Hlavní změnou je vyšší sleva na poplatníka. V daňovém přiznání za rok 2021 si uplatníte slevu na poplatníka ve výši 27 840 Kč, což je o 3 000 Kč více než za rok 2020.
Nárok na tuto slevu mají všichni bez rozdílu (ať už se jedná o studenta, zaměstnance, podnikatele nebo starobního důchodce). Dokonce ji nemusíte ani nijak prokazovat. Uplatníte ji vždy v plné výši a to i v případě, že jste podnikali pouze pár měsíců v roce.
Výsledná daň po odečtení slevy může být maximálně nulová (tzn. stát vám zápornou částku nevyplatí).
Vyšší daňové zvýhodnění na druhé a další dítě
Za rok 2021 uplatníte daňové zvýhodnění:
- 15 204 Kč na první dítě,
- 22 320 Kč na druhé dítě,
- a 27 840 Kč na třetí dítě.
Na děti s průkazem ZTP/P si odečtete daňové zvýhodnění ve dvojnásobné výši. Ale pozor – zvýhodnění na děti si vždy uplatní pouze jeden z rodičů.
Když je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, vznikne vám nárok na daňový bonus. Ten vám finanční úřad vyplatí, pokud dosahuje alespoň částky 100 Kč.
Novinkou, která platí od roku 2021, je, že zákon nestanovuje maximální výši vypláceného bonusu (do roku 2020 vám stát vrátil nejvýše 60 300 Kč/rok).
Navýšení školkovného
Jako rodiče oceníte také meziroční zvýšení školkovného o 600 Kč na 15 200 Kč za každé dítě. Slevu na dani uplatníte jednou ročně při podání daňového přiznání.
Stejně jako u daňového zvýhodnění na děti platí, že školkovné uplatní pouze jeden z rodičů na základě potvrzení od mateřské školy, dětské skupiny nebo lesní školky.
Zrušení solidární daně přináší dvě sazby daně
Pokud váš daňový základ dosáhne výše do 1 701 168 Kč, daníte 15% sazbou tak, jak jste byli zvyklí. Jestliže tuto částku překročíte, odvedete daň ve výši 23 %. Zvýšenou sazbou za rok 2021 zdaníte všechny zdanitelné příjmy (např. i ty z pronájmu nebo kapitálového majetku).
Pozor – oproti roku 2020 se do limitu 1 701 168 Kč nově započítávají dílčí základy daně všech vašich příjmů, tedy i příjmů ze zaměstnání, z nájmu, z jednorázového prodeje majetku nebo prodeje podílu ve firmě.
Vyšší dary
Dary patří mezi tzv. nezdanitelné položky, které snižují základ daně (nikoliv vypočtenou daň). Abyste si mohli v přiznání dar uplatnit, musí:
- splnit zákonný účel (např. slouží organizacím zajišťujícím služby v kultuře, sociální a humanitární oblasti, v životním prostředí, sportu nebo charitě),
- činit alespoň 1000 Kč.
Za rok 2021 si v daňovém přiznání můžete uplatnit dary v maximální výši 30 % základu daně spolu s písemným potvrzením o daru.
Do kdy odevzdat daňové přiznání
Standardní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2021 letos připadá na pátek 1. dubna 2022.
Lhůta se prodlužuje:
- o měsíc v případě, kdy přiznání podáváte elektronicky, tedy do 1. května (v roce 2022 připadá nejbližší následující pracovní den na května),
- o 3 měsíce při spolupráci s daňovým poradcem, tedy do července.
Vygenerujte podklady k daňovému přiznání za pár minut
Pokud podnikáte jako OSVČ a vedete daňovou evidenci, vyzkoušejte si program Money S3. Přiznání v něm během chvilky vyplníte, zkontrolujete a rovnou odešlete na finanční úřad.
Navíc si díky programu snadno udržíte přehled o všech příjmech, výdajích, majetku i číslech z banky a pokladny na jednom místě.