menu

0.2 C
Czech
Pondělí 22. dubna 2024

Čečenského ministra zadrželi v ruském Dagestánu za řízení pod vlivem alkoholu, osvobodilo ho ozbrojené komando

Čečenského ministra pro mimořádné situace zadrželi v sousedním Dagestánu kvůli řízení auta v opilosti. Ministra Alichana Cakajeva ale vzápětí z vězeňské cely osvobodilo čečenské komando speciálních sil a odvezlo jej i s autem, které v opilosti řídil a po kterém vyhlásila pátrání kanadská pobočka policejní centrály Interpol. Napsal to zpravodajský server Meduza s odvoláním na informace ze sociálních sítí v obou autonomních republikách na severním Kavkaze i v samém Rusku.

Rusové nevrátí Ukrajině anektovaný Krym, mír bude drahý, řekl Fico

Rusové nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neodejdou z východoukrajinského Donbasu, řekl dnes slovenský premiér Robert Fico. Uznávání principu územní celistvosti je v případě Ukrajiny podle něj jen teorií mezinárodního práva, případný mír bude drahý a Rusové vojensky vyhrávají.

Chcete vidět divoké tygry? Vydejte se do Indie, kde žije téměř polovina zbývající populace divokých tygrů na světě

Sledujte nás na sítích

1400 velkých koček se potuluje ve více než čtyřiceti národních parcích v zemi. Abyste to nemuseli zkoušet ve všech, zúžili jsme pro vás možnosti na 5 národních parků, kde je pravděpodobnost toto majestátní zvíře zahlédnout nejvyšší.

Národní park Bandhavgarh – největší šance vidět tygry

Národní park Bandhavgarh je přírodní rezervace v Madhjapradéši. Žije v ní nejvyšší počet tygrů v regionu. Jádro parku se rozkládá na 100 kilometrech čtverečních a je domovem více než 50 tygrů. Park je také známý jako „země bílého tygra“, i když tu bílí tygři už nežijí. Poslední bílý tygr spatřený zde ve volné přírodě byl chycen do zajetí v roce 1951.

Další zvěř žijící v parku: jelenec obecný, jelen sambar, divočák, antilopa nilgai, antilopa čtyřrohá, bizon indický, divoký pes, leopard, indická liška, medvěd.

Kdy park navštívit: Park je otevřen od října do června, ale největší šance spatřit tygra je od dubna do června. Jak teploty stoupají, divoká zvěř má tendenci se shromažďovat kolem napajedel.

Nejbližší letiště: Letiště Jabalpur je vzdálené 197 kilometrů, přibližně čtyři hodiny jízdy autem.

Národní park Ranthambore – nejlepší pro scénické fotografie tygrů

Ranthambore se svými 1334 čtverečními kilometry je jedním z největších indických národních parků. Je nejspíš také nejznámější a nejoblíbenější mezi fotografy divoké přírody. Pokud uvidíte někde fotku tygra, nejspíš byla vyfocena zde. Zákaz lovu tygrů v tomto parku byl vydán v roce 1973, díky čemuž je dnes jednou z nejlepších tygřích rezervací v Indii.

Další zvěř žijící v parku: leopardi, divoké kočky, lenochodi, hyeny, indické lišky, krokodýli.

Nejlepší čas na návštěvu: Park otevřen od října do června. Zimní měsíce jsou chladné, v létě zde panuje téměř nesnesitelné vedro. V únoru a březnu jsou sice teploty nejpříjemnější, ale největší šance spatřit tygra jsou v dubnu a květnu.

Tip: Zvěř se často vyskytuje poblíž tří velkých jezer. Šanci vidět tygřici s mláďaty máte v oblasti Bakaula, kde je hustý lesní porost a malá napajedla.

Nejbližší letiště: Jaipur je vzdálený 132 kilometrů, asi tři hodiny jízdy autem.

Národní park Kanha

V národním parku Kanha najdete rozlehlé otevřené louky, kde je vysoká šance na pozorování zvěře včetně tygrů. Není těžké si tu představit Mauglího, jak kráčí travou potají pozorován Šér Chánem.

Další zvěř: šakal, divoké prase, jelenec černý, hyena pruhovaná, leopard, jelen, dikobraz a mnoho dalších.

Tip: Zarezervujte si ranní sloní safari od vchodu Mukki. Obecně tu bývá méně turistů. Upřesněte, že chcete safari, a ne tygří show.

Kdy vyrazit: Park je otevřen od října do června. Nejlepší čas na pozorování tygrů je od dubna do června.

Nejbližší letiště: Letiště Jabalpur je vzdálené 175 kilometrů, přibližně tři hodiny jízdy autem.

Národní park Jim Corbett – nejlepší výhledy

Národní park Jim Corbett je jedním z nejstarších indických parků. Byl založen v roce 1936 jako národní park Hailey. V polovině 50. let byl park přejmenován podle legendárního lovce Corbetta, ze kterého se stal ochránce přírody. Na rozloze 500 km čtverečních tu v podhůří Himalájí najdete širokou škálu terénu, od lesů až po bažiny.

Kromě tygrů můžete spatřit: leopardy, divoké kočky, kočky rybářské, medvědy, šakaly a různé druhy jelenů.

Tip: Corbett je také známý jako „park slonů“ kvůli velkému počtu divokých slonů. Řeka Ramganga je jedním z nejlepších míst k jejich pozorování.

Nejlepší čas na návštěvu: Park je otevřen od října do června. Nejlepší čas na pozorování tygrů je však od března do června, i když viditelnost může být horší kvůli velkému množství prachu ve vzduchu.

Nejbližší letiště: Patnagar je 50 kilometrů daleko, asi hodinu jízdy autem.

Národní park Satpura – zažijte dobrodružství

Park je relativně nový, založený v roce 1981 a jeho výhodou je malý počet turistů. Do parku je povolen vjezd pouze 12 vozidel najednou. Park je domovem tygrů, hyen, leopardů, divokých prasat, divokých psů, medvědů, lišek, dikobrazů a létajících veverek.

Tip: Satpura je také jediným parkem, kde je povolena chůze! Místo sezení v džípu vyrazte na dobrodružné pěší safari s průvodcem. V létě se vydejte k řece Sonbhadra, kde můžete spatřit plavající tygry.

Kdy park navštívit: Nejpříjemnější měsíce k návštěvě jsou od října do března. Nejlepší pozorování divoké zvěře zažijete v dubnu a květnu.

Nejbližší letiště: Bhopal je vzdálený 135 kilometrů, asi tři hodiny jízdy autem.

Chystáte se do Indie na pozorování tygrů? Přečtěte si také o tradičních indických oděvech sárí nebo nejdůležitějším svátku roku Diwali.

Vybrali jsme pro vás

Objevené fosilie naznačují existenci gigantického hada, který by mohl být dlouhý jako školní autobus a vážit až tunu

Ve zbytcích uhlí u indického města byly objeveny fosilie hada, jehož odhadovaná délka se pohybovala mezi 11 a 15 metry. Tento nález představuje jednoho z největších hadů, které kdy žily na naší planetě.

V USA po zákazu potratů prudce roste počet sterilizací, ukázala studie

Ve Spojených státech po radikálním omezení práva na potrat za poslední dva roky výrazně vzrostly počty dobrovolných sterilizací, uvedla studie týmu z univerzity v Pittsburghu. Nejprve radikálně stouply trvalé antikoncepce u žen i u mužů, poté se u mužů čísla zastavila, zatímco ženy tento zákrok podstupují stále častěji, píše deník Le Figaro.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ministři EU byli varováni, aby nepolevovali ve své podpoře Ukrajiny, která naléhavě žádá o systémy protivzdušné obrany

V době, kdy Ukrajina čelí zesílenému ruskému bombardování své infrastruktury a měst, vyzývají evropští ministři k větší podpoře a dodávkám protiraketové obrany. Německo, které se zavázalo dodat třetí baterii systému Patriot, stojí v čele úsilí o posílení obrany Ukrajiny. Na nedávném zasedání ministrů zahraničí a obrany EU zazněly výzvy, aby členské státy nepolevovaly v otázce obrany Ukrajiny.

První lety s migranty vyrazí do Rwandy do 12 týdnů, řekl Sunak

První letadla s migranty odletí z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů a od léta budou tyto lety pravidelné. Prohlásil to dnes britský premiér Rishi Sunak, podle něhož žádný zahraniční soud nezastaví vládu ve snaze omezit tímto způsobem rostoucí počet přistěhovalců v Británii. Britská Dolní sněmovna by dnes měla hlasovat o definitivní podobě zákona, kterým Sunakův kabinet reaguje na nesouhlas britské justice s předchozí podobou plánu.

Lavrov obvinil USA a NATO z posedlosti vítězstvím nad Ruskem

Spojené státy a NATO jsou posedlé strategickou porážkou Ruska, uvedl dnes podle agentury TASS šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. V prohlášení na moskevské konferenci o nešíření jaderných zbraní Západ obvinil, že se v souvislosti s podporou Ukrajiny snaží o vyvolání přímé konfrontace mezi jadernými mocnostmi.

V souvislosti s útokem ze 7. října končí šéf zpravodajců izraelské armády

Šéf zpravodajské služby izraelské armády Aharon Haliva dnes podal rezignaci. S odkazem na prohlášení armády to uvedly agentury AP a AFP. Haliva už krátce po teroristickém útoku ze 7. října přijal odpovědnost za to, že mu nedokázal zabránit. V rezignačním dopise nyní uvedl, že zpravodajská jednotka nesplnila úkol, který jí byl svěřen. Vedení armády rezignaci přijalo, z funkce Haliva odejde, až bude jmenován jeho nástupce. Po 38 letech služby opustí i armádu.

Polsko je podle Dudy ochotné nechat NATO rozmístit na svém území jaderné zbraně

Polsko by podle prezidenta Andrzeje Dudy bylo ochotné nechat spojence z NATO, aby na jeho území rozmístili jaderné zbraně. Duda to řekl v rozhovoru s deníkem Fakt během cesty do Spojených států a Kanady.

DOPORUČUJEME

Objevené fosilie naznačují existenci gigantického hada, který by mohl být dlouhý jako školní autobus a vážit až tunu

Ve zbytcích uhlí u indického města byly objeveny fosilie hada, jehož odhadovaná délka se pohybovala mezi 11 a 15 metry. Tento nález představuje jednoho z největších hadů, které kdy žily na naší planetě.

V USA po zákazu potratů prudce roste počet sterilizací, ukázala studie

Ve Spojených státech po radikálním omezení práva na potrat za poslední dva roky výrazně vzrostly počty dobrovolných sterilizací, uvedla studie týmu z univerzity v Pittsburghu. Nejprve radikálně stouply trvalé antikoncepce u žen i u mužů, poté se u mužů čísla zastavila, zatímco ženy tento zákrok podstupují stále častěji, píše deník Le Figaro.

Italský Milán zakáže noční prodej jídla v ulicích, týká se i zmrzliny

Vedení Milána na severu Itálie ve snaze umírnit noční život ve městě zakáže během léta prodej jídla a nápojů po půlnoci. Pro pouliční stánky radnice stanovila zavírací hodinu dokonce na 20.00. Zákaz se vztahuje i na typicky italskou pochoutku - zmrzlinu, což u veřejnosti vyvolalo rozhořčení, napsala agentura APA. Zákaz má platit od 17. května do 4. listopadu.

Co na druhých nesnášíme. Nevědomé nešvary mohou zničit vznikající vztah!

Děláme to, aniž bychom tušili, jak je to pro ostatní nesnesitelné. Protějšek, se kterým si malujeme nadějný vztah, pak může rychle dát zpátečku. Možná je na čase se zlozvyky něco udělat!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ministři EU byli varováni, aby nepolevovali ve své podpoře Ukrajiny, která naléhavě žádá o systémy protivzdušné obrany

V době, kdy Ukrajina čelí zesílenému ruskému bombardování své infrastruktury a měst, vyzývají evropští ministři k větší podpoře a dodávkám protiraketové obrany. Německo, které se zavázalo dodat třetí baterii systému Patriot, stojí v čele úsilí o posílení obrany Ukrajiny. Na nedávném zasedání ministrů zahraničí a obrany EU zazněly výzvy, aby členské státy nepolevovaly v otázce obrany Ukrajiny.

První lety s migranty vyrazí do Rwandy do 12 týdnů, řekl Sunak

První letadla s migranty odletí z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů a od léta budou tyto lety pravidelné. Prohlásil to dnes britský premiér Rishi Sunak, podle něhož žádný zahraniční soud nezastaví vládu ve snaze omezit tímto způsobem rostoucí počet přistěhovalců v Británii. Britská Dolní sněmovna by dnes měla hlasovat o definitivní podobě zákona, kterým Sunakův kabinet reaguje na nesouhlas britské justice s předchozí podobou plánu.

Lavrov obvinil USA a NATO z posedlosti vítězstvím nad Ruskem

Spojené státy a NATO jsou posedlé strategickou porážkou Ruska, uvedl dnes podle agentury TASS šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. V prohlášení na moskevské konferenci o nešíření jaderných zbraní Západ obvinil, že se v souvislosti s podporou Ukrajiny snaží o vyvolání přímé konfrontace mezi jadernými mocnostmi.

V souvislosti s útokem ze 7. října končí šéf zpravodajců izraelské armády

Šéf zpravodajské služby izraelské armády Aharon Haliva dnes podal rezignaci. S odkazem na prohlášení armády to uvedly agentury AP a AFP. Haliva už krátce po teroristickém útoku ze 7. října přijal odpovědnost za to, že mu nedokázal zabránit. V rezignačním dopise nyní uvedl, že zpravodajská jednotka nesplnila úkol, který jí byl svěřen. Vedení armády rezignaci přijalo, z funkce Haliva odejde, až bude jmenován jeho nástupce. Po 38 letech služby opustí i armádu.

Polsko je podle Dudy ochotné nechat NATO rozmístit na svém území jaderné zbraně

Polsko by podle prezidenta Andrzeje Dudy bylo ochotné nechat spojence z NATO, aby na jeho území rozmístili jaderné zbraně. Duda to řekl v rozhovoru s deníkem Fakt během cesty do Spojených států a Kanady.

Země EU by měly Ukrajině dodat další protivzdušné systémy i rakety, řekl Borrell

Země Evropské unie by měly poskytnout Ukrajině další protivzdušné systémy a rakety, které naléhavě potřebuje k obraně proti stupňující se ruské agresi. Před zasedáním unijních ministrů zahraničí a obrany to novinářům řekl koordinátor zahraniční a obranné politiky EU Josep Borrell. Ministři by podle Borrella měli odsouhlasit novou sadu sankcí proti Íránu za jeho nedávný útok na Izrael. Některé země chtějí hovořit také o dalším balíku protiruských sankcí, jehož podoba se však zatím teprve rodí. Podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského bude Praha znovu prosazovat svůj návrh na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru.