7.1 C
Czech
Pondělí 2. března 2026
ZprávyDemokraté zablokovali finanční balíček republikánů pro Izrael, nepočítal s Ukrajinou

Demokraté zablokovali finanční balíček republikánů pro Izrael, nepočítal s Ukrajinou

Demokraté v americkém Senátu v úterý zablokovali finanční balíček navrhnutý republikány pro Izrael, který nepočítal s pomocí Ukrajině. Demokraté stojí za podporou Kyjeva i Tel Avivu. Americké politiky současné konflikty rozdělují. Informují o tom Reuters a The Kyiv Independent.

Válka na Ukrajině a válka na Blízkém východě. Tyto konflikty americké politiky rozdělují a mohou tak ohrozit další finanční pomoc USA pro obě země. Demokraté chtějí financovat Ukrajinu i Izrael, republikáni pouze židovský stát.

Demokraté v úterý ve Sněmovně podle agentury Reuters odmítli návrh zákona republikánů o poskytnutí finanční nouzové pomoci Izraeli, neboť nezahrnoval finanční pomoc Ukrajině a nepočítá tedy s podporou obou válčících zemí.

„Naši spojenci na Ukrajině si nemohou dovolit zpoždění pomoci o nic víc než naši spojenci v Izraeli,“ prohlásila demokratická senátorka Patty Murray. USA již dříve ubezpečily, že zvládnou podporovat jak Ukrajinu, tak Izrael.

Před několika dny představili demokraté finanční balíček pro obě země ve výši 105 miliard dolarů. Zahrnoval celkem 61 miliard dolarů pro Ukrajinu válčící s ruskými okupanty a 14 miliard dolarů pro Izrael, který operuje v Pásmu Gazy.

Putinovi hrají tyto spory do karet

Plán demokratů narazil na odpor republikánů. Nový předseda republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů Mike Johnson podle listu The Kyiv Independent nedávno prohlásil, že podpora Tel Avivu má prioritu.

Aby vešel návrh zákona v platnost, musí projít Sněmovnou reprezentantů, v níž vládnou republikáni, a Senátem. Na závěr ho musí podepsat americký prezident Joe Biden, který však slíbil, že pokud projde, vetuje ho.

Bidenova administrativa již minulý měsíc varovala, že bez americké pomoci nebude Ukrajina v obraně proti ruským okupantům úspěšná. Šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi hraje nesoulad mezi americkými politiky do karet.

Spoléhá se totiž na to, že pomoc Ukrajině zeslábne. A že se jejich pozornost obrátí na Blízký východ a na Ukrajinu se zapomene. Ukrajinští vojáci přitom nemají kapacity k tomu ruská vojska obklíčit, jako to udělali Izraelci s Hamásem.

Izraelská armáda patří k nejsilnějším na světě a disponuje nejmodernějšími technologiemi. Obklíčila město Gaza, přičemž dochází k bojům v okolí bašty teroristické skupiny, která je bombardována, a izraelské síly do ní podle médií mají brzy vstoupit.

Reklama

Doporučujeme

V Kuvajtu se při íránském útoku zřítilo několik amerických stíhaček

Několik amerických vojenských letounů v Kuvajtu v pondělí časně ráno havarovalo během intenzivních íránských útoků. Všichni členové posádek přežili a jsou ve stabilizovaném stavu, uvedlo tamní ministerstvo obrany. Konflikt mezi Íránem a Spojenými státy s Izraelem se na Blízkém východě dále rozšiřuje.

Izraelské údery na Libanon si vyžádaly nejméně 31 mrtvých a 149 zraněných

Nejméně 31 mrtvých a 149 zraněných si podle prvních informací vyžádaly údery izraelské armády na Libanon. Informovalo o tom libanonské ministerstvo zdravotnictví, které citovala agentura Reuters. Podle agentury AP zhruba dvě třetiny mrtvých a zraněných jsou na jihu Libanonu. Izraelská armáda dnes uvedla, že v odvetě zahájila v Libanonu údery na cíle spojené s Hizballáhem. Učinila tak poté, co se libanonské proíránské hnutí v noci na dnešek přihlásilo k útoku drony a střelami na Izrael, uvedla agentura Reuters.

Hormuzský průliv už není bezpečný, ceny ropy letí vzhůru

Ceny ropy rostou po útoku Izraele a USA na Írán. Pokud Írán zablokuje Hormuzský průliv, dojde k prudkému zdražování energií a růstu inflace, varovali experti. Dopravní společnosti od klíčové vodní trasy odklánějí lodě, některé hlásí útoky na svá plavidla.

Rubio a Hegseth v úterý informují americký Kongres o útoku na Írán

Šéf americké diplomacie Marco Rubio, ministr obrany Pete Hegseth a další činitelé v úterý předstoupí před Kongres a informují zákonodárce o útoku na Írán, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na Bílý dům.

Věděli o něm všechno. Zpravodajci sledovali Chameneího měsíce

Americké a izraelské tajné služby, včetně Ústřední zpravodajské služby (CIA), sledovaly nejvyššího íránského vůdce ajatolláha Alího Chameneího několik měsíců. Právě CIA věděla, kde se bude v sobotu ráno nacházet, což vedlo k překvapivému úderu. Sdělily to anonymní zdroje obeznámené se situací.

Kyjev nabídl Ficovi dva termíny pro návštěvu Ukrajiny kvůli ropovodu Družba

Kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v neděli večer uvedla, že Kyjev slovenskému premiérovi Robertu Ficovi nabídl 6. a 9. března jako dva možné termíny jeho návštěvy Ukrajiny za účelem jednání o ropovodu Družba. Fico dříve uvedl, že dává přednost schůzce na území Evropské unie.

V Texasu se střílelo, tři mrtví. FBI nevylučuje souvislost s terorismem

Při střelbě před barem v texaském Austinu zemřeli v neděli nad ránem dva lidé a dalších 14 osob bylo převezeno do nemocnice. Útočníka policisté na místě zastřelili. Podle FBI mohou některé nalezené stopy naznačovat souvislost s terorismem, vyšetřování je však teprve na začátku.

Írán nebude vyjednávat s USA, uvedl tajemník íránské bezpečnostní rady

Írán nebude vyjednávat se Spojenými státy, uvedl dnes tajemník íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Larídžání v reakci na zprávy o možném obnovení rozhovorů s Washingtonem. Informovaly o tom agentury. Americký prezident Donald Trump v neděli vyjádřil souhlas s možným jednáním s těmi íránskými představiteli, kteří přežili americké a izraelské údery z posledních dnů.

Britskou leteckou základnu na Kypru zasáhl dron

Dron v noci na dnešek zasáhl základnu britského letectva na Kypru, uvedlo ministerstvo obrany v Londýně podle stanice Sky News a agentury PA. Ministerstvo nesdělilo, kdo bezpilotní prostředek vyslal. Při incidentu nedaleko přístavního města Limasol nebyl nikdo zraněn a podle kyperských úřadů vznikly pouze malé škody.

Kate Middleton poprvé veřejně promluvila velšsky

Princezna z Walesu překvapila. U příležitosti svátku svatého Davida promluvila poprvé veřejně velšsky a spolu s princem Williamem vyslala osobní vzkaz obyvatelům Walesu. Nešlo jen o formální gesto. Královský pár tím připomněl své silné pouto k zemi, kterou reprezentují.

Údery na Teherán pokračovaly i večer, podle svědků zasáhly i nemocnici

Výbuchy v Teheránu dnes pokračují i po setmění, píší agentury AP a AFP. Státní televize uvedla, že jeden úder zasáhl její sídlo a podle íránských státních médií přestala vysílat. Další média tvrdí, že večerní údery zasáhly v Teheránu i jednu nemocnici, což agentuře Reuters potvrdili i svědci. Izraelská armáda uvedla, že její síly dnes ničily vojenské objekty, například velitelská stanoviště.

Trump souhlasí s jednáním s íránskými představiteli, kteří přežili údery

Americký prezident Donald Trump souhlasí s jednáním s íránskými představiteli, kteří přežili americké a izraelské údery z posledních dvou dnů. Podle agentury Reuters to Trump řekl v rozhovoru, který zveřejnil časopis The Atlantic. V jiném rozhovoru Trump řekl, že americké a izraelské údery zabily 48 vysokých íránských představitelů. Mezi nimi je podle předchozích informací i íránský vůdce Alí Chameneí, což přiznal i samotný Írán.

Íránský režim potvrdil smrt Chameneího a podle některých se blíží svému konci

Íránský teokratický režim dnes potvrdil smrt nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího a podle některých západních představitelů se režim blíží svému konci. Teherán i další části více než 90milionové blízkovýchodní země nadále čelí úderům Spojených států a Izraele, v reakci na něž Írán útočí na Izrael a další země regionu. Jen v Izraeli si dnes tyto útoky vyžádaly devět mrtvých a desítky zraněných, od sobotního začátku úderů zemřeli také tři američtí vojáci. ČR je připravena vyslat okamžitě repatriační lety do Egypta pro Čechy, kteří jsou v Izraeli.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama