3.1 C
Czech
Sobota 13. prosince 2025
DomácíDokumenty potvrzují nezákonné tajné abolice exprezidenta Miloše Zemana

Dokumenty potvrzují nezákonné tajné abolice exprezidenta Miloše Zemana

Na veřejnost se dostala tajná korespondence, kterou bývalý prezident Miloš Zeman použil k udělení abolice svým nejbližším spolupracovníkům. Hrad dokumenty označil razítkem „tajné“, čímž porušil zákon. Současný prezident Petr Pavel se rozhodl tyto dokumenty, které odhalují Zemanovy záměry ohledně exkancléře Vratislava Mynáře a dalších, odtajnit.

„Nařizuji, aby se nepokračovalo v trestním řízení a nezahajovalo se trestní stíhání,“ uvedl Zeman ve svých rozhodnutích z června 2022. Na základě odtajněných dokumentů, které zveřejnil iROZHLAS.cz, je nyní patrné, že Zeman chtěl zajistit beztrestnost hlavně pro svého bývalého kancléře Vratislava Mynáře. Dokumenty měly zůstat tajnými, ale po zásahu současného prezidenta Petra Pavla byly zveřejněny.

Obě rozhodnutí o udělení abolice bývalý prezident formuloval jako bianco šek. „Nařizuji, aby nepokračovala nebo se nezahajovala trestní řízení a trestní stíhání vůči jakékoliv osobě pro jakékoliv činy,“ uvedl Zeman v dopise, který zaslal premiérovi Petru Fialovi. Fiala ale odmítl tyto dokumenty spolupodepsat, což Zeman vedlo k dalším pokusům o udělení abolice, které měly zůstat nezveřejněné.

Pozadí těchto kroků sahá zpět k Zemanovým obavám z vyšetřování svého okolí. Zeman veřejně prohlásil, že se dozvěděl o odposleších prováděných Bezpečnostní informační službou (BIS). Tento únik informací vedl k vyšetřování, jak k němu došlo a kdo byl zapojen. Zemanovým cílem bylo zabránit vyšetřování jeho spolupracovníků tím, že nařídil zastavení trestního řízení. Dopisy tak byly označeny jako „tajné“.

Podobný postup Zeman aplikoval i v případu skartace vrbětických dokumentů. Hradní aparát, v čele s tehdejším kancléřem Vratislavem Mynářem, nařídil předčasné zničení citlivé zprávy o zapojení ruských tajných služeb do explozí ve Vrběticích. Policie byla nucena ukončit možnost zjistit, zda se dokumenty dostaly do nepovolených rukou, protože už nebylo možné sejmout otisky prstů. I v tomto případě Zeman nařídil nezahajovat trestní řízení.

Pokud by premiér Fiala abolici spolupodepsal, Mynář by nemohl být obžalován z dotačního podvodu za účelovým zneužitím šestimilionové dotace. Nakonec, v březnu 2023, těsně před koncem svého prezidentského mandátu, Zeman opět nařídil, aby se nepokračovalo v trestním stíhání Vratislava Mynáře. Avšak premiér Fiala se znovu vzepřel a spolupodpis neudělil.

Zeman sliboval, že Mynářova společnost neoprávněně získanou dotaci vrátí. Avšak proti rozhodnutí ostravského krajského soudu se Mynář opět bránil stížností u Nejvyššího správního soudu. Po dlouhé době nakonec firma Clever Management dotaci vrátila, ale Mynář nikdy nevysvětlil, proč tak učinil.

Tímto krokem se nejvyšší soud pokusil ukončit dlouhou peripetii soudních tahanic a podezření z dotačního podvodu.

Reklama

Doporučujeme

U Oděsy hoří turecká loď, Ankara volá po zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou

Při útoku na ukrajinský přístav Čornomorsk byla zasažena turecká loď, uvedlo dnes turecké rejdařství. Přístav je vzdálen asi 20 kilometrů od Oděsy, která se i s přilehlou oblastí stala podle ukrajinských úřadů terčem ruských raket a dronů. Ankara následně vyzvala k okamžitému zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, incident podle ní ohrožuje bezpečnost lodní dopravy v Černém moři. O ruském útoku na Oděskou oblast a zasažení civilního plavidla v Čornomorsku se zmínil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Írán údajně zadržel nositelku Nobelovy ceny Narges Mohammadi

Nositelku Nobelovy ceny míru Narges Mohammadi podle jejích podporovatelů v pátek v Íránu zadržely bezpečnostní složky. K zatčení mělo dojít ve městě Mašhad na pietní akci za právníka a obhájce lidských práv Khosrowa Alikordiho, který byl nedávno nalezen mrtvý za nejasných okolností. Íránské úřady se k případu bezprostředně nevyjádřily.

Křetínský kupuje AAA Auto a Mototechnu

Daniel Křetínský rozšiřuje své české portfolio. Jeho investiční skupina EP Equity Investment kupuje Aures Holdings, tedy provozovatele autobazarů AAA Auto a Mototechna. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Vonn vyhrála sjezd ve Svatém Mořici, Ledecká skončila 22.

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká vstoupila do sezony Světového poháru 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítězku Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Pro českou reprezentantku šlo o první rychlostní závod zimy a výsledek zůstal za očekáváním, zvlášť po slibném výkonu v tréninku.

Adamczyková při návratu vyhrála kvalifikaci v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu a hned v prvním startu ukázala, že rychlost neztratila. V italské Cervinii vyhrála kvalifikaci a do sobotního závodu půjde s výhodou volby startovní brány. Vedle ní postoupili i dva čeští muži, naopak Karolína Hrůšová mezi nejlepší neprošla.

Lední medvědi mění svou DNA. Snaží se přizpůsobit klimatickým změnám

Nová vědecká studie přináší překvapivý závěr. Lední medvědi v jedné části Grónska vykazují genetické změny, které souvisejí s oteplováním. Naznačuje to snahu reagovat na rychle se měnící podmínky.

Slovenský parlament přehlasoval prezidentovo veto a zrušil úřad pro whistleblowery

Slovenský parlament dnes hlasy vládních poslanců přehlasoval veto prezidenta Petera Pellegriniho a opět schválil zákon o zrušení současného úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Od ledna tento úřad podle schválené normy nahradí nová instituce, jejíž vedení dosadí vládní koalice.

Bouře Byron v Pásmu Gazy zabila nejméně 11 lidí a několik dalších zranila

Pásmo Gazy zasáhla silná bouře Byron, která si v posledních 24 hodinách vyžádala nejméně 11 obětí a několik dalších zranila, informovala dnes palestinská agentura Wafa. Kvůli silným dešťům, které v Gaze vypukly ve středu, se zřítila řada budov a záplavy se rozšířily do více částí oblasti.

Jednotlivé státy už nebudou rozhodovat o AI, podepsal Trump nařízení

Americký prezident Donald Trump podepsal výkonný příkaz, který zakazuje prosazování předpisů týkajících se umělé inteligence (AI) na úrovní států. Tohle opatření může zvýšit konkurenceschopnost USA v tomto odvětví, současně však podle kritiků vezme jednotlivým státům možnost bránit se proti škodlivým dopadům této technologie.

Ruský útok na ukrajinský Pavlohrad zabil seniora, v Tveru dron zranil sedm lidí

Jeden senior přišel o život a další čtyři lidé utrpěli zranění při ruském dronovém útoku v Pavlohradu ležícím východně od ukrajinského Dnipra. Informoval o tom šéf vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Vladyslav Hajvanenko na svém telegramovém účtu. Cílem rozsáhlého útoku bezpilotními stroji byla Oděsa a její okolí, oznámil dnes ráno šéf její správy Oleh Kiper. V ruském Tveru se sestřelený dron podle úřadů zřítil na výškový obytný dům a sedm lidí utrpělo zranění.

Chile v neděli zvolí prezidenta, favoritem je krajně pravicový politik Kast

Chilané si v neděli vyberou prezidenta, který v březnu vystřídá v nejvyšším úřadu levicového politika Gabriela Borice. Favoritem je podle průzkumů krajně pravicový právník José Antonio Kast, který se utká s Boricovou exministryní sociálních věcí Jeannette Jaraovou. Klíčové budou hlasy takzvané generace Z, asi třetina voličů je totiž mladší 30 let. Volební účast je letos po 13 letech opět až na výjimky povinná.

Stáhněte se, Rusko nezaútočí. Trump nabídl Ukrajině nepřijatelný kompromis

USA navrhly Ukrajině zřízení „svobodné ekonomické zóny“ v částech Doněcké oblasti, což znamená stažení ukrajinských sil, sdělil na brífinku novinářům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj je to bez dostatečných bezpečnostních záruk nereálné.

Severovýchod Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,7 stupně

Severovýchod Japonska dnes zasáhlo další silné zemětřesení. Síla otřesu činila podle seismické agentury EMSC 6,7 stupně, stejný údaj uvedla i Japonská meteorologická služba. Japonský úřad také vydal varování před asi metrovými vlnami cunami, to ale po zhruba dvou hodinách zrušil. Japonské úřady podle agentury AP prozatím nezaznamenaly žádné hlášení o zraněných či vážných škodách. Epicentrum zemětřesení se nacházelo v moři.

Thajský premiér rozpustil parlament, aby „vrátil moc lidu“

Thajsko míří k předčasným volbám. Premiér Anutin Čánvirakun oznámil rozpuštění parlamentu s tím, že „vrací moc lidem“. Jedná se o vyústění politických sporů v době ozbrojených střetů na hranici s Kambodžou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama