Reklama

Britská monarchie by mohla zaniknout během dvou generací, spekuluje spisovatelka Hilary Mantel

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Britská královská rodina, jejíž historie sahá více než tisíc let do minulosti, by mohla během dvou generací zaniknout, řekla podle Reuters oceňovaná spisovatelka Hilary Mantel v sobotním rozhovoru.

Historie monarchie se táhne přinejmenším k Vilému Dobyvateli, který napadl Anglii v roce 1066. Zároveň se však váže k mozaice království a knížectví, která se táhla přes území, z nichž se dávno před tímto datem stala Anglie, Skotsko a Wales.

Mantel se nejvíce proslavila pro svou trilogií Wolf Hall, která sleduje cestu kovářova syna, Thomase Cromwella, až na post hlavního poradce krále Jindřicha VIII., ale i jeho následný pád a popravu.

Autorka historických románů v rozhovoru prozradila, že obdivuje oddanost 95leté královny Alžběty a následníka trůnu prince Charlese.

„Myslím, že to dělají tak dobře, jak jen to jde, berou to tak vážně, jak to jen jde,“ řekla 69letá Mantel deníku The Times.

Na otázku, kolik času monarchii zbývá, však Mantel listu sdělila, že podle jejího hrubého odhadu jsou to dvě generace. „V moderním světě je velmi těžké pochopit myšlenky, které stojí za monarchií, když jsou ti lidé vnímáni jen jako celebrity,“ uvedla romanopiskyně.

Pokud by se její názor proměnil v realitu, Alžbětin pravnuk, osmiletý princ George, který je třetí v pořadí na trůn po svém dědečkovi, 72letém Charlesovi, a 39letém otci, princi Williamovi, by se králem už nestal.

Mladí Britové tíhnou spíše k volbě hlavy státu

Mantel počátkem měsíce v Británii vyvolala pozdvižení svými výroky pro deník La Repubblica řekla, že Anglie dnes běží na „vzpomínku moci“. Zastánce brexitu popsala jako nezralé a často směšné oportunisty.

Chtěla bych, aby lidé přestali křičet a začali si navzájem naslouchat,“ řekla o Británii. „Myslím, že v této zemi by to byla změna, která by nás mohla zachránit,“ dodala dvojnásobná držitelka Man Booker Prize.

Ačkoliv průzkumy naznačují, že jasná většina Britů nadále podporuje monarchii a zejména respektuje a obdivuje královnu, květnový průzkum veřejného mínění ukázal, že mladí lidé v Británii by nyní preferovali volenou hlavu státu.

Mluvčí Buckinghamského paláce odmítl poskytnout komentář.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Shannen Doherty o rakovině

Shannen Doherty o životě s rakovinou: Bucket list nemám, mé jediné...

Zůstává silná. Americká herečka Shannen Doherty tento týden informovala fanoušky o svém pokračujícím boji s rakovinou ve čtvrtém stádiu. Zároveň vysvětlila, proč si myslí, že je tak důležité svůj příběh sdílet.
Britney Spears

Účet Britney Spears na Instagramu náhle zmizel. Zpěvačka později obavy fanoušků...

Zpěvačka Britney Spears, která se na Instagramu pyšnila více než 34 miliony sledujících, aktivně používala svůj účet až do chvíle, kdy v úterý bez jakéhokoli vysvětlení zmizel.
Met Gala 2021: slavnostní róby

Met Gala 2021: Podívejte se na slavnostní róby z módní události...

Červená, stříbrná a zlatá v pondělí vládly galavečeru Metropolitního muzea umění v New Yorku na oslavě toho nejlepšího z americké módy. Benefiční akce Met Gala se vrací poté, co byla loni zrušena kvůli pandemii koronaviru.
Britney Spears

Britney Spears se zasnoubila. Jejím vyvoleným je osobní trenér Sam Asghari

Popová hvězda Britney Spears, která bojuje s roky trvající nucenou správou svých osobních záležitostí i financí, v neděli na sociálních sítích oznámila, že je zasnoubená s dlouholetým přítelem Samem Asgharim.
Kylie Jenner

Kylie Jenner potvrdila, že čeká druhé dítě. Na sítích sdílela emotivní...

Americká modelka a podnikatelka Kylie Jenner ve středu potvrdila spekulace o druhém těhotenství prostřednictvím videa, které sdílela na svém Instagramu.
Zemřel americký herec Michael K. Williams

Americký herec Michael K. Williams ze seriálu The Wire byl nalezen...

Michael K. Williams, který ztvárnil postavu Omara Littla v televizním seriálu The Wire, byl v pondělí nalezen mrtvý ve svém newyorském bytě, uvedla newyorská policie. Bylo mu 54 let.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama