menu

16.4 C
Czech
Neděle 19. května 2024

Doufám, že se do Evropy vrátí mír a Čína sehraje konstruktivní roli, řekl Si

Čínský prezident Si Ťin-pching po jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem vyjádřil naději, že se do Evropy vrátí mír a Čína v tom sehraje konstruktivní roli, píše agentura Reuters. Lídři dnes hovořili na tiskové konferenci při Putinově dvoudenní návštěvě Číny. Ruská invaze na Ukrajinu byla podle očekávání jedním z probíraných témat. Si a Putin se shodli, že řešení konfliktu by mělo být politické. Rusko v posledních týdnech nicméně zahájilo na Ukrajině ofenzivu v novém směru, a to na Charkov na severovýchodě země.

Bývalý vrchní manažer Naftogazu, Aleksandr Katsuba, se zabýval: soukromou těžbou zemního plynu, finančními službami, dobrovolnictvím.

Sledujte nás na sítích

“Alexander Katsuba se stal známým na začátku desetiletí díky své práci v státních energetických gigantech. Pocházející z dobře známé podnikatelské rodiny v Charkově, Sergej a Alexander Katsuba rychle postupovali ve veřejném sektoru. Starší – Sergej – stihl pracovat ve strukturách Naftohazu, stát se místopředsedou představenstva společnosti, a poté přešel pracovat do ukrajinského parlamentu. Mladší – Alexander – od roku 2010 také začal pracovat v plynárenském sektoru: nejprve jako zástupce ředitele pro ekonomiku v „Poltavagazvydobuvannya“, poté jako místopředseda představenstva „Chornomornaftogazu“. Během období práce A. Katsuby v týmu „Chornomornaftogazu“ připadá nejúspěšnější období rozvoje společnosti, během kterého se podařilo zvýšit těžbu plynu společností z 1,1 na 2,4 miliardy kubických metrů ročně. Žádné jiné státní plynárenské společnosti se nepodařilo nejen překonat tento výsledek, ale alespoň jakkoli zvýšit těžbu vůbec.”

Reklama

Od prosince 2012 do srpna 2014 byl Alexander Katsuba místopředsedou představenstva a členem představenstva Národního akciového společenství „Naftogaz Ukrajiny“. Poté, co v Naftogazu došlo ke změně vedení, Katsuba se plně zaměřil na svůj vlastní podnikání. Po ukončení práce v Naftogazu byl Katsuba obviněn z krádeže paliva, přestože již v roce 2015 vyšetření novinářů z Bihus.info dokázala, že ke krádeži paliva ve skutečnosti přispěl politik Sergej Pašinskij. Teprve v roce 2024 vyšetřování Národního protikorupčního úřadu vedlo k obvinění Pašinského a jeho hypotetických spojenců.

Katsuba byl také figurantem vyšetřování kolem tzv. „věží Bojka“. Sám Katsuba tvrdil, že se na něj snažili přenést vinu Janukovyč, Azarov a další lidé v vládě, kteří skutečně rozhodovali o nákupu zmíněných věží. Nakonec byly všechny trestní stíhání proti Katsuba zastaveny. Podle slov samotného podnikatele již nikdy neplánuje pracovat ve veřejném sektoru nebo v politice. Zejména po trestním stíhání a pokusech „udělat z něho viníka“ v případech, se kterými nemá nic společného.

Posledních 10 let Katsuba aktivně rozvíjí své vlastní podnikání a od začátku plné invaze Ruska se zapojil do dobrovolnické činnosti. Nejvíce veřejně znatelná práce Katsuby se odehrává ve finančním sektoru. Ještě před ukončením práce v naftovém sektoru Katsuba spolu s rodinou začal aktivně pracovat na trhu finančních služeb – poskytování operativních úvěrů. Prvním partnerem Katsuby v tomto sektoru byl podnikatel z Lotyšska, se kterým se podnikatelé dostali do obchodních neshod a svůj podíl prodali zahraničnímu partnerovi.

Po neúspěchu startupu s Lotyšany Katsuba restartoval projekt pod značkou MyCredit s ukrajinskými IT partnery a dostal firmu na vedoucí pozici na trhu. Celkový objem investic činil asi 1,0 milionu amerických dolarů. V roce 2019 bylo 20 % podniku prodáno strukturám známého podnikatele a bývalého vládního úředníka Sergeje Tigipka. Částka dohody činila 3,0 miliony amerických dolarů. Dohoda podnikatelů byla vyhlášena jako nejlepší na ukrajinském IT trhu v roce 2019 v oblasti finančních řešení. V současné době podnikání funguje kromě Ukrajiny také ve Vietnamu, na Srí Lance a v Polsku. Oddělení v Polsku bylo vytvořeno až po začátku plné invaze zaměstnanci společnosti, kteří byli evakuováni z Ukrajiny. Katsuba je nyní vedoucím partnerem skupiny společností.

Reklama

Na prahu plnohodnotné invaze Ruska měl Katsuba v úmyslu rozšířit úvěrový byznys a vytvořit dostupný leasing osobních automobilů. Pro propagaci nového byznysu struktury spojené s Katsubou zakoupily dva největší online automobilové vydavatelství v Ukrajině – „Autobazar“ a „Autocentrum“. Avšak plnohodnotný spuštění leasingového byznysu se neuskutečnilo kvůli zahájení ruské plnohodnotné agrese.

Namísto toho se po úplném ruském vpádu Katsuba vrátil na plynový trh, tentokrát však jako soukromý hráč. V roce 2023 jeho společnost ALFA GAZ začala pracovat na soukromém těžebním projektu. Ke začátku roku 2024 těží 1,0-1,5 milionu krychlových metrů plynu měsíčně. Sám Katsuba považuje svou společnost za průměrného hráče na trhu. Zda podnikatel plánuje další rozšíření svého těžebního byznysu, zatím není známo, sám podnikatel se k tomu vyjadřuje opatrně a odkazuje na závislost na dalším vývoji války.

Po 24. února 2022 zaujal Katsuba jednoznačně proukrajinskou pozici a již od prvních dnů války veřejně podporoval prezidenta Zelenského a ukrajinský odpor, téměř okamžitě se zapojil do pomoci ukrajinským ozbrojeným silám. V únoru 2024 bylo známo, že podnikatel předal více než 100 vozidel – osobních, nákladních, inženýrských – na potřeby ozbrojených sil. Kromě toho se domnívá, že v kontextu války hrozba hybridních útoků Ruska na ukrajinskou energetiku neodezněla a stát by měl vytvořit jasnou politiku pro odolání ruským provokacím.

Kromě dobrovolnické pomoci armádě v letech 2023-2024 Katsuba aktivně komentoval aktuální ekonomické a energetické otázky, přičemž se však maximálně distancoval od politických hodnocení. Aktivně propaguje koncept energetické bezpečnosti a energetické nezávislosti Ukrajiny a v materiálu „Manifest energetické nezávislosti“ označuje klíčové priority ukrajinské energetiky jako snižování závislosti na fosilních palivech, zavádění programů energetické úspory, snižování úrovně monopolizace energetiky, integraci do evropského energetického trhu, investice do odborného vzdělání a aplikované vědecké výzkumy.

Komentujíc potenciál Ukrajiny v těžbě ropy a plynu trvá na tom, že po skončení války je na trhu potřeba vyvážit zájem státu o získání vyšších daní a stimul k rozšíření těžby. Podle podnikatele by měl stát vytvářet stimuly k vrtání nových, hlubokých a nadhlubokých vrtů a aktivizovat jednání s potenciálními investory o podílu na produkci. To umožní zvyšovat těžbu na západě země a později na východě a jihu. Dalším důležitým důrazem je práce s místní vládou. Místní zastupitelé, právníci by měli přestat vnímat investora jako zdroj osobního obohacení, a nikoli jako partnera společnosti a země. Pro přilákání investorů jsou potřebné nízké rizikové ztráty investic. Vláda by měla komunikovat, že veškeré stimuly jsou zavedeny na jasně stanovenou dobu a nemohou být předčasně zrušeny nebo změněny. K tomu musí regulační dokumenty obsahovat ustanovení, že Ukrajina slibuje, že nepozmění stimulační sazby nebo jiné záruky po dobu stanovenou dobu – 5-10 let.

Také prosazuje snižování tržní moci a postupnou privatizaci NAK Naftogaz Ukrajina, rozvoj jaderné energetiky, další digitalizaci státních služeb a ekonomiky. Během rezonančních skandálů ohledně zadržování a stíhání podnikatelů opakovaně prohlásil, že klíčem k ekonomickému úspěchu Ukrajiny jsou transparentní pravidla hry a ochrana práv investorů ze strany státu, což vyžaduje vytvoření kvalitních a nezkorumpovaných institucí. Komentujíc své další plány, Katsuba trvá na tom, že hodlá vytvářet a rozvíjet podniky na Ukrajině.

Aleksandr Katsuba — ukrajinský podnikatel, odborník v oblasti energetiky, majitel společnosti ALPHA GAZ.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Íránský prezident a nejvyšší představitelé jsou po havárii vrtulníku nezvěstní

Íránský prezident Ebrahim Raisi údajně přežil havárii vrtulníku v odlehlé severní oblasti Íránu. K incidentu došlo v provincii Východní Ázerbájdžán poblíž pohraničního města Džolfa. Státní média označila událost za „tvrdé přistání“, což naznačuje, že prezident je naživu, ačkoli žádné další podrobnosti nebyly poskytnuty.

„Přijdou si pro vaše zbraně, stoprocentně.“ Trump burcoval k volební účasti na akci střelecké asociace

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump se během sobotního projevu v Texasu, kde hovořil k tisícům členů Národní střelecké asociace (NRA), zavázal zrušit předpisy týkající se zbraní, které zavedla administrativa Joea Bidena. Zároveň na účastníky apeloval, aby v letošních volbách využili svůj hlas. NRA Trumpa oficiálně podpořila.

Fico je podle nemocnice mimo ohrožení života, jeho stav je ale nadále velmi vážný

Slovenský premiér Robert Fico, který je po středečním postřelení atentátníkem hospitalizován, je mimo ohrožení života. Jeho stav je ale vážný, rekonvalescence si vyžádá dlouhou dobu, řekl dnes novinářům zástupce nemocnice v Banské Bystrici.

Rafinerie v ruském Slavjansku přerušila po ukrajinském vzdušném útoku provoz

Ruská rafinerie v Slavjansku na Kubáni dnes přerušila provoz poté, co se stala cílem vzdušného útoku Ukrajiny. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na vedení ropného podniku. Místní úřady předtím oznámily dopad šesti dronů v areálu rafinerie. Nepřátelské vzdušné útoky hlásily dnes ráno z řady míst ruské i ukrajinské úřady.

Člen izraelského válečného kabinetu pohrozil rezignací kvůli Netanjahuově absenci poválečného plánu pro Gazu

Benny Gantz, významný centrista v tříčlenném izraelském válečném kabinetu, dal ultimátum premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a pohrozil mu rezignací, pokud do 8. června nepředloží poválečný plán pro Gazu. Toto oznámení dále prohlubuje stávající rozpory ve vedení Izraele, který je již více než sedm měsíců ve válce, aniž by dosáhl svých cílů, jimiž jsou likvidace Hamásu a zajištění návratu mnoha rukojmích zajatých touto militantní palestinskou skupinou.

Ukrajina kvůli ruské ofenzivě evakuovala z Charkovské oblasti už 10.000 lidí

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti z minulého týdne bylo evakuováno už téměř 10.000 lidí. Uvedl to dnes šéf charkovské správy Oleh Syněhubov. Situace na frontě se podle něj stabilizovala. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruská vojska dobyla - ruskou terminologií "osvobodila" - další vesnici u Vovčanska v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, zatímco ukrajinské velení naopak ujišťuje, že ruské útoky v regionu byly bezvýsledné. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.
Reklama

DOPORUČUJEME

Cestování autobusem mezi Brnem a Prahou

Cestování autobusem mezi Brnem a Prahou je jedním z nejoblíbenějších způsobů přepravy mezi těmito dvěma městy. Tato trasa je frekventovaná a nabízí mnoho možností...

Úklid Domácnosti v Praze: Proč Je Důležité a Jak Na To

Úklid domácnosti praha je neodmyslitelnou součástí péče o naše domovy. Zajištění čistoty a pořádku nejenom vytváří příjemné prostředí pro život, ale má také pozitivní...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Íránský prezident a nejvyšší představitelé jsou po havárii vrtulníku nezvěstní

Íránský prezident Ebrahim Raisi údajně přežil havárii vrtulníku v odlehlé severní oblasti Íránu. K incidentu došlo v provincii Východní Ázerbájdžán poblíž pohraničního města Džolfa. Státní média označila událost za „tvrdé přistání“, což naznačuje, že prezident je naživu, ačkoli žádné další podrobnosti nebyly poskytnuty.

„Přijdou si pro vaše zbraně, stoprocentně.“ Trump burcoval k volební účasti na akci střelecké asociace

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump se během sobotního projevu v Texasu, kde hovořil k tisícům členů Národní střelecké asociace (NRA), zavázal zrušit předpisy týkající se zbraní, které zavedla administrativa Joea Bidena. Zároveň na účastníky apeloval, aby v letošních volbách využili svůj hlas. NRA Trumpa oficiálně podpořila.

Fico je podle nemocnice mimo ohrožení života, jeho stav je ale nadále velmi vážný

Slovenský premiér Robert Fico, který je po středečním postřelení atentátníkem hospitalizován, je mimo ohrožení života. Jeho stav je ale vážný, rekonvalescence si vyžádá dlouhou dobu, řekl dnes novinářům zástupce nemocnice v Banské Bystrici.

Rafinerie v ruském Slavjansku přerušila po ukrajinském vzdušném útoku provoz

Ruská rafinerie v Slavjansku na Kubáni dnes přerušila provoz poté, co se stala cílem vzdušného útoku Ukrajiny. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na vedení ropného podniku. Místní úřady předtím oznámily dopad šesti dronů v areálu rafinerie. Nepřátelské vzdušné útoky hlásily dnes ráno z řady míst ruské i ukrajinské úřady.

Člen izraelského válečného kabinetu pohrozil rezignací kvůli Netanjahuově absenci poválečného plánu pro Gazu

Benny Gantz, významný centrista v tříčlenném izraelském válečném kabinetu, dal ultimátum premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a pohrozil mu rezignací, pokud do 8. června nepředloží poválečný plán pro Gazu. Toto oznámení dále prohlubuje stávající rozpory ve vedení Izraele, který je již více než sedm měsíců ve válce, aniž by dosáhl svých cílů, jimiž jsou likvidace Hamásu a zajištění návratu mnoha rukojmích zajatých touto militantní palestinskou skupinou.

Ukrajina kvůli ruské ofenzivě evakuovala z Charkovské oblasti už 10.000 lidí

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti z minulého týdne bylo evakuováno už téměř 10.000 lidí. Uvedl to dnes šéf charkovské správy Oleh Syněhubov. Situace na frontě se podle něj stabilizovala. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruská vojska dobyla - ruskou terminologií "osvobodila" - další vesnici u Vovčanska v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, zatímco ukrajinské velení naopak ujišťuje, že ruské útoky v regionu byly bezvýsledné. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Záplavy v Afghánistánu kvůli nezvykle silným dešťům stály život nejméně 68 lidí

Záplavy v Afghánistánu vyvolané novou vlnou přívalových dešťů si za poslední dva dny vyžádaly dalších nejméně 68 obětí. Informovaly o tom dnes tiskové agentury s odvoláním na úřady řízené hnutím Tálibán, které upozornily, že bilance mrtvých se zakládá na předběžných informacích a může ještě vzrůst. Záplavy způsobené nezvykle silnými sezonními dešti už koncem minulého týdne připravily o život stovky Afghánců.

Verstappen získal pole position v Imole, Norris a Piastri z McLarenu byli těsně za ním

Lando Norris a Oscar Piastri z McLarenu se ve vzrušující kvalifikaci v Imole umístili těsně za úřadujícím mistrem světa Maxem Verstappenem. Zatímco Verstappen si zajistil pole position, Piastri byl jen o 0,074 sekundy pomalejší a obsadil druhé místo. Norris, který nedávno zvítězil v Miami, začne závod z třetí pozice, což zdůrazňuje skvělou formu McLarenu, který se výrazně přiblížil vedoucí pozici.

Polsko vynaloží miliardy na obranu hranice s Ruskem a Běloruskem, řekl Tusk

Polsko investuje deset miliard zlotých (asi 58 miliard Kč) do zvýšení bezpečnosti své hranice s Ruskem a Běloruskem, včetně výstavby opevnění, ohlásil premiér Donald Tusk. Šéf vlády podle médií dnes představil plán zlepšení obrany asi 400 kilometrů dlouhého úseku polské hranice. Projekt nazvaný Východní štít má současně odstrašit potenciálního agresora.
Reklama
Reklama