Reklama
9.5 C
Czech
Pondělí 30. března 2026
ZajímavostiBizon napadl a vážně zranil ženu v Yellowstonském parku

Bizon napadl a vážně zranil ženu v Yellowstonském parku

V Yellowstonském národním parku napadl ženu bizon, když k němu byla otočena zády. Vážně ji zranil, žena skončila v nemocnici. Píše o tom Yahoo News a ABC News.

Jednalo se o první napadení bizonem nahlášené v roce 2023, uvedli představitelé Yellowstonu v tiskové zprávě. Poslední hlášený incident se podle Yahoo News stal 28. června 2022.

Sedmačtyřicetiletá žena z Phoenixu se procházela s další osobou po poli před hotelem Lake Lodge poblíž Yellowstonského jezera. Vtom spatřili dva blížící se bizony. Oba se otočili, aby odešli, ale jeden z bizonů na ženu zaútočil a nabral ji na rohy

Úředníci si nejsou jisti, jak blízko byli oba lidé k bizonovi, když na ně zaútočil. Žena měla vážně poraněný hrudník a břicho a vrtulník ji převezl do Eastern Idaho Regional Medical Center. Strážci parku její stav nesdělili, píše ABC News.

Zástupci parku varovali, že zvířata v parku jsou nepředvídatelná a lidi se k nim nemají přibližovat.

Pokud se zvíře nachází v blízkosti tábořiště, stezky, promenády, parkoviště nebo v zastavěné oblasti, dejte mu prostor,“ uvedli. Od všech velkých zvířat, ať už bizonů, losů, ovcí tlustorohých, jelenů, losů a kojotů, se držte ve vzdálenosti větší než 25 metrů. Od medvědů a vlků alespoň sto metrů. V případě potřeby se otočte a jděte na druhou stranu, abyste se vyhnuli kontaktu s divokým zvířetem v jeho blízkosti,“ píší v prohlášení.

V říji jsou divočejší

Bizoni jsou agresivnější v období páření, známém jako říje, od poloviny července do poloviny srpna. Je důležité být opatrnější a dát jim během říje více prostoru, nabádá park.

V roce 2022 napadl v Yellowstonském národním parku bizon pětadvacetiletou ženu. Nabral ji na rohy a vymrštil deset metrů do vzduchu. Žena šla směrem k bizonovi po promenádě poblíž gejzíru Old Faithful. K obrovskému zvířeti se přiblížila zhruba na tři metry.

Podle zástupců parku napadl bizon na stejném místě také čtyřiatřicetiletého muže z Colorada. Procházel se s rodinou poblíž gejzíru Old Faithful, když na ně zvíře zaútočilo.

Bizoni zranili v Yellowstonu více lidí než kterékoli jiné zvíře,“ uvedli strážci parku. Jsou nepředvídatelní a mohou běžet třikrát rychleji než lidé.“

Bizoni jsou obrovská zvířata, která mohou vážit až dvě tuny a běhat rychlostí až třicet kilometrů v hodině, uvádí park.

Reklama

Doporučujeme

Krejčí vede tým do klíčového zápasu

Ladislav Krejčí se vrací na Letnou v jiné roli. Tentokrát jako kapitán reprezentace, která bojuje o mistrovství světa. Před zápasem s Dánskem ale nezaujal jen fotbalem, ale i lidským gestem na tiskové konferenci.

Babiš jednal s distributory paliv, další schůzka bude brzy

Jednání vlády se zástupci největších distributorů pohonných hmot zatím nepřineslo konkrétní dohodu. Po pondělní schůzce ve Strakově akademii ale platí, že se obě strany znovu sejdou za dva až tři dny. Ve hře dál zůstává hlavně možnost zastropování marží u velkých hráčů na trhu.

Rusko vyhostilo britského diplomata, viní jej ze špionáže

Rusko nařídilo britskému diplomatovi opustit zemi kvůli podezření ze špionáže. Jde o další krok v sérii vzájemných vyhoštění mezi Moskvou a Londýnem, která odráží dlouhodobě napjaté vztahy obou zemí.

Mladý Schwarzenegger vyhrál svou první soutěž v kulturistice

Nejmladší syn Arnolda Schwarzeneggera se vydává po stopách svého otce. Joseph Baena při své první účasti na soutěži NPC Natural Colorado State obsadil první místo hned v několika kategoriích.

Španělsko uzavřelo svůj vzdušný prostor pro americká letadla zapojená do války v Íránu

Španělsko zakázalo americkým letounům zapojeným do útoků na Írán využívat svůj vzdušný prostor i vojenské základny. Podle tamní vlády jde o snahu zabránit eskalaci konfliktu a neúčastnit se války, kterou země považuje za nezákonnou.

U Trumpova sídla na Floridě zasahovaly stíhačky

Americké stíhačky v neděli vzlétly k zásahu poté, co civilní letoun narušil zakázaný vzdušný prostor poblíž sídla Donalda Trumpa Mar-a-Lago na Floridě. Incident se odehrál v době, kdy se prezident nacházel ve svém golfovém klubu ve West Palm Beach.

Zloději ukradli přes 400 tisíc tyčinek KitKat

Z Evropy zmizela zásilka zhruba 12 tun čokolád KitKat, která mířila z Itálie do Polska. Podle Nestlé šlo o 413 793 kusů a spolu s nákladem se ztratil i celý vůz. Firma uvedla, že zásilka je stále nezvěstná.

Americké emise za tři dekády stály svět 230 bilionů korun, vypočítala studie

Spojené státy za poslední tři desetiletí způsobily světu ekonomické škody v hodnotě zhruba 10 bilionů dolarů (230 bilionů korun). Vyplývá to z nové studie, která se snaží vyčíslit dopady klimatické změny na globální ekonomiku. Paradoxní přitom je, že přibližně čtvrtina těchto ztrát dopadla přímo na samotné USA.

Novým vrchním velitelem barmské armády se po 15 letech stal Ye Win U

Ye Win U se dnes stal novým vrchním velitelem barmské armády a faktickým vůdcem vládnoucí junty. Jeho předchůdce Min Aun Hlain, který vedl armádu 15 let, byl nominován jako kandidát pro prezidentskou volbu, napsala agentura Reuters s odvoláním na média vlastněná armádou. V Barmě je od převratu v roce 2021 občanská válka.

KOMENTÁŘ: Index strachu kvůli Íránu olizuje dno. Nedávná historie ukazuje, že bylo i hůř

Trhy se kvůli probíhající válce v Íránu dál halí do červených čísel, v porovnání s loňskou celní válkou, začátkem konfliktu na Ukrajině nebo covidovou pandemií však reakce zdaleka neni tak razantní. Které indikátory ukazují, že investoři doufají ve šťastný konec?

Ruský tanker je u Kuby, Trump proti tomu nemá výhrady

Ruský tanker s ropou je v kubánských vodách a během dne dopluje na ostrov. Americký prezident Donald Trump, který na ostrovní zemi zvýšil tlak, nyní podle agentury Reuters prohlásil, že nemá výhrady proti tomu, aby cizí země Kubu zásobovaly. Reuters poznamenal, že Trump tak naznačil změnu přístupu vůči Havaně.

Děkujeme, Trumpe! Američané kvůli válce s Íránem ruší dovolené v zahraničí

Plánování dovolené v zahraničí se pro Američany stává výzvou, kterou raději odkládají. Hlavním důvodem je geopolitický chaos, podceňovaný administrativou Donalda Trumpa, a s tím související dopady na ekonomiku. Největším problémem je v současnosti válka s Íránem. Zdražují pohonné hmoty, což se promítá i do cen letenek. Ohrožuje to především nízkonákladové letecké společnosti.

Jeden mrtvý a osm zraněných při dronovém útoku na ruský Taganrog

Jeden člověk zemřel a osm utrpělo zranění při náletu ukrajinských dronů na město Taganrog v jihoruské Rostovské oblasti, informoval gubernátor Jurij Sljusar na telegramu. Podle obyvatel města na březích Azovského moře šlo o největší útok na Taganrog od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Napsal to telegramový kanál Astra. Ukrajina, která se ruské agresi brání od února 2022, hlásí ruské útoky v různých regionech.

Trump řekl Financial Times, že USA by se mohly zmocnit íránského ostrova Charg

Spojené státy by se mohly zmocnit íránského ostrova Charg. V rozhovoru s listem Financial Times (FT) zveřejněným v noci na dnešek to prohlásil americký prezident Donald Trump. Ostrov, který leží asi 25 kilometrů od íránské pevniny, slouží jako exportní terminál pro 90 procent vývozu ropy z islámské republiky.

Poleví napětí? Trump vidí dohodu s Íránem, Pákistán připravuje mírové rozhovory

Pákistán bude brzy hostit mírové rozhovory mezi USA a Íránem, uvedl tamní ministr zahraničí Išak Dar. Odehrát by se měly v nadcházejících dnech, více podrobností nicméně neposkytl. Režim v Íránu se změnil, dohodu můžeme uzavřít brzy, zopakoval americký prezident Donald Trump, který i tak zvažuje okupaci ostrova Charg.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama