-3 C
Czech
Středa 31. prosince 2025
ZprávyBritský soud zamítl pokus prezidenta Madura získat venezuelské zlato

Britský soud zamítl pokus prezidenta Madura získat venezuelské zlato

Vrchní soud v Londýně zamítl poslední snahu prezidenta Venezuely Nicoláse Madura získat kontrolu nad venezuelským zlatem v hodnotě jedné miliardy dolarů (více než 24 miliard Kč), které má v úschově britská centrální banka. Informovala o tom agentura Reuters, která rozsudek označila za vítězství venezuelského opozičního vůdce Juana Guaidóa.

Guaidó se domáhal toho, aby soud určil, zda právo kontrolovat zlato má on, nebo opozicí neuznávaný Maduro. Soud rozhodl, že předchozí verdikt venezuelského nejvyššího soudu, který podporuje Madura, by neměl být brán v potaz. Spojené království totiž Madura neuznává jako hlavu státu, britská centrální banka mu proto zlato nemusí vydat.

Británie odebrala Caracasu kontrolu nad zlatem v sejfech britské centrální banky po prezidentských volbách v roce 2018, ve kterých vyhrál stávající prezident Nicolás Maduro. Volby kvůli nesvobodným podmínkám venezuelská opozice bojkotovala. Zhruba 60 států, včetně Británie či USA, se rozhodly uznat za prezidenta Guaidóa, který předsedal parlamentu zvolenému svobodným způsobem.

Vláda prezidenta Madura se proti zákazu nakládat se zlatými rezervami bránila u britských soudů. Nižší instance nedokázaly jednoznačně určit, kdo má pravomoc s drahým kovem zacházet. Nejvyšší soud loni oznámil, že spor vrací soudu nižší instance poté, co rozhodl, že britské soudy nemohou postupovat v rozporu s vládou, která uznala Guaidóa za prozatímního venezuelského prezidenta. Vrchní soud v Londýně dnes toto rozhodnutí potvrdil.

Tábory Madura a Guaidóa jmenovaly každý jinou radu venezuelské centrální banky a obě strany vydaly protichůdné pokyny týkající se zlatých rezerv.

Právníci rady, kterou podporuje Maduro, uvedli, že venezuelská centrální banka po dnešním rozhodnutí zvažuje odvolání. Guaidó, který v posledních 18 měsících zaznamenal oslabení části mezinárodní podpory, verdikt označil za důležité vítězství.

Krátce poté viceprezidentka a ministryně financí Delcy Rodríguezová prohlásila, že a. Soud podle ní „musí zjednat nápravu“.

Madurův právní tým uvedl, že by rád prodal část z 31 tun zlata, aby mohl financovat reakci Venezuely na pandemii a podpořit zdravotnický systém zničený léty hospodářské krize. Guaidóova opozice tvrdí, že Madurova administrativa, která má nedostatek peněz, chce peníze použít na vyplacení svých zahraničních spojenců, což jeho právníci popírají.

Právní experti podle Reuters uvedli, že nejnovější případ je bezprecedentní, neboť v něm jeden z nejvyšších soudů jedné země vykládá ústavu jiné země.

Reklama

Doporučujeme

Sydney přivítalo rok 2026 ohňostrojem a pietní akcí za oběti střelby

Nejlidnatější australské město Sydney zahájilo rok 2026 ohňostrojem. Show se konala za zvýšené policejní přítomnosti vzhledem k tomu, že uplynulo jen několik týdnů od chvíle, kdy ozbrojenci zabili 15 lidí při oslavách židovského svátku chanuka na místní pláži Bondi Beach. Před spuštěním silvestrovských ohňostrojů obyvatelé města drželi minutu ticha za oběti útoku. Pietní akci doprovázelo speciální osvětlení mostu Harbour Bridge, píše agentura Reuters.

Finsko zadrželo loď, kterou podezírá z úmyslného poškození podmořského kabelu

Finské úřady zadržely ve Finském zálivu loď, kterou podezírají z úmyslného poškození podmořského kabelu mezi Helsinkami a estonským Tallinem. Finská policie uvedla, že zadržela 14 členů posádky lodi, kterou identifikovala jako nákladní plavidlo Fitburg. Podle policie loď vyplula z ruského Petrohradu a mířila do Izraele, napsala agentura Reuters. Na incident reagovali prezidenti Finska a Estonska Alexander Stubb a Alar Karis.

Sjednocení Číny nelze zastavit, řekl v novoročním projevu čínský prezident

Sjednocení Číny nelze zastavit, řekl podle agentur v novoročním projevu čínský prezident Si Ťin-pching. Předtím Peking uvedl, že dnes ukončil rozsáhlé vojenské cvičení u ostrova Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřenou provincii.

