Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Čína zakazuje zpívat na karaoke písně, které „ohrožují národní jednotu“

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čínská vláda sestaví blacklist písniček, které se nebudou smět zpívat na karaoke. Povolené budou jen ty, které propagují socialistické hodnoty. Informuje o tom CNN.

  Čínské ministerstvo kultury a turismu připravilo pravidla, která začnou platit od 1. října. Karaoke podle úřadu nesmí „ohrožovat národní jednotu, suverenitu a teritoriální integritu, podněcovat etnickou nenávist, podporovat různé kulty, pověrčivost či napadat náboženskou politiku státu.“

  Písně by také neměly navádět ke gamblingu, násilí, drogám a zločinu. Nesmí propagovat obscenitu a urážet ostatní, řeklo ministerstvo. Regulace by naopak měly „propagovat základní socialistické hodnoty a pomáhat udržovat národní i ideologickou bezpečnost.“

  Podle serveru Globalnews.ca bude v Číně rovněž zakázáno zpívat písně, které zmiňují masakr na Náměstí Nebeského klidu z roku 1989 či perzekuci ujgurské menšiny, které se čínští komunisté dopouští. Zakázané budou zřejmě i hongkongské protestsongy typu Umbrella Revolution či Do You Hear The People Sing? (Slyš tu píseň zástupů) z muzikálu Bídníci. Obě písně se v posledních letech hrály na protičínských demonstracích v Hongkongu.

  V Číně existuje zhruba 50 tisíc klubů, kde se karaoke provozuje a katalogy písní, kterými se budou muset zřejmě cenzoři prohrabat, čítá asi 100 tisíc songů. Za ideologicky nezávadný obsah budou podle čínské vlády nyní zodpovědní majitelé těchto barů.

  Cenzura kultury je v Číně běžná a vláda v této oblasti v poslední době utahuje šrouby čím dál tím více. V roce 2015 Čína zakázala zhruba 120 písniček, které nechala coby „škodlivé“ stáhnout z internetu. Jedná se například o čínské písně No Money No Friend, Don’t Want To Go To School, One Night Stand a Fart. Zakázaný je v Číně od roku 2013 také Medvídek Pú.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS