menu

5.8 C
Czech
Středa 24. dubna 2024

Tenerife na nohou: Tisíce protestují proti masovému turismu

Tisíce lidí na španělských Kanárských ostrovech, konkrétně na Tenerife, vyšly do ulic, aby protestovaly proti negativním dopadům masového turismu na místní komunitu. Demonstranti požadují dočasné omezení příjezdu turistů, aby se omezil nárůst krátkodobých pronájmů a výstavby hotelů, což podle nich zvyšuje náklady na bydlení pro místní obyvatele.

Vojenská pomoc z Ameriky pomůže zachránit tisíce životů, děkoval Zelenskyj USA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval Sněmovně reprezentantů USA za to, že po měsících odkladů schválila nový balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů (1,4 bilionu korun). Uvedl, že tato pomoc může zachránit tisíce životů.

Dny na Zemi se prodlužují, přitom by se měly zkracovat, zjistila studie

Sledujte nás na sítích

Letos v červnu zaznamenaly atomové hodiny nejkratší den za posledních 50 let. Vědci hovořili o tom, že rotace naší planety kolem své osy zrychluje. Nyní výzkumníci zjistili opačný efekt. V červnu jsme sice zažili rekordně nejkratší den, v dlouhodobém měřítku se ovšem pozemské dny neznámo proč prodlužují. Experti se o tom rozepsali v The Conversation.

Délku jednoho dne určuje rotace Země kolem své osy. Víme, že den trvá 24 hodin, tedy 86 400 vteřin. Ve skutečnosti tato hodnota tak přesná není.

V posledních několika desetiletích se dny na Zemi zkracovaly, což vyvrcholilo 29. června v letošním roce. Atomové hodiny, nejpřesnější hodiny na světě využívané pro vědecké účely, zaznamenaly podle Daily Star nejkratší den za posledních 50 let.

Přesné odhady zemské rotace máme od 60. let, kdy přišli astronomové s technikami pro sledování kosmických těles, jako jsou kvasary. Porovnání těchto údajů s atomovými hodinami poukazovalo na zrychlování zemské rotace.

Vědci z Tasmánské univerzity v Austrálii ve své nové studii popsané v The Conversation ovšem odstranili výkyvy rotační rychlosti způsobené přílivy a odlivy či sezónními vlivy a přišli na to, že trajektorie se od roku 2020 v dlouhodobějším horizontu posunula od zkracování k prodlužování.

Netuší, proč se tak děje

Není jasné, proč se tak děje. Mohly by za tím stát změny v povětrnostních systémech provázené klimatickými jevy, jako je La Niña či zvýšené tání ledových příkrovů, jehož rychlost se ale v posledních letech výrazněji nezměnila.

Rotaci Země mohla ovlivnit i podmořská sopka u souostroví Tonga. Při erupci vychrlila do atmosféry obrovské množství vody, došlo k ní ovšem již v lednu, tudíž podle vědců příčinou nebude.

Kolísání rotace Země se v posledních letech podle radioteleskopových měřeních zmenšilo. Možná, že se kolem a vně naší planety nic nezměnilo a tohle zpomalení souvisí s dlouhodobými slapovými efekty.

Na zemskou rotaci má vliv více faktorů. Milion let docházelo k jejímu zpomalování v důsledku třecích efektů spojených přílivem a odlivem způsobeným Měsícem. Tento proces prodlužoval každé století den o 2,3 milisekundy.

Posledních 20 000 let je ovšem ve hře ještě druhý proces, který rotaci Země současně urychluje. Po konci doby ledové totiž snížily tající ledové příkrovy povrchový tlak a zemský plášť se začal pohybovat směrem k pólům. Tento proces zkracuje dny každé století asi o 0,6 milisekundy.

Vliv na rotaci Země mají také velká zemětřesení, počasí a klima, čtrnáctidenní a měsíční slapové cykly, pohyb naší atmosféry, mořské proudy, sezónní sněhová pokrývka, déšť či těžba podzemní vody. Ke změnám dochází v obou směrech, zrychlování i zpomalování současně.

Přesné pochopení rychlosti rotace Země je zásadní pro správné fungování GPS a internetu. Časoměřiči vkládají do oficiálních časových plánů každých pár let přestupné vteřiny, s jejichž pomocí rozdíly způsobené zemskými rotačními odchylkami vyrovnávají.

Pokud by nastalo další výraznější prodlužování dnů, museli by začlenit „negativní přestupnou vteřinu“, což by rozbilo internet. „Potřeba záporných přestupných sekund se v současnosti považuje za nepravděpodobnou,“ uklidňují vědci.

Vybrali jsme pro vás

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

Proběhl první známý testovací souboj mezi AI a lidským pilotem

V Kalifornii se odehrál první známý vzdušný souboj mezi lidským pilotem a stíhačkou řízenou umělou inteligencí, oznámila americká armáda. Tento průlomový test se uskutečnil na základně Edwards Air Force Base, kde dva stíhací letouny F-16 dosahovaly rychlostí přes 1900 kilometrů v hodině a během boje se přiblížily na vzdálenost 600 metrů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zákon umožňující zákaz tiktoku v USA pravděpodobně zbrzdí soudní spory

Americký Kongres společně s masivním balíkem zahraniční pomoci v noci na dnešek definitivně schválil opatření, jehož výsledkem by mohl být zákaz sociální sítě TikTok ve Spojených státech, a to už na začátku příštího roku. V praxi ale populární platforma zřejmě zůstane dostupná déle, uvádějí americká média. Vymáhání zákona pravděpodobně alespoň zbrzdí soudní spory.

Zisky Tesly se propadly více než o polovinu, přesto Musk neztrácí optimismus

Americký výrobce elektromobilů Tesla oznámil více než poloviční pokles zisků v prvním letošním čtvrtletí. Společnosti Elona Muska se navíc propadly poprvé za čtyři roky tržby. Přesto firma oznámila urychlení výroby nových, cenově dostupnějších vozidel.

Tesla urychluje výrobu cenově dostupných elektromobilů, cena akcií stoupá o 12 %

Zdá se, že ambice společnosti Tesla uvést na trh cenově dostupnější elektromobily postupují, jak naznačuje úterní 12% nárůst ceny akcií společnosti. Stalo se tak po oznámení, že automobilka urychluje výrobu svých levnějších elektromobilů, přičemž první vozy by mohly sjet z výrobní linky ještě letos.

Proti poklesům výdajů na školství demonstrovaly v Argentině statisíce lidí

Statisíce lidí v úterý demonstrovaly v Argentině proti omezování státních výdajů, které ohrožuje i fungování univerzit. Až půl milionu studentů, učitelů a dalších Argentinců vyšlo podle organizátorů do ulic v Buenos Aires, podle odhadu policie jich bylo zhruba sto tisíc, napsala agentura AFP. Desítky tisíc lidí protestovaly proti vládním škrtům i v dalších městech země, manifestace podpořil také největší argentinský odborový svaz CGT. Podle místních médií šlo o největší demonstrace proti vládě prezidenta Javiera Mileie od jejího nástupu k moci loni v prosinci.

Několik jezdeckých koní řádilo v centru Londýna a zranilo několik lidí

Ve středu ráno došlo v centru Londýna k děsivému incidentu, kdy několik koní Household Cavalry, včetně jednoho zakrváceného, řádilo ve městě a čtyři lidé museli být hospitalizováni. Koně, kteří byli pravděpodobně na cvičení na Horse Guards Parade poblíž Buckinghamského paláce, byli viděni až několik kilometrů daleko v londýnské City.

„Nic mě nezastaví.“ Céline Dion popsala svůj život se syndromem ztuhlé osoby

Kanadská zpěvačka Céline Dion v nejnovějším rozhovoru otevřeně promluvila o své bitvě se vzácným neurologickým onemocněním známým jako syndrom ztuhlé osoby. Nemoc výrazně ovlivňuje její zpěv, pohyb i každodenní život, umělkyně si přesto zachovala pozitivní mysl. „Nic mě nezastaví,“ říká Dion odhodlaně.

DOPORUČUJEME

Japonská sonda SLIM má větší výdrž, než se čekalo, přežila i třetí lunární noc

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla dnes japonská vesmírná agentura JAXA.

Proběhl první známý testovací souboj mezi AI a lidským pilotem

V Kalifornii se odehrál první známý vzdušný souboj mezi lidským pilotem a stíhačkou řízenou umělou inteligencí, oznámila americká armáda. Tento průlomový test se uskutečnil na základně Edwards Air Force Base, kde dva stíhací letouny F-16 dosahovaly rychlostí přes 1900 kilometrů v hodině a během boje se přiblížily na vzdálenost 600 metrů.

Umělá inteligence umí snížit své schopnosti kvůli roli, zjistili vědci z Česka

Tým jazykovědců a studentů v čele s Jiřím Miličkou z Univerzity Karlovy v Praze a Annou Marklovou z berlínské Humboldtovy univerzity zjistil, že umělá inteligence může snížit vlastní schopnosti, aby lépe odpovídala roli, ve které má vystupovat. Čeští experti a jejich slovenský kolega studii, ve které simulovali dětské reakce a která vyvolala v zahraničních médiích značný ohlas, zveřejnili v odborném magazínu PLOS One. Za výzkumem, jak psycholingvistka Marklová řekla ČTK, stál nápad zjistit, co vlastně velké jazykové modely dokážou.

Korálové útesy po celém světě podle vědců blednou kvůli oteplování

Korálové útesy po celém světě zažívají další vlnu blednutí kvůli oteplování oceánů způsobenému klimatickými změnami, jejichž původcem je lidstvo. S odvoláním na americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) o tom informovala agentura AP.

Soul investuje v přepočtu 155 mld. Kč do AI, chce si udržet náskok v čipech

Jižní Korea do roku 2027 investuje 9,4 bilionů wonů (155 miliard Kč) do umělé inteligence ve snaze o udržení vedoucího postavení na světovém trhu špičkových polovodičových čipů. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters jihokorejský prezident Jun Sok-jol. Jižní Korea se snaží držet krok se zeměmi, jako jsou Spojené státy, Čína a Japonsko, které také masivně politicky a finančně podporují posilování dodavatelských řetězců polovodičů na svém území.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zákon umožňující zákaz tiktoku v USA pravděpodobně zbrzdí soudní spory

Americký Kongres společně s masivním balíkem zahraniční pomoci v noci na dnešek definitivně schválil opatření, jehož výsledkem by mohl být zákaz sociální sítě TikTok ve Spojených státech, a to už na začátku příštího roku. V praxi ale populární platforma zřejmě zůstane dostupná déle, uvádějí americká média. Vymáhání zákona pravděpodobně alespoň zbrzdí soudní spory.

Zisky Tesly se propadly více než o polovinu, přesto Musk neztrácí optimismus

Americký výrobce elektromobilů Tesla oznámil více než poloviční pokles zisků v prvním letošním čtvrtletí. Společnosti Elona Muska se navíc propadly poprvé za čtyři roky tržby. Přesto firma oznámila urychlení výroby nových, cenově dostupnějších vozidel.

Tesla urychluje výrobu cenově dostupných elektromobilů, cena akcií stoupá o 12 %

Zdá se, že ambice společnosti Tesla uvést na trh cenově dostupnější elektromobily postupují, jak naznačuje úterní 12% nárůst ceny akcií společnosti. Stalo se tak po oznámení, že automobilka urychluje výrobu svých levnějších elektromobilů, přičemž první vozy by mohly sjet z výrobní linky ještě letos.

Proti poklesům výdajů na školství demonstrovaly v Argentině statisíce lidí

Statisíce lidí v úterý demonstrovaly v Argentině proti omezování státních výdajů, které ohrožuje i fungování univerzit. Až půl milionu studentů, učitelů a dalších Argentinců vyšlo podle organizátorů do ulic v Buenos Aires, podle odhadu policie jich bylo zhruba sto tisíc, napsala agentura AFP. Desítky tisíc lidí protestovaly proti vládním škrtům i v dalších městech země, manifestace podpořil také největší argentinský odborový svaz CGT. Podle místních médií šlo o největší demonstrace proti vládě prezidenta Javiera Mileie od jejího nástupu k moci loni v prosinci.

Několik jezdeckých koní řádilo v centru Londýna a zranilo několik lidí

Ve středu ráno došlo v centru Londýna k děsivému incidentu, kdy několik koní Household Cavalry, včetně jednoho zakrváceného, řádilo ve městě a čtyři lidé museli být hospitalizováni. Koně, kteří byli pravděpodobně na cvičení na Horse Guards Parade poblíž Buckinghamského paláce, byli viděni až několik kilometrů daleko v londýnské City.

„Nic mě nezastaví.“ Céline Dion popsala svůj život se syndromem ztuhlé osoby

Kanadská zpěvačka Céline Dion v nejnovějším rozhovoru otevřeně promluvila o své bitvě se vzácným neurologickým onemocněním známým jako syndrom ztuhlé osoby. Nemoc výrazně ovlivňuje její zpěv, pohyb i každodenní život, umělkyně si přesto zachovala pozitivní mysl. „Nic mě nezastaví,“ říká Dion odhodlaně.

Rusko ostřelovalo ukrajinský Charkov, poničeny byly čtyři obytné domy

Rusko brzy ráno útočilo střelami S-300 na východoukrajinský Charkov. Poničeny byly čtyři obytné budovy, oznámil starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov na platformě Telegram. Podle šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova si ruský útok vyžádal v Charkově šest raněných. Výbuchy zahřměly rovněž v Oděse, kde v části města po zásazích ruských střel podle serveru BBC News vypadl elektrický proud. Zranění podle serveru Meduza utrpěla jedna žena. Ruské úřady zase hlásí ukrajinské dronové útoky na energetickou infrastrukturu, zdroje z ukrajinské tajné služby uvedly, že jejich drony zasáhly dva ropné sklady v ruské Smolenské oblasti.

CNBC: Odklon od fosilních paliv zvyšuje poptávku po vzácných prvcích

Globální přechod na zelenou energii není jen tak – vyžaduje těžbu kriticky důležitých vzácných kovů a nerostů. Tohle odvětví má však velice špatnou pověst a výzvy v tomto ohledu představují i investiční překážky.

Izraelská média předpovídají, že vpád do Rafáhu přijde velmi brzy

Izrael se velmi brzy chystá vyslat vojáky do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde se podle něj nachází poslední bašta radikálního palestinského hnutí Hamás, proti němuž vede od loňského října válku. Píší o tom izraelská média, podle nichž byly zahájeny přípravy k evakuaci civilistů z Rafáhu.