Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Běh po schodech pro zvýšení rychlosti a výkonu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pokud hledáte vysoce intenzivní cvičení, které pomáhá budovat rychlost, sílu a kardiovaskulární kondici, běh do schodů je pro vás ideální.

  Běh po schodech je také skvělým doplňkem jakéhokoli tréninkového programu agility, protože zvyšuje rychlost a zároveň poskytuje vynikající trénink ve sprintu.

  Výhody běhu po schodech

  Tento druh