Konzultační realitní společnost Knight Frank se sídlem v Londýně sestavila na základě průzkumu žebříček velkých evropských měst nejvíce vyhledávaných milionáři. Centrem superbohatých ve skutečnosti není hlavní město Velké Británie, ale Francie. Informovala o tom americká televize CNBC.
Průzkum Knight Frank zahromoval 700 respondentů s vysokými příjmy (nad jeden milion dolarů) z jedenácti různých států včetně Velké Británie a Spojených států, přičemž společnost vybrala deset těch nejoblíbenějších.
Zhruba 83 procent oslovených milionářů preferuje velká města pro kulturní a ekonomické příležitosti. Celkem 17 procent z nich zase uvedlo, že preferuje venkovské lokality, neboť se vyznačují větším klidem, pomalejším životem a krásnou přírodou.
Millionaires are moving to these 5 European cities — and London doesn't make the list https://t.co/S03EHyj6kC
— CNBC Make It (@CNBCMakeIt) September 6, 2024
Nejvíce se milionáři chtějí stěhovat do Paříže. Vynikala v kategoriích ekonomika a lidský kapitál, píše s odkazem na průzkum CNBC. Centrum superbohatých, Londýn, se však nedostal ani do první pětky a skončil až na sedmém místě.
Druhé, třetí, čtvrté a páté místo obsadila města Berlín, Barcelona, Vídeň a Madrid. Milionáři při stěhování do těchto měst zohledňují hlavně faktory jako bezpečnost a soukromí následované daněmi a vzděláním. Liší se to však generačně.
Velká migrace milionářů
Příslušníci generace Z a mileniálové upřednostňují při výběru města spíše pracovní příležitosti, zatímco starší generace milionářů se zajímají více o zdanění. Milionáře ke stěhování často přiměje geopolitické napětí a politické změny.
„Bezpečnost a soukromí jsou pro jednotlivce s vysokým čistým jměním kritičtější než obavy o vydání víz při stěhování. S rostoucí geopolitickou volatilitou a problémy s ochranou soukromí v digitálním věku není toto zaměření překvapivé,“ píše se ve zprávě.
Do konce roku 2024 se plánuje přestěhovat rekordních 128 000 milionářů, zjistila v separátním průzkumu konzultační společnost Henley & Partners. Ještě v loňském roce došlo k relokaci 120 000 osob s vysokým čistým jměním.
Velká Británie podle očekávání letos ztratí nejméně 9 500 milionářů. Celkem 19 procent jednotlivců s ultra-vysokým čistým jměním (nad 30 milionů) plánuje požádat o druhý pas nebo získat občanství v jiné zemi, zjistil také průzkum Knight Frank.