Protext ČTKČeská města na veletrhu Expo Real zaujala světovou architekturou i vizemi budoucího...

Česká města na veletrhu Expo Real zaujala světovou architekturou i vizemi budoucího rozvoje

Praha 10. října 2024 (PROTEXT) – Dnes končí v Mnichově 26. ročník Expo Realu, prestižního evropského veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí. Letos sem přijelo téměř 2000 vystavovatelů. Z těch českých na sebe již tradičně poutala pozornost velká společná expozice Czech Cities & Regions, na níž se společně představily Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj spolu s agenturou CzechInvest, Státní investiční a rozvojovou společností (SIRS) a spoluvystavovateli z řad komerčních firem. České metropole vyvolaly zájem díky projektům, za nimiž stojí renomovaní architekti: v rámci doprovodného programu na stánku prezentoval architekt Robert Konieczny (KWK Promes) úspěšnou revitalizaci bývalých městských jatek v centru Ostravy na galerii současného umění PLATO, architekt Shane Dalke (BIG) pak budoucí podobu Vltavské filharmonie v Praze. Ostrava, Moravskoslezský kraj a Praha zároveň představily své projekty a vize budoucnosti: ty jsou v souladu s globálními trendy, o nichž se na veletrhu nejvíce mluvilo: udržitelností, dekarbonizací a snahou prakticky všech evropských metropolí řešit krizi bydlení.

Proč je účast českých municipalit v konkurenci dalších evropských měst a regionů na tomto veletrhu důležitá a co jim přináší, popsal primátor města Ostravy Jan Dohnal: „Po loňském Expo Realu se nám podařilo najít developera pro rozšíření Vědecko-technologického parku na VŠB-TU Ostrava, posunuli jsme se k realizaci mrakodrapu na Ostrčilově ulici a k výstavbě další části Multimodálního parku Letiště Ostrava v Mošnově. S ambicemi představit atraktivní projekty pro developery jsme na veletrh přijeli i letos a v tomto smyslu jsme zde vedli řadu jednání. V Ostravě například pokládáme základy k účasti developerů na projektech vzniku velkých sportovišť s národním i mezinárodním rozměrem: multifunkční haly pro míčové sporty, centra zimních sportů a fotbalového stadionu Bazaly, jehož návrh bude vycházet z výsledků mezinárodní architektonické soutěže. Na veletrhu se nám také úspěšně daří prodávat plochy v průmyslových zónách. V Ostravě vzniká architektura světové úrovně, nebojíme ambiciózních projektů velkého rozsahu – a právě pro jejich prezentaci je Expo Real ideálním místem. Důkazem, že atraktivita města stoupá, je fakt, že od roku 2022 má poprvé po letech pozitivní migrační saldo – to znamená, že se do Ostravy přestěhovává více lidí, než ji opouští.“

Pro svůj úspěch v evropské konkurenci vnímají česká města a regiony jako velmi důležité, aby naplňovala své vize směrem k udržitelnosti, inovativnosti, akademické a technologické vyspělosti, což se odráží i v projektech prezentovaných na Expo Realu. Jak uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Šárka Šimoňáková, znamená to zaměřit se především na projekty s vysokou přidanou hodnotou, které zajistí ekonomický přínos a zvýší kvalitu života v regionu. Proto Moravskoslezský kraj uspořádal v rámci doprovodného programu na stánku odbornou debatu s názvem „Klíčové aspekty úspěšné spolupráce mezi světem byznysu, výzkumu a inovací“. Řeč byla o tom, jak efektivní spolupráce mezi akademickou sférou, komerčními společnostmi a veřejnými institucemi přispívá k tomu, aby se Moravskoslezský kraj stal regionem úspěšných firem. Řečníky byli Igor Ivan z VŠB Technické univerzity Ostrava, Vladislav Kolárik z Fraunhoferovy inovační platformy a Adéla Hradilová z Moravskoslezského inovačního centra. „V kraji trvá zájem o průmyslové zóny, své aktivity rozšiřují i firmy, které v regionu již úspěšně působí. Kupní síla a poptávka po novém bydlení tak roste i ve městech mimo Ostravu, jako je např. Kopřivnice, Nový Jičín nebo Frýdek-Místek. Proto v nich chceme podporovat realizaci rezidenční výstavby vyšší kvality. V tomto smyslu jsme na Expo Realu vedli řadu jednání s investory a developery. Na datech Deloitte jsme jim ukazovali rozdíly v transakčních cenách bytů v panelové, cihlové či moderní bytové výstavbě v našem kraji. Průměrná cena za metr čtvereční je ovlivněna významně právě tím, že většina bytového fondu je v původní panelákové výstavbě, která tuto cenu tlačí dolů. Na konkrétních projektech jsme investorům demonstrovali, že v regionu je možno v segmentu moderního bydlení dosáhnout vyšších prodejních cen, než je onen průměr srovnatelný minimálně s Ostravou. Vedle toho jsme prezentovali i krajskou vizi pro oblast Karvinska. Zde je ještě potřeba posílit segment výroby a přilákat významného strategického investora ideálně na brownfieldové plochy. S příchodem nových pracovních příležitostí se zvýší tlak i na kvalitní bydlení a služby a bude možné rozvinout rezidenční trh s moderním bydlením. Těší nás i pochvala od investorů a developerů, že jim Moravskoslezský kraj ve spolupráci s naší regionální rozvojovou agenturou MSID poskytuje podporu a kvalitní informace, je jim partnerem v jejich projektech v regionu a propojuje tak veřejnou a soukromou sféru,“ dodává Šárka Šimoňáková.

Prezentace kvalitní architektury renomovaných tvůrců byla součástí bohatého doprovodného programu na stánku. Budoucí projekt Vltavské filharmonie v Praze prezentoval architekt Shane Dalke ze studia BIG, jež zvítězilo v mezinárodní architektonické soutěži a letos dokončilo detailní architektonickou studii. Již hotový úspěšný projekt – konverzi bývalých městských jatek v Ostravě na městskou galerii současného umění PLATO – představil jeho autor, architekt Robert Konieczny ze studia KWK Promes. Právě tento projekt je příkladem dobré praxe, jak vdechnout dřívějším městským brownfieldům nový život a přivést do nich zároveň i rezidenční funkci. Podle Jana Dohnala je rozvoj v nové čtvrti okolo galerie nyní tažen investicemi do rezidenčních projektů a související infrastruktury – financované nejen městem, ale i investory ze soukromého sektoru. Některé volné pozemky koupil na základě výběrového řízení developer Linkcity Czech Republic, který zde plánuje výstavbu bytového domu s obchody a službami Rezidence Stodolní. Město nabízí část pozemků v lokalitě k prodeji soukromým investorům, kteří tak mají příležitost podílet se na pokračujícím urbanistickém rozvoji Ostravy. I o tom byla řeč v rámci doprovodného programu na stránku. Obdobnou cestou využití mnoha městských brownfieldů nejen pro rezidenční výstavbu jde ve spolupráci s investory také Praha. Ta na Expo Realu prezentovala mj. aktuální projekty městského nájemního bydlení, mezi něž patří např. budoucí projekt v Dolních Počernicích v Praze 14, jehož první fáze zahrnuje 270 městských nájemních bytů. Město se tak samo staví do role stavebníka, kdy pro tyto účely založilo Pražskou developerskou společnost (PDS).

Klíčovým tématem letošního Expo Realu se stala transformace směrem k dekarbonizaci: řada diskusí v rámci fóra DECARB Arena byla věnována konkrétním příkladům, jak města a regiony směřují ke klimatické neutralitě prostřednictvím udržitelných řešení – např. výstavbou chytrých budov či důmyslným energetickým managementem. V centru pozornosti byla také krize bydlení, které řeší prakticky všechny evropské metropole. V neposlední řadě se diskuse věnovaly investicím, strategiím a řízení rizik v současném nestabilním světě.

Bohatý doprovodný program veletrhu byl rozdělen do 9 tematických diskusních fór. Novinkou mezi nimi bylo fórum Transform & Beyond. To se zaměřilo na nové výzvy, které před realitním a investičním trhem stojí: např. digitalizaci, robotiku či využívání umělé inteligence. Své speciální konference a diskusní panely měly také jednotlivé segmenty realitního trhu: vedle bydlení i maloobchod (Grand Plaza Stage), logistické a průmyslové nemovitosti, kanceláře a hotely (vše v rámci fóra Planning & Partnerships Forum).

Na Expo Realu letos mělo své expozice téměř 2 000 vystavovatelů. Prezentační plocha zabrala 7 výstavních hal na celkové ploše 75.000 m2. Ačkoliv závěrečná statistika veletrhu ještě není k dispozici, odhad německého organizátora Messe München činí kolem 40 000 účastníků reprezentujících na 70 zemí.

Příští, 27. ročník veletrhu Expo Real se v Mnichově uskuteční od 6. do 8. října 2025.

 

Zdroj: Crest Communications

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Doporučujeme

Je čas ukončit válku, dokud jsme vůči USA v silné pozici, řekl íránský prezident

Íránský prezident Masúd Pezeškján dnes uvedl, že je čas ukončit válku se Spojenými státy, dokud je Teherán podle něj vůči Washingtonu v silné pozici. Informovaly o tom agentury DPA a AFP. Spojené státy jsou kvůli válce nenáviděny po celém světě, prohlásil také íránský prezident, který ale kategoricky odmítl kapitulaci.

Danone rozšiřuje byznys s funkční výživou

Francouzská potravinářská skupina Danone získala souhlas s převzetím britské značky Huel, známé především díky nutričně kompletním nápojům a práškovým směsím. Britský antimonopolní úřad rozhodl, že transakci nebude posílat do další, podrobnější fáze vyšetřování. Hodnota obchodu se podle médií pohybuje kolem 1,2 miliardy dolarů.

Útočník s mečem zaútočil na švédskou střední školu a zranil několik lidí

Útočník ozbrojený mečem dnes zranil několik lidí při útoku na střední škole ve švédském městě Fagersta severozápadně od Stockholmu, uvedly podle agentury Reuters tamní úřady. Radnice dále uvedla, že policie pachatele postřelila a zadržela. Počet zraněných úřady zatím nezveřejnily, ale podle místního deníku Aftonbladet zranění utrpěli alespoň dva lidé.

Téměř 100 dní od zmizení. Rodiče v Nigérii protestují za unesené děti

Téměř sto dní čekají rodiny v severovýchodní Nigérii na návrat dětí unesených ze školy. Desítky z nich stále zůstávají v zajetí a jejich rodiče ve čtvrtek vyšli do ulic města Uba. Po vládě žádají jediné: aby děti našla a přivedla domů.

Po požáru ve Švýcarských Alpách se pohřešuje pět lidí

Pět lidí se pohřešuje a dalších osm utrpělo zranění při požáru budovy s restaurací a byty ve švýcarském Thusisu. Plameny objekt podle policie zcela zničily. Dva ze zraněných jsou ve vážném stavu.

Ruský noční útok dronů zasáhl i hranici s Moldavskem, dvě ženy zemřely

Ruské drony v noci na dnešek zasáhly jeden z hraničních přechodů mezi Ukrajinou a Moldavskem, informovala ukrajinská pohraniční stráž. Provoz na něm byl zastaven. Dvě ženy zemřely a dvě utrpěly zranění při nočním ruském dronovém útoku na vesnici v ukrajinské Charkovské oblasti. Na telegramu to oznámil velitel regionální vojenské správy Oleh Syněhubov. Cílem náletu ruských dronů byly také severoukrajinské Sumy. Ukrajina podle ruskojazyčných telegramových kanálů zaútočila na rafinérii v ruském Permu. Kyjev útok potvrdil.

USA si pro Írán připravily nejtvrdší sankce v historii. Raději to, než další údery, řekl Bessent

Chystáme pro Írán nejtvrdší sankce v historii, uvedl americký ministr financí Scott Bessent. Další podrobnosti slíbil v pondělí. Viceprezident J. D. Vance označil ekonomický nátlak za nejefektivnější nástroj v konfrontaci s Íránem.

USA vyhostily na Haiti přes 160 lidí poprvé od zrušení ochrany před deportací

Spojené státy ve čtvrtek deportovaly více než 160 lidí na Haiti. Stalo se tak podle agentury AP poprvé od chvíle, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa vyhrála soudní bitvu o odebrání ochrany před deportací přibližně 350.000 Haiťanům. Deportační let přistál v městě Cap-Haitien na severu Haiti, jelikož hlavní mezinárodní letiště v Port-au-Prince je považováno za příliš nebezpečné. Americká vláda v současnosti zakazuje komerční lety do haitské metropole kvůli násilí gangů.

Ruská FSB zadržela devět lidí kvůli údajné špionáži pro Kyjev a plánování útoku

Ruská tajná služba FSB podle agentur zadržela osm lidí, které podezřívá, že na objednávku ukrajinských tajných služeb plánovali dronový útok na blíže neurčený podnik strategického významu v Moskevské oblasti. V jiném případě byl zadržen také cizinec, který údajně sledoval různé objekty v Moskvě, aby Ukrajině pomohl připravit teroristický útok.

Devět měsíců na misi a stovky dní bez přístavu. USS Abraham Lincoln se vrací domů

Americká letadlová loď USS Abraham Lincoln po téměř devíti měsících opouští Blízký východ, potvrdil nejmenovaný americký úředník. Vystřídat ji má letadlová loď USS George Washington, která dorazila z japonských vod. K rotaci došlo po zprávách o krizi duševního zdraví na palubě.

Panamský průplav od září kvůli suchu omezí počet proplouvajících lodí

Panamský průplav od září kvůli suchu omezí provoz, oznámila ve čtvrtek správa průplavu ACP. Počet lodí, které touto strategickou vodní cestou spojující Atlantský a Tichý oceán budou moci proplout, se od 3. září sníží z 36 na 34 denně, od 15. září pak na 32 denně. Provozovatel nevyloučil další snížení v závislosti na počasí v příštích týdnech. Méně srážek způsobuje klimatický jev El Niňo, který je letos výrazně silnější než jindy.

V Německu prošli výcvikem a zmizeli. Dezertovaly stovky ukrajinských vojáků

Nechtěli bojovat a vycítili příležitost k útěku. Týdeník Die Zeit informoval o případech dezerce ukrajinských vojáků v Německu. Od začátku invaze na Ukrajinu v roce 2022 uprchly během výcviku v zemi stovky vojáků. Tito muži mohou být považováni za dezertéry a hrozí jim až 12 let za mřížemi.

Trump chce do roku 2030 šestkrát zvýšit počet amerických vzletů do vesmíru

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal memorandum, které počítá s téměř šestinásobným ročním zvýšením počtu amerických vzletů do vesmíru. Do roku 2030 by ze Spojených států mělo být prováděno 1000 startů a návratů do atmosféry ročně, napsala agentura Reuters. Trumpův dokument rovněž nařizuje úřadům hledat nová místa vhodná pro starty raket.

Apokalypsa hmyzu v některých regionech již začala. Pocítí to i lidé

Všimli jste si, že vám do bytu létá méně otravných much? Nebo že kolem květin poletuje méně včel? Nová studie potvrzuje, že se děje něco, před čím vědci dlouho varovali. Vymírání hmyzu již začalo. Když bude málo včel, motýlů a dalšího hmyzu, klesnou výnosy plodin a dostupnost potravy.

USA označily zadržení amerického akademika v Číně za neoprávněné

Spojené státy označily amerického akademika Min Zina za neprávem zadržovaného v Číně. Peking ho podezírá ze špionáže a ohrožování národní bezpečnosti, americká vláda však obvinění odmítá. Jeho propuštění se nyní stalo jednou z priorit Washingtonu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama