Více
  0.7 C
  Czech
  Středa, 26 ledna, 2022

  Co je to power jóga a proč ji cvičit

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Power jóga je obecný termín používaný k popisu dynamického přístupu k józe ve stylu vinyasa založeného na fitness. Ačkoli mnozí považují power jógu za povrchní „tělocvik“, tento styl jógové praxe byl původně úzce modelován podle metody ashtanga.

  Power jóga zahrnuje atletičnost ashtangy, včetně spousty vinyasas (série póz prováděných v pořadí), ale dává každému lektorovi flexibilitu, aby mohl učit jakékoli pózy v libovolném pořadí. Takže každá třída je jiná. S důrazem na sílu a flexibilitu přinesla power jóga jógu do tělocvičen, protože lidé ji začali vnímat jako způsob, jak si zacvičit.

  Kdo vynalezl powerjógu?

  Pojem „powerjóga“ se stal populárním v polovině devadesátých let, kdy dva američtí učitelé jógy, kteří studovali u aštangského gurua Sri K. Pattabhi Joise, začali západním studentům zpřístupňovat to, co se naučili. Chtěli se také odklonit od rigidní sekvence ashtangy, což je sada sérií póz, které jsou vždy prováděny ve stejném pořadí.

  Bryan Kest se sídlem v Los Angeles a Beryl Bender Birch se sídlem v New Yorku si nejčastěji připisují téměř simultánní vynález powerjógy na opačném pobřeží. Oba byli součástí druhé generace amerických studentů ashtangy.

  Kest se původně učil od Davida Williamse a Bender Birth od jógového guru Normana Allena. Williams a Allen byli oba mezi Joisovými prvními západními studenty. Kest pokračoval ve studiu u Joise v indickém Mysore. Bender Birch, který dříve cvičil jógu sivananda, kundalini a iyengar, pracoval s Joisem během jeho cest do USA v 80. letech minulého století.

  Kest a Bender Birth oba používali termín powerjóga k odlišení intenzivního, plynulého stylu jógy, který učili, od jemných protahovacích a meditačních praktik, které mnoho Američanů s jógou spojovalo.

  Někteří konvenční učitelé jógy dnes powerjógu odmítají jako trik, který podkopává celostní a duchovní základy klasických forem jógy a klade příliš velký důraz na tělesné cvičení.

  Styly power jógy

  Použití nespecifického výrazu powerjóga dalo každému z inovátorů svobodu čerpat metody a pózy ze všech jejich vlivů současně a vytvořit něco nového.

  Zejména mnoho tělocvičen a klubů zdraví pojalo tento termín jako způsob, jak dát svým klientům najevo, že se jedná o seriózní cvičení. Pokud se rozhodnete vyzkoušet lekci power jógy, připravte se na tvrdou práci, při které pořádně se zapotíte.

  Lekce powerjógy se budou u jednotlivých učitelů velmi lišit, ale obvykle zahrnují mnohem intenzivnější plynulé pózy jógy. Mohou to být energické tréninky, které spalují kalorie a pomohou vám zůstat fit.

  Přínosy pro zdraví

  Nadšenci do power jógy tvrdí, že zvyšuje vytrvalost, flexibilitu, držení těla a mentální soustředění. Jako všechny fyzické aktivity také uvolňuje napětí a potem vylučuje toxiny z těla. Protože je intenzivní, spaluje více kalorií než většina tradičních forem jógy. Takže může pomoci při hubnutí.

  Několik upozornění

  Než se do toho pustíte, mějte na paměti, že power jóga je dřina a není pro každého.

  Vyhněte se power józe, pokud:

  Nejste v dobré kondici. Power jóga vyžaduje, abyste byli středně fit – jinak mohou fyzicky intenzivní ásany (pózy) nakonec způsobit více škody než užitku.

  Jste těhotná. Některé ásany mohou během těhotenství způsobit komplikace. (Místo toho zkuste předporodní lekce jógy, které jsou jemné a určené pro těhotné ženy.)

  Trpíte chronickým onemocněním, jako je cukrovka nebo artritida.

  Pokud máte jakékoli obavy, je nejlepší poradit se se svým poskytovatelem zdravotní péče, než vyzkoušíte powerjógu nebo jakoukoli formu namáhavého fyzického cvičení.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  spánek

  Dechová cvičení pro lepší spánek: Dýchání do břicha

  Mnoho lidí má v dnešní době problémy se spánkem. Ať už jde o obtížné usínání, probouzení se uprostřed noci, či nekvalitní spánek, kdy se ráno vzbudíte neodpočatí. Co s tím?
  Kripalu jóga

  Co je Kripalu jóga

  Zatímco většina stylů jógy zahrnuje meditaci a dýchání, jóga Kripalu klade stejnou důležitost na mysl, tělo a ducha. Je ideální pro začátečníky a přizpůsobitelná každému, bez ohledu na váš věk, schopnosti, velikost nebo jiné okolnosti.
  Jóga v parku

  Jóga je ideální způsob, jak si ulevit od pracovního stresu

  Cítíte se ve stresu z práce? Najděte si čas na jógu. Nový výzkum zjistil, že jóga je zvláště účinná při snižování pracovního stresu.
  Výhody jógové terapie

  Výhody jógové terapie

  Zatímco praxe jógy je běžně spojována s úlevou od stresu, jógová terapie může být užitečná také při léčbě několika dalších stavů duševního zdraví.
  jógová terapie

  Co je jógová terapie?

  Jógová terapie je druh terapie, který čerpá z jógových cvičení, praktik a filozofií, aby zlepšil vaše duševní a fyzické zdraví.
  Pozice holuba

  Jak na jógové ásany: pozice holuba

  Pozice holuba je kyčelní předklon. Existují tři základní verze pozice holuba, z nichž každá navazuje na předchozí. Tato verze je první fází a je to ta, kterou budete běžně cvičit na hodinách jógy.
  Reklama
  Reklama
  Reklama