Více
  15.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Devadesátiletý herec William Shatner známý ze Star Treku poletí do vesmíru

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kanadský herec William Shatner, který ve Star Treku ztvárnil kapitána Jamese T. Kirka, potvrdil, že se tento měsíc vydá do vesmíru. Místo lodi Enterprise však tentokrát využije kapsli, kterou raketa New Shepard společnosti Blue Origin vynese desítky kilometrů nad zemský povrch. Informovaly o tom agentura Reuters a deník The Guardian.

  Během letu, který je naplánován na úterý 12. října, bude Shatner součástí čtyřčlenné posádky, uvedla v pondělí firma miliardáře Jeffa Bezose.

  „O vesmíru už jsem se něco naposlouchal. Využívám této příležitosti, abych jej spatřil na vlastní oči. Je to zázrak,“ řekl herec dle prohlášení zveřejněného na stránkách Blue Origin.

  V červenci raketa New Shepard úspěšně vynesla modul RSS New Step se zakladatelem Amazonu Bezosem do výšky zhruba 107 kilometrů nad texaskou pouští. Na palubě tehdy byla i dvaaosmdesátiletá pilotka Wally Funk. Průkopnice v letectví se podle Blue Origin stala nejstarší osobou, která se do vesmíru podívala. Shatner se tento rekord ve svých devadesáti letech chystá překonat, přičemž poletí jako host Blue Origin.

  Shatnera v modulu doplní bývalý inženýr NASA Chris Boshuizen, podnikatel v oblasti klinického výzkumu Glen de Vries a viceprezidentka a inženýrka společnosti Blue Origin Audrey Powers.

  Říjnový let bude trvat přibližně 10 minut a vynese posádku těsně za Karmánovu linii, mezinárodně uznávanou hranici vesmíru asi 100 kilometrů nad povrchem Země.

  Shatner si poprvé zahrál roli kapitána Jamese T. Kirka v roce 1966 v televizní franšíze Star Trek, které mnozí astronauti NASA připisují objevení své lásky k vesmíru. Legendární postavu ztvárnil i v sedmi celovečerních filmech. Za své výkony obdržel řadu ocenění včetně Zlatého glóbu, Emmy či Saturnu.

  Blue Origin čelí kritice z řad zaměstnanců

  Ve čtvrtek Federální úřad pro letectví (FAA) uvedl, že přezkoumá obavy v otázce bezpečnosti, které vznesli současní i bývalí zaměstnanci Blue Origin, informovala agentura Reuters. Podle nich společnost „často upřednostňuje rychlost realizace a snížení nákladů před vhodnými zdroji k zajištění kvality“.

  Blue Origin podle svého vyjádření vždy veškeré obavy svých zaměstnanců bezodkladně prošetřuje a za svým dosavadním přístupem k zajištění bezpečnosti si stojí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS