6.1 C
Czech
Čtvrtek 5. března 2026
ZprávyDeSantis slíbil americký comeback, start kampaně poznamenaly problémy twitteru

DeSantis slíbil americký comeback, start kampaně poznamenaly problémy twitteru

Guvernér amerického státu Florida Ron DeSantis v noci na dnešek zahájil svou kampaň před prezidentskými volbami slibem „velkého amerického comebacku“. Republikánský politik v prvním předvolebním klipu řekl, že Spojené státy potřebují „odvahu vést a sílu vyhrávat“, a prezentoval se jako bojovník za svobodu a „selský rozum“. Start kampaně mu však nevyšel podle představ, když plánovaný rozhovor s miliardářem Elonem Muskem začal se zpožděním kvůli technickým problémům sociální sítě Twitter.

„Naše hranice (s Mexikem) je katastrofa. Zločin zamořuje naše města. Kvůli federální vládě je pro rodiny těžší vyjít s penězi a prezident (demokrat Joe Biden) tápe,“ říká DeSantis v prvních vteřinách přibližně minutového videa. Čtyřiačtyřicetiletý guvernér třetího nejlidnatějšího státu USA se tak opět přihlásil k rétorice republikánského exprezidenta Donalda Trumpa, který rovněž akcentuje problémy na americko-mexické hranici a temným způsobem popisuje život ve velkých amerických městech.

Trump je zároveň pro DeSantise nejvýznamnější překážkou na cestě k nominaci Republikánské strany pro prezidentské volby v listopadu 2024. Exprezident se po porážce v roce 2020 uchází o druhý mandát a aktuálně vede průzkumy mezi republikánskými voliči. Podle některých komentářů ale zatím DeSantise nelze odepisovat, neboť stranické primárky v USA v minulosti mnohokrát překvapily.

Floridský guvernér ve svém videu vychází zpoza opony na světlo, načež promlouvá k divákům s americkou vlajkou v pozadí. „Úspěch je dosažitelný a za svobodu má cenu bojovat,“ říká DeSantis, přičemž volá po „zdravém rozumu“, „normálnosti komunit a integritě institucí“. Na závěr slibuje „náš velký americký comeback“, což bude zřejmě hlavní slogan jeho kampaně.

„Vše se musí řídit selským rozumem a my na Floridě jsme dokázali, že je to možné. Dali jsme přednost faktům před strachem, vzdělání před indoktrinací, právu a pořádku před nepokoji a nepořádkem,“ řekl DeSantis. Během svého úřadování na Floridě jako guvernér omezil přístup k potratům či zdravotní péči pro mladé trans lidi, uvolnil regulaci držení střelných zbraní a prosadil sadu opatření namířených proti školám, kde podle něj hrozí „indoktrinace“ progresivními myšlenkami. DeSantis také při prosazování svého programu „systematicky rozšiřoval své pravomoci a posouval právní hranice“napsal deník The New York Times (NYT).

Klip oznamující vstup do prezidentského souboje zveřejnil na twitteru ve středu v 18:00 východoamerického času (o půlnoci SELČ), tedy ve chvíli, kdy měl začít jeho rozhovor se šéfem sociální sítě Elonem Muskem. Netradiční forma zahájení kampaně se mu ovšem příliš nevyplatila, neboť zvukový přenos se službě Twitter Spaces podařilo plně zprovoznit až po přibližně 25 minutách. Média to hodnotí jako pohromu a trapný moment jak pro DeSantise, tak pro twitter, který po Muskově loňském převzetí opustila většina pracovníků a který od té doby potkalo několik výpadků či jiných problémů. „Člověk má jenom jednu šanci na první dojem. V podání floridského guvernéra Rona DeSantise jím byly technické potíže,“ komentoval událost web Politico.

Prakticky okamžitě po začátku přenosu vypadl zvuk, načež byla slyšet konverzace Muska s jeho týmem, zatímco se šéf twitteru snažil dění vysvětlovat. „Máme připojený obrovský počet lidí, servery jsou poněkud napjaté,“ řekl v jistém okamžiku. Přenos, který přitáhl 600.000 posluchačů, byl nakonec zastaven a spuštěn znovu. Podle informací NYT události nepředcházelo žádné plánování ohledně možných problémů se „spolehlivostí stránky“.

DeSantis chtěl svou kandidaturu ohlásit při debatě s Muskem, ovšem informace, že zaregistroval prezidentskou kampaň u federální volební komise, se dostala na veřejnost o více než tři hodiny dříve. Vítěz republikánských primárek se v listopadu 2024 s největší pravděpodobností utká se současným prezidentem Bidenem. Politik Demokratické strany minulý měsíc potvrdil, že hodlá příští rok ve věku 81 let obhajovat mandát.

Reklama

Doporučujeme

Izrael zahájil novou vlnu úderů proti íránskému režimu v Teheránu

Izraelské letectvo dnes ráno zahájilo novou rozsáhlou vlnu vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v hlavním městě Teheránu, oznámila podle tiskových agentur izraelská armáda. Další podrobnosti k útokům nesdělila. Íránská státní média krátce nato uvedla, že svědci hlásí několik výbuchů v Teheránu a také ve městě Karadž, které leží 20 kilometrů západně od metropole.

ANALÝZA: Jak změnily 4 roky války na Ukrajině svět

Pro Kyjev je válka prokletím, noční můrou, která ne a ne skončit. Ukrajinská společnost se musela adaptovat, aby přežila a ochránila evropské hranice před nepřítelem. Spojence tím zbavila povinnosti podnikat další významnější kroky. Problém je, že nějaké kroky učinit musí. Čtyři roky války na Ukrajině totiž přinesly světu několik změn, které otřásly světovým řádem.

Moře je výš, než většina studií předpokládala

Vědci upozorňují na chybu, která se v pobřežních analýzách opakuje tak často, až z ní vznikla slepá skvrna. Mnoho odhadů dopadů stoupající hladiny vychází z toho, že hladina moře sedí na globálním geoidu. Jenže skutečné moře se chová jinak a v řadě regionů je výš.

Sarah Ferguson se po zatčení bývalého manžela stáhla z veřejnosti

Sarah Ferguson se po zatčení bývalého prince Andrewa, drží mimo veřejnost. Podle lidí z jejího okolí ji aktuální vývoj kolem Epsteinova případu zasáhl. Nové dokumenty a vyšetřování zároveň znovu otevřely otázky kolem jejích někdejších kontaktů.

USA a Británie se neshodly na testování tokenizovaných akcií a dluhopisů

Američtí a britští regulátoři narazili na spor, jak společně otestovat takzvané tokenizované cenné papíry, tedy akcie nebo dluhopisy převedené na blockchain. Jde o jednu z klíčových věcí, na které mají obě země spolupracovat v rámci nové pracovní skupiny pro digitální aktiva.

Aryna Sabalenka se zasnoubila

Aryna Sabalenka se zasnoubila se svým partnerem Georgiosem Frangulisem. Tenistka sdílela na sociálních sítích video z okamžiku, kdy ji požádal o ruku, a ukázala i výrazný zásnubní prsten.

Britská policie zatkla tři muže podezřelé ze špionáže pro Čínu. Jeden z nich je partnerem poslankyně

Policie ve Spojeném království zatkla ve středu tři muže podezřelé ze špionáže ve prospěch čínské zpravodajské služby. Jedním z nich je partner poslankyně opoziční Labouristické strany, další je partner nejmenovaného exposlance za labouristy.

Americký ministr obrany Hegseth uvedl, že USA v boji s Íránem vyhrávají

Amerika vyhrává, zničujícím, rozhodujícím a nemilosrdným způsobem, prohlásil dnes na briefingu Pentagonu americký ministr obrany Pete Hegseth. Zároveň avizoval, že Spojené státy podniknou další vlny útoků na islámskou republiku, chválil spolupráci s Izraelem a poznamenal, že íránský režim je na pokraji sil.

Izrael vyzval obyvatele jižního Libanonu k evakuaci za řeku Lítání

Izraelská armáda dnes vyzvala obyvatele jižního Libanonu k evakuaci na území severně od řeky Lítání, která leží asi 30 kilometrů od izraelských hranic. Informovala o tom agentura AFP. Armáda to zdůvodnila chystanými vojenskými operacemi proti proíránskému hnutí Hizballáh. Podle libanonské státní tiskové agentury NNA izraelská armáda vstoupila do města Chijám, které se nachází šest kilometrů od hranic.

Hongkong zažil nejteplejší zimu v historii měření

Hongkong má za sebou nejteplejší zimu od začátku měření v roce 1884. Únor přinesl nezvykle vysoké teploty, rekordně teplý Lunární nový rok i jen pár chladných dnů. Data potvrzují pokračující trend oteplování, který se ve městě projevuje čím dál výrazněji.

Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď v Indickém oceánu, 80 mrtvých

Americká ponorka torpédovala a potopila íránskou válečnou loď v Indickém oceánu, oznámil dnes americký ministr obrany Pete Hegseth. Podle náměstka srílanského ministra zahraničí zemřelo nejméně 80 lidí, píše agentura Reuters. Hegseth před novináři uvedl, že jde o první podobný útok na nepřítele od druhé světové války.

Turecko: Protivzdušná obrana NATO ve Středozemí zneškodnila raketu letící z Íránu

Protivzdušná obrana NATO ve středu zničila balistickou raketu vypálenou z Íránu, která po přeletu nad Irákem a Sýrií směřovala do tureckého vzdušného prostoru. Podle Ankary incident nepřinesl žádné oběti, Turecko však varovalo před další eskalací konfliktu v regionu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama