informovala agentura Reuters s tím, že v tomto nejpostiženějším státě USA za dne přibylo 397 případů. Průjmové onemocnění způsobené parazitem Cyklospora cayetanensis je v řadě případů spojováno s řetězcem rychlého občerstvení Taco Bell, který v některých regionech USA kvůli těmto incidentům vyřadil ze své nabídky saláty.

Útoky v Iráku zabily šest členů íránských gard, Katáib Hizballáh hrozí odvetou

Při americko-saúdských útocích na členy proíránské milice Hašd Šaabí v Iráku bylo mezi celkem 20 mrtvými šest poradců íránských revolučních gard, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na irácké vojenské představitele. Agentura AFP dříve informovala o pěti zabitých poradcích. Reakce na americko-saúdské útoky je nevyhnutelná, varovala mezitím v Iráku působící proíránská milice Katáib Hizballáh.

První trailer odhaluje fantasy svět Children of Blood and Bone

Fantasy román Tomi Adeyemi míří na filmová plátna. První trailer láká na velkolepý svět inspirovaný západní Afrikou, boj za návrat magie i herecké obsazení, ve kterém nechybějí Viola Davis, Idris Elba nebo Regina King.

KOMENTÁŘ: Svět ji odepisoval kvůli AI. Teď je znovu nejhodnotnější firmou planety

Americká společnost Apple se znovu stala nejhodnotnější firmou světa, když na trůnu vystřídala čipového giganta Nvidii. Tržní kapitalizace Applu zároveň poprvé v historii na chvíli pokořila hranici pět bilionů dolarů. Před pár lety přitom mnozí jablíčkovou společnost odepisovali kvůli tomu, že si nechala ujet AI vlak.

Tygr sumaterský bojuje o přežití

Mezinárodní den tygrů připomíná, že budoucnost jednoho z nejvzácnějších poddruhů visí na vlásku. Tygr sumaterský dnes přežívá jen v několika oddělených populacích a čelí kombinaci hrozeb, které se navzájem posilují. Ochránci přírody proto upozorňují, že nestačí chránit jednotlivá zvířata. Rozhodující bude zachování jejich přirozeného prostředí i spolupráce s místními obyvateli.

Šok na trhu s ropou. Ceny letí vzhůru po nečekaném íránském útoku

Ceny ropy opět prudce rostou. Důvodem je „překvapivý“ íránský útok na americké cíle na Blízkém východě a americko-saúdské letecké údery na irácké milice podporované Teheránem. V Hormuzském průlivu navíc došlo k útokům na tři ropné tankery a podezřelým aktivitám došlo v Rudém moři. Americká blokáda íránských přístavů v Hormuzském průlivu zastavila 18 lodí.

ANALÝZA: Trump hledá cestu z války s Íránem. Stojí na stejném rozcestí jako v dubnu

Americký prezident Donald Trump, který se snaží najít cestu z vlastní války s Íránem, se již podruhé od jejího rozpoutání v únoru ocitl na rozcestí. Vydat se může třemi cestami, ani jedna však není snadná a ani zadarmo.

Dočasné příměří se hroutí. Írán útočí na USA a Saúdskou Arábii

Dočasný klid zbraní na Blízkém východě může být u konce. Írán zaútočil na americké síly rozmístěné na Blízkém východě. Všechny střely byly zneškodněny. USA to označily za „pokus o překvapivý útok Teheránu“. Informoval o tom i list The Guardian.

Trump jednal se Zelenským i Netanjahuem. Schůzky si pochvaloval

Americký prezident Donald Trump v úterý v Bílém domě jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Obě schůzky Trump na sociálních sítích hodnotil pozitivně.

Keiko Fujimori se ujala funkce první prezidentky Peru

Peru má poprvé ve své historii prezidentku. Konzervativní politička Keiko Fujimori složila prezidentskou přísahu po těsném vítězství v červnových volbách. Do čela země přichází v době, kdy Peru čelí dlouhodobé politické nestabilitě, rostoucí kriminalitě i zpomalující ekonomice.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama