Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Británie schválila vakcínu společnosti AstraZeneca

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Velká Británie může jako první země na světě začít očkovat vakcínou proti novému koronaviru od společnosti AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Britové dostanou první dávky v pondělí. Podle BBC bude mít Spojené království k dispozici 100 milionů dávek pro 50 milionů lidí.

  Je to skutečně fantastická zpráva, opravdový triumf britské vědy. Nyní budeme očkovat tolik lidí, kolik bude možné,“ tweetoval britský premiér Boris Johnson.

  VBritský ministr zdravotnictví Matt Hancock včera v pořadu BBC Breakfast uvedl, že společně s vakcínou od společnosti Pfizer/BioNTech, která byla schválena jako první, může nyní Británie proočkovat celou populaci. Vakcínu od firmy Pfizer už v Británii dostalo víc než 600 tisíc lidí.

  Velká Británie patří k zemím nejvíce zasaženým novým koronavirem. Za úterý bylo v zemi zjištěno 53 135 nových pozitivních případů, o dvanáct tisíc více, než předchozí den. V zemi se navíc šíří nová, o 70% nakažlivější mutace. V některých oblastech, včetně Londýna, mají obyvatelé až na výjimky zakázáno opustit domov. V Británii už s covidem-19 zemřelo přes 71 tisíc lidí.

  Agentura Reuters v úterý citovala studii, podle které musí Británie naočkovat dva miliony lidí, aby se vyhnula třetí vlně nemoci covid-19.

  Oxfordská univerzita ve spolupráci se společností AstraZeneca vyvinula vakcínu v prvních měsících roku 2020 a s testováním na prvních dobrovolnících začala v dubnu. Na rozdíl od vakcíny od Pfizeru, která musí být skladována ve speciálních mrazácích v mínus 70 stupních, se dá tato látka uchovávat v běžné lednici, je tedy vhodná k očkování v ordinacích praktických lékařů.

  Britská vakcína se k obyvatelům EU zřejmě dostane později. Zástupce výkonného ředitele Evropské lékové agentury Noel Wathion řekl v úterý belgickým novinám Het Nieuwsblad, že společnost zatím nepodala oficiální žádost ke schválení. Očekává se, že EMA 6.ledna schválí vakcínu od společnosti Moderna.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS