menu

11.3 C
Czech
Středa 12. června 2024

Francouzský Atos vybral restrukturalizační nabídku Davida Layaniho před Křetínským

Francouzská společnost Atos se rozhodla přijmout nabídku na restrukturalizaci svého dluhu od konsorcia vedeného investorem Davidem Layanim, což znamená, že upřednostnila tuto nabídku před návrhem českého miliardáře Daniela Křetínského.

Biden v Paříži oznámil balíček vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 225 milionů dolarů

Prezidenti Ukrajiny a Spojených států Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden se sešli v Paříži, aby jednali o pokračující podpoře uprostřed ukrajinsko-ruského konfliktu. Během setkání Biden odhalil významný balíček pomoci Ukrajině ve výši 225 milionů dolarů a zdůraznil dlouhodobou podporu ze strany USA. Toto oznámení přichází se zpožděním, přičemž Biden se omluvil za zdlouhavé poskytování vojenské pomoci, které poskytlo ruským silám určité výhody na bojišti.

České a korejské firmy se setkaly v rámci Česko-korejského fóra jaderného inženýrství a stavebnictví 2024

Sledujte nás na sítích

Praha 28. května 2024 (PROTEXT) 

Reklama
  •  Korejské jaderné společnosti včetně KHNP se zúčastnily Česko-korejského fóra jaderného inženýrství a stavebnictví, které pořádala společnost Daewoo E&C. Cílem fóra bylo představit korejské plány na zapojení českých firem z oblasti výstavby a technologií v rámci dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
  • Fóra se zúčastnilo přibližně 150 zástupců české a korejské vlády, představitelů jaderného sektoru a stavebnictví a zástupců médií.
  • V souladu s cílem KHNP maximalizovat podíl českých dodavatelů na projektu bylo na fóru uzavřeno pět memorand o porozumění mezi českými a korejskými strojírenskými a stavebními společnostmi.

V pondělí 27. května se v pražském hotelu Hilton konalo Česko-korejské fórum jaderného inženýrství a stavebnictví. Akce pořádané společností Daewoo E&C ve spolupráci s KHNP, KNA a Doosan Enerbility, se zúčastnilo přibližně 150 zástupců české vlády, českých firem jako jsou Metrostav, Sigma Group nebo členské společnosti Aliance české energetiky a zástupců médií. Fórum bylo zahájeno úvodními projevy řečníků, mezi nimiž byli zástupce vrchního ředitele Sekce energetiky a jaderných zdrojů MPO Tomáš Ehler, korejský velvyslanec v ČR Youngki Hong, výkonný viceprezident KHNP Insik Park a CEO společnosti Daewoo E&C Jung Wan Baek. Na setkání byly představeny plány korejských společností na prohloubení lokální spolupráce v oblasti inženýrství a stavebnictví v souvislosti s projektem výstavby nových jaderných bloků v Česku. Při této příležitosti proběhlo také slavnostní podepsání memorand o porozumění s pěti českými společnostmi: Hutní montáže, Colas CZ, Bohemia Müller, CHB Logistics a Algeco.

Česko-korejské fórum jaderného inženýrství a stavebnictví navázalo na nedávný Doosan Partnership Day, který proběhl v pondělí 13. května v paláci Žofín a kterého se rovněž zúčastnila společnost KHNP spolu se zástupci vlády a průmyslu z České republiky i Koreje. Kromě prezentace špičkové korejské jaderné technologie fórum, podobně jako akce Doosan Partnership Day, demonstrovalo prohlubující se spolupráci mezi představiteli českého jaderného průmyslu a jejich korejskými protějšky. Zatímco Doosan Partnership Day se soustředil na oblast dodávek zařízení a vyzdvihnul KHNP jako jediného uchazeče, který se zavázal dodat turbínu od českého výrobce, fórum jaderného inženýrství a stavebnictví se zaměřilo na širší spolupráci mezi českými a korejskými společnostmi s cílem maximálního zapojení lokálních dodavatelů v těchto oblastech.

„Spolupráce s českými firmami, které disponují špičkovými technologickými a vědeckými kapacitami, je pro úspěch dostavby nových jaderných bloků v Česku nejen jednou z našich hlavních priorit, ale i naprostou nezbytností,“ řekl výkonný viceprezident společnosti KHNP Insik Park. “Zavázali jsme se, že nové jaderné bloky postavíme s maximálním zapojením českých firem s co možná největším využitím synergií pro spolupráci, včas a v rámci rozpočtu,” dodal.

Dne 29. dubna předložila KHNP společnosti ČEZ aktualizovaný dodatek k původní nabídce. Po výběru KHNP jako vítězného dodavatele by se společnost Daewoo E&C podílela na projektu jako hlavní dodavatel, který bude spolupracovat s českými stavebními firmami na vybudování nezbytné infrastruktury, výstavbě hlavních zařízení, instalaci zařízení atd.

Reklama

“Aktivně zapojíme český stavební průmysl do projektu dostavby a podělíme se o své odborné znalosti, abychom pomohli naplnit cíl co nejvyššího zapojení českých firem do projektu. Čerpat přitom budeme z našich zkušeností s výstavbou velkých zařízení pro řadu jaderných elektráren v Koreji i v zahraničí,” řekl CEO společnosti Daewoo E&C Jung Wan Baek.

Po skončení akce navštíví korejská delegace Ivančice, kde se setká s regionálními partnery. Mezi nimi nebudou chybět předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš, starosta Třebíče Pavel Pacal, předseda představenstva Okresní hospodářské komory Třebíč Petr Šmejkal, starosta Rouchovan Vladimír Černý či starosta Višňového Vladimír Korek. Účastníci setkání budou diskutovat o regionální spolupráci a využití projektu dostavby JE Dukovany pro hospodářský růst regionu.

KHNP dlouhodobě usiluje o intenzivní spolupráci s českým průmyslem a akademickým sektorem mimo jiné v oblasti jaderných technologií, rozvoje lidských zdrojů a výzkumu a vývoje. Společnost také udržuje dlouhodobé přátelské vztahy v rámci dukovanského regionu. Děje se tak prostřednictvím sponzoringu místního hokejového klubu SK Horácká Slavia Třebíč, které trvá již šest sezon, nebo pořádání pravidelných návštěv dobrovolníků z řad studentů a zaměstnanců KHNP, kteří pomáhají při dobročinných aktivitách a seznamují místní obyvatele s korejskou kulturou. Další z řady těchto návštěv proběhne v polovině června.

O společnosti KHNP

KHNP je státem vlastněná jihokorejská společnost s 50letou tradicí ve výstavbě a provozování jaderných a vodních elektráren. Jako jeden z lídrů jaderného energetického průmyslu ve světě spolupracuje na projektech a je spolehlivým dodavatelem jaderných reaktorů. V Jižní Koreji aktuálně provozuje 25 reaktorů, úspěšně vybudovala čtyři nové jednotky v Jaderné elektrárně Baráka ve Spojených arabských emirátech a má zkušenosti s výstavbou až devíti jednotek současně. Její moderní reaktory generace III+ APR1400 a APR1000 nabízejí nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti a ochranu v případě havárie velkého letadla a kybernetických útoků.

 

Zdroj: Grayling

 

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Arménie vystoupí z vojenského paktu vedeného Ruskem, ohlásil Pašinjan

Arménie vystoupí z postsovětského vojenského paktu vedeného Ruskem, Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Termín ještě neurčila, řekl dnes arménský premiér Nikol Pašinjan při interpelacích v parlamentu. Šéf arménské vlády podle ruských médií rovněž ohlásil, že Jerevan je připraven do měsíce podepsat mírovou smlouvu s Baku. Na dnešní demonstraci za odstoupení Pašinjana v Jerevanu byly zraněny desítky lidí.

Transgenderová plavkyně Lia Thomas se zatím nemůže účastnit elitních soutěží, rozhodl CAS

Arbitrážní soud pro sport (CAS) nedávno rozhodl, že transgender plavkyně Lia Thomas není v současné době způsobilá účastnit se elitních soutěží v rámci World Aquatics nebo USA Swimming. Navzdory námitkám ze strany Thomas panel CAS zamítl její odvolání proti pravidlům, která jí znemožňují účastnit se závodů žen na vrcholných soutěžích.

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.
Reklama

DOPORUČUJEME

Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Arménie vystoupí z vojenského paktu vedeného Ruskem, ohlásil Pašinjan

Arménie vystoupí z postsovětského vojenského paktu vedeného Ruskem, Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Termín ještě neurčila, řekl dnes arménský premiér Nikol Pašinjan při interpelacích v parlamentu. Šéf arménské vlády podle ruských médií rovněž ohlásil, že Jerevan je připraven do měsíce podepsat mírovou smlouvu s Baku. Na dnešní demonstraci za odstoupení Pašinjana v Jerevanu byly zraněny desítky lidí.

Transgenderová plavkyně Lia Thomas se zatím nemůže účastnit elitních soutěží, rozhodl CAS

Arbitrážní soud pro sport (CAS) nedávno rozhodl, že transgender plavkyně Lia Thomas není v současné době způsobilá účastnit se elitních soutěží v rámci World Aquatics nebo USA Swimming. Navzdory námitkám ze strany Thomas panel CAS zamítl její odvolání proti pravidlům, která jí znemožňují účastnit se závodů žen na vrcholných soutěžích.

Hamás navrhuje změny v plánu příměří podporovaném USA, Blinken vyjadřuje naději na pokrok

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyjádřil zklamání nad reakcí Hamásu na návrh příměří s Izraelem podporovaný USA a uvedl, že skupina mohla jednoduše říci „ano“. Navzdory tomu Blinken nadále doufá, že zprostředkovatelé budou schopni překlenout rozdíly.

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Maďarsko nebude blokovat pomoc NATO Ukrajině, řekl Orbán

Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO o poskytování podpory Ukrajině, řekl dnes podle agentury Reuters maďarský premiér Viktor Orbán při návštěvě generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga v Budapešti. Šéf NATO zdůraznil, že na podporu Ukrajiny, která se už třetím rokem brání ruské vojenské agresi, nebudou použity maďarské finanční prostředky ani personál.

Řidiči Amazonu podávají na firmu žaloby, nepovažuje je totiž za zaměstnance

Více než 15 tisíc smluvních řidičů společnosti Amazon v USA podalo u Americké arbitrážní asociace na internetový obchod žalobu kvůli neproplaceným mzdám a přesčasům. Vadí jim, že je klasifikuje jako nezávislé dodavatele, nikoli plnohodnotné zaměstnance.

Spojené státy pošlou Ukrajině druhý systém protivzdušné obrany Patriot

Spojené státy pošlou Ukrajině další systém protivzdušné obrany Patriot, informuje agentura AP a list The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenované americké činitele. Tento krok už podle nich schválil prezident Joe Biden. Washington reaguje na naléhavé volání Kyjeva po posílení protivzdušné obrany země, která se brání intenzivním ruským úderům v Charkovské oblasti, podotkla AP.

Céline Dion o boji s vážnou nemocí: Brala jsem až 90 miligramů Valia, mohlo to být smrtelné

Zoufalá touha Céline Dion vystupovat a zároveň bojovat se vzácným neurologickým onemocněním ji kdysi podle jejích slov donutila pravidelně užívat až 90 miligramů Valia za den. Dávky, které pro ni mohly být fatální.

Ukrajina hlásí zničení 29 z 30 střel a dronů, které na ni vyslali Rusové

Rusko v noci na dnešek provedlo další vzdušný útok na Ukrajinu. Ukrajinské letectvo na platformě Telegram informovalo o sestřelení 29 z 30 ruských střel a dronů. V Kyjevské oblasti padající trosky způsobily požár průmyslového objektu, skladu, poškodily soukromý dům, čerpací stanici a garáž, píše server RBK-Ukrajina s odvoláním na ukrajinské úřady. Agentura Reuters informuje o několika zraněných v Kyjevské a Dněpropetrovské oblasti.

Při požáru obytného domu v Kuvajtu zemřelo přes 40 lidí

Při požáru, který vypukl dnes časně ráno v obytném domě ve městě Mandžaf blízko kuvajtské metropole, si vyžádal 41 obětí, uvedl podle agentury Reuters místopředseda kuvajtské vlády. Policie o něco dříve hovořila o nejméně 35 mrtvých. Čtyři desítky lidí skončily v nemocnici. Mezi oběťmi jsou podle některých zdrojů zejména pracovníci z Malajsie.
Reklama
Reklama