Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Co by turisté ve Švédsku nikdy neměli dělat

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nikdo nechce být turistou, který vyčnívá z řady tím, že říká či dělá něco nevhodného nebo uráží místní obyvatele. Jak se vyhnout společenskému přešlapu ve Švédsku?

  Zkuste se vyvarovat následujícího chování, abyste zvýšili šance na bezproblémovou dovolenou.

  Nemluvte o penězích

  Neptejte se, kolik lidé vydělávají, kolik stojí jejich dům nebo kolik za co utratili. Pokud tyto informace sdělují sami, jen se usmějte a pokračujte v konverzaci. Je to zvláštní, protože Švédsko je v jiných ohledech velmi transparentní, včetně jednoduchého zjišťování příjmu jiných lidí či hodnoty jejich domů přes internet.

  Nekuřte trávu

  Švédsko má přísné protidrogové zákony. Marihuana je zde považována za stejně nebezpečnou jako heroin. A Švédové tento názor sdílejí.  V sobotu večer uvidíte opilé místní, ale je velmi vzácné vidět někoho kouřit jointa. To se prostě nedělá a těch pár lidí, kteří kouří, to tají.

  Nebuďte příliš nápadní při konverzaci

  Při hlasitém mluvení negestikulujte. Švédové jsou nenápadní a mluví klidným, odměřeným tónem, přičemž obecně dodržují slavné pravidlo jäntelagen. Samozřejmě, když si dají pár drinků, může se to změnit. Oblíbený švédský vtip: Pokud na ulici potkáte opravdu hlasitého člověka, je buď a) opilý, b) cizinec, c) obojí.

  Nemluvte o vyznání

  Méně než 5 % Švédů chodí do kostela pravidelně. I když v této zemi panuje vysoká tolerance k náboženským rozdílům, nikdo o tom nechce slyšet. Ti, kteří se pokusí diskutovat o svém náboženství, se setkají s bolestně zdvořilým mlčením a upjatým úsměvem. Nebo se ocitnou v náročných debatách o tom, proč by náboženství mělo zůstat jejich osobní záležitostí.

  Žádný obchod se sexem

  Ve Švédsku je legální prodávat sex, ale nelegální si ho kupovat. Švédsko je globálním lídrem v boji proti obchodu se sexem, přičemž Její Veličenstvo královna Silvia z něj dělá jednu ze svých hlavních aktivit. Je vzácné vidět na ulicích prostitutky.

  Nikdy nežádejte kafe bez kofeinu

  Švédové patří mezi největší konzumenty kávy na světě, s průměrnou spotřebou 4-5 šálků denně. A káva je velmi, velmi silná, přesně tak, jak ji mají rádi. Většina míst ani nenabízí bezkofeinovou. A i když ano, pravděpodobně jde o nějaký prášek smíchaný s vodou. Pokud nechcete kávu, dejte si něco jiného.

  Nikdy neříkejte, že Švédové jsou jako Norové. Nebo Dánové.

  Tyto tři skandinávské země mohou mít společnou historii, ale všechny jsou nesmírně hrdé na svou vlastní kulturu. A protože Švédsko je největší a pravděpodobně nejmocnější ze všech tří, Švédové si svou pozici velmi chrání. Jazyky nejsou stejné, lidé nejsou stejní, a dokonce i krajina každé země je velmi odlišná. Respektujte to.

  Nečekejte, že v hospodě budou platit rundy

  Koupit první rundu drinků a myslet si, že někdo jiný koupí další? Přemýšlejte znovu. Pití v barech je poměrně drahé, ale je to ve skutečnosti o kultuře a tradicích. Po mnoho let byl alkohol silně kontrolován různými úřady, takže lidé byli docela skoupí na to, co se jim podařilo získat. To se přeneslo do moderní doby. Zatímco blízcí přátelé mohou objednávat rundy, je velmi vzácné, aby se to stalo vám jako turistovi. Pokud tak učiní, požádají vás, abyste jim poslali peníze.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS