Více
  1.9 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Do kostela jako na koncert. Jak se slaví Vánoce v Číně

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V západních zemích křesťané slaví Vánoce většinou ve vší vážnosti, aby si připomněli narození Ježíše Krista. Oproti tomu v Číně je to spíše legrace a komerční záležitost.

  V Číně je odhadem pouze 5 % populace křesťanů, což vysvětluje, proč se čínské Vánoce podobají velkému festivalu. Zároveň ale tyto svátky slaví čím dál více lidí, proto zde vznikly některé rituály, které jinde nenajdete.

  Jablko jako dárek

  Zapomeňte na pečeného krocana, kapra nebo svařené víno, v Číně je oficiální vánoční potravinou jablko. Přesněji jablko zabalené v efektním obalu. Mnoho Číňanů věří, že je tradicí dávat jablka svým blízkým na Štědrý den, přestože nikdo neví, jak tento trend vznikl. Pravděpodobně to má něco společného s homofonií mezi dvěma slovy – čínskými výrazy pro Tichou noc (ano, přesně tu vánoční koledu máme na mysli) a jablko. Ale kdo ví…

  Vánoce jsou dalším dobrým důvodem pro nakupování

  Na rozdíl od západních zemí, kde jsou na Štědrý den ulice prázdné, v Číně jsou o Vánocích ulice přeplněnější než obvykle. Všechny obchody totiž dávají obrovské slevy. Některé restaurace nabízejí i speciální vánoční jídla, ale jde spíše o komerční trik než o tradici. Zvláštním fenoménem Číny se stalo, že se západní svátky slaví jako nákupní karnevaly, ať už jsou to Vánoce, Valentýn nebo Den díkůvzdání.

  Bez „Lásky nebeské“ to nejsou Vánoce

  Romantická komedie Richarda Curtise z roku 2003, která spojuje nejzářivější britské hvězdy, je celosvětově považována za vánoční klasiku. V Číně si ji oblíbili zejména mladí lidé, kteří alespoň trochu rozumí anglicky. Každý ho viděl několikrát a pouští si ho znovu a znovu každé Vánoce.

  Do kostela pro zábavu

  Během Vánoc křesťanské církve v Číně pořádají bohoslužby, které jsou přístupné pro veřejnost. Jistě by se do kostela mohl jít kdokoliv (a jakéhokoliv vyznání) přijít podívat kterýkoliv jiný všední den, ale zájem je hlavně na Vánoce. Před slavnými kostely ve městech uvidíte dlouhé fronty. Někteří však čekají marně, protože mnoho kostelů během Vánoc pouští na bohoslužby jen omezený počet lidí.

  Stále více mladých Číňanů se vrací domů po studiu v zahraničí. Přináší s sebou západní tradice. Zároveň se v Číně usazuje čím dál více expatů. A tak se oslavy tohoto svátku začínají v poslední době trochu více podobat tomu, co známe z domova. Přesto by vás ale způsob vánočního veselí v Číně nejspíše stále trochu šokoval.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ďáblův most v Německu

  Ďáblův most v Německu. Dokonalý odraz na vodní hladině

  Klenutý most, zastrčený v bujných zahradách saského Kromlau, přitahuje turisty i profesionální fotografy. Žasnou nad dokonalým kruhem, který vytváří odraz kamenného oblouku ve vodě.
  Jet lag

  Může mít jet lag dlouhodobé následky?

  Jet lag je obvykle krátkodobý problém, který zmizí, jakmile se cirkadiánní rytmus těla přizpůsobí místnímu času. Pro lidi, jako jsou piloti, letušky a obchodní cestující, kteří často létají na dlouhé vzdálenosti, se může pásmová nemoc stát chronickým problémem.
  jet lag pásmová nemoc

  Pásmová nemoc a její příznaky

  Cestování letadlem na dlouhé vzdálenosti je pro mnohé nepohodlné. Vzhledem k logistice odbavení, stresu z bezpečnostních kontrol a hodinám stráveným v omezeném prostoru mnoho lidí považuje dlouhé cesty letadlem za náročné.
  Maroko

  Udržitelné cestování: po Maroku a vlastně kdekoliv na světě – část 2

  Rádi cestujete, ale také vás zajímá dopad cestovního ruchu na přírodu, životní prostředí, místní ekonomiku a obyvatele? Přečtěte si, jak cestovat udržitelně.
  Maroko

  Udržitelné cestování: po Maroku a vlastně kdekoliv na světě – část 1

  Maroko v severní Africe nabízí návštěvníkům nepřeberné množství památek a zážitků. Vzhledem k tomu, že do země cestuje stále více lidí, mnozí zvažují způsoby, jak učinit své cesty udržitelnějšími.
  Jídlo Vietnam

  Průvodce Vietnamem pro milovníky jídla

  Některé země mají skvělé jídlo, některé mají fascinující historii a jiné jsou k neuvěření krásné. Vietnam má všechny tyto benefity. Se svou koloniální minulostí a řadou etnických menšin je Vietnam víc než jen pho. Je to celá řada chutí, kombinací chutí a zážitků z jídla, které čekají na objevení.
  Reklama
  Reklama
  Reklama