Velká Británie podle agentury Reuters ve výjimečných případech umožní, aby lidé dostali dávky dvou různých vakcín proti covidu-19, a to navzdory nedostatku důkazů o rozsahu imunity, kterou kombinace vakcín poskytne. V řadách odborné veřejnosti přístup ostrovního státu vyvolal obavy.
Podle pokynů vlády zveřejněných na Silvestra by lidé mohli být naočkováni dvěma různými látkami v případě, že by dávka stejné vakcíny nebyla v danou chvíli k dispozici. „(Pokud) stejná vakcína není k dispozici nebo není-li produkt aplikovaný jako první znám, je rozumné nabídnout jednu dávku v místě dostupného produktu k dokončení (očkovacího) plánu,“ stanovují pokyny. Jsou tak v rozporu s jinými globálními strategiemi.
Mary Ramsay, vedoucí očkování anglického úřadu pro veřejné zdraví (PHE), uvedla, že k tomu dojde pouze v extrémně výjimečných případech, a že vláda kombinování vakcín, které vyžadují podání alespoň dvou dávek s odstupem několika týdnů, nedoporučuje.
„Je třeba vyvinout veškeré úsilí, abychom jim podali stejnou vakcínu, ale tam, kde to není možné, je lepší podat druhou dávku jiné vakcíny než žádnou,“ řekla Ramsey.
Onemocnění covid-19 si v Británii doposud vyžádalo 74 000 životů. Tlak na co možná nejrychlejší vakcinaci populace, která by pomohla ukončit pandemii, tak rychle roste.
Začátkem tohoto týdne vláda znovu aktivovala pohotovostní nemocnice. Británie jako první na světě schválila použití vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. Na sklonku roku pak povolila očkování látkou od společnosti AstraZeneca a Oxfordské univerzity.
Obě vakcíny jsou určeny k podání ve dvou dávkách s odstupem několika týdnů. Nebyly však navrženy tak, aby byly kombinovány.
Navrhovaný přístup Británie u odborníků vyvolal obavy
Někteří vědci tvrdí, že Británie s novými pokyny hazarduje, informoval deník New York Times. „O této myšlence nemáme vůbec žádná data,“ řekl John Moore, expert na vakcíny na Cornellově univerzitě. Úředníci v Británii „nyní podle všeho úplně opustili vědu a jen se snaží uhodnout cestu z tohoto zmatku“, uvedl Moore.
„Nic z toho právě teď není založeno na datech,“ konstatovala doktorka Phyllis Tien, lékařka na oddělení infekčních onemocnění na Kalifornské univerzitě v San Francisku. „V tomto jsme trochu jako na Divokém západě.“
Začátkem tohoto týdne Británie vyvolala polemiku oznámením plánů na zpoždění podání injekce s posilovací dávkou vakcíny. Snaží se tak zajistit, aby více lidí získalo co nejdříve omezenější ochranu poskytovanou první dávkou.
Přední americký odborník na infekční choroby Anthony Fauci v pátek uvedl, že s britským přístupem ke zpoždění druhé dávky až o 12 týdnů nesouhlasí. „Pro tuto možnost bych nebyl,“ řekl CNN. „Budeme dál dělat to, co děláme,“ dodal.