Thajsko propustilo kambodžské vojáky zajaté v červenci

Thajsko propustilo 18 kambodžských vojáků, kteří byli od července zadržováni po smrtících střetech na společné hranici. K jejich předání došlo v rámci příměří, na němž se obě země dohodly v sobotu po několikatýdenní eskalaci.

Světové osobnosti, které zemřely v roce 2025

V roce 2025 zemřelo několik významných osobností ze světa filmu, hudby, politiky a literatury. Mezi nejznámější patřili Robert Redford, Diane Keaton, Brigitte Bardot, Ozzy Osbourne, papež František a módní návrhář Giorgio Armani.

Nezvykle teplé Vánoce na Islandu přinesly rekordních 19,8 °C

Island prožil nezvykle teplé Vánoce. Na Štědrý den naměřili ve východním městě Seyðisfjörður rekordních 19,8 stupně Celsia, což je nejvyšší prosincová teplota v historii země. Meteorologové vysvětlují, že za tím stál příliv teplého vzduchu z jihu. Podobné výkyvy se ale podle nich objevují častěji a začínají měnit i islandskou přírodu.

Tchaj-wan zůstává v pohotovosti, Čína po rozsáhlých manévrech část svých sil stahuje

Tchaj-wan ve středu setrvával ve stavu zvýšené pohotovosti, přestože se čínské lodě po dvoudenních rozsáhlých vojenských cvičeních začaly z okolí ostrova postupně stahovat. Peking zatím ukončení manévrů oficiálně neoznámil, tchajwanské úřady proto ponechávají v provozu krizová centra armády i pobřežní stráže.

Rusko při útoku na Oděskou oblast zranilo šest lidí včetně dětí

Ruské vzdušné útoky na Oděskou oblast zranily šest lidí včetně tří dětí, přičemž část Oděsy zůstala bez elektřiny, tepla a vody. S odvoláním na místní činitele to dnes napsal server Ukrajinska pravda, podle něhož Rusové útočili na civilní a energetickou infrastrukturu. Ukrajinské letectvo oznámilo zneškodnění 101 z celkových 127 dronů, které Rusové na zemi v noci vyslali, dalších 20 bezpilotních letounů podle něj zasáhlo 11 míst.

Německo a Francie opět odložily rozhodnutí o nové generaci evropských stíhaček

Německo a Francie opět odložily rozhodnutí o nové generaci evropských stíhaček, tentokrát však bez konkrétního termínu na neurčito. V noci na dnešek o tom informovala agentura DPA. Původně se rozhodnutí očekávalo do konce letošního roku.

USA podle prezidenta Kolumbie bombardovaly továrnu ve venezuelském Maracaibu

Spojené státy ve venezuelském přístavním městě Maracaibo bombardovaly továrnu sloužící zřejmě k produkci kokainu. Na síti X to v úterý místního času (v noci na dnešek SEČ) napsal kolumbijský prezident Gustavo Petro. Agentura AFP poznamenala, že z Petrova sdělení není jasné, zda jde o stejné místo amerického dronového úderu ve Venezuele, o kterém bez upřesnění v posledních dnech hovořil prezident USA Donald Trump.

Zelenskyj: Spojenci si mohou ověřit, že údajný útok na Putinovo sídlo je lež

Ukrajinští činitelé se spojili s Američany ohledně tvrzení Moskvy o údajném dronovém útoku na rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle agentury AFP to dnes uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který znovu označil prohlášení Ruska za lživé. Spojenci Ukrajiny podle něj mají technické možnosti, aby si ověřili, že ruské informace nejsou pravdivé.

Izrael od ledna zastaví práci části humanitárních organizací v Gaze

Izrael oznámil, že od 1. ledna pozastaví povolení více než dvěma desítkám humanitárních organizací působících v Pásmu Gazy, včetně Lékařů bez hranic. Důvodem mají být nová pravidla pro prověřování mezinárodních neziskovek.

Čína u Tchaj-wanu předvedla ostré střelby a blokádní manévry

Čínská armáda druhý den pokračovala ve velkých manévrech kolem Tchaj-wanu a přidala i ostré střelby. Peking tím ukazuje, že umí sevřít ostrov ze severu i jihu a zároveň odrazovat zahraniční podporu Tchaj-peje.

George Clooney s manželkou Amal získali francouzské občanství

George Clooney a jeho manželka Amal Clooney mají k Francii dlouhodobě blízký vztah a teď ho potvrdili i oficiálně. Francouzské občanství získali nejen oni dva, ale také jejich dvojčata Alexander a Ella. Hlavním důvodem nebyla kariéra, ale soukromí a snaha vychovávat děti mimo tlak Hollywoodu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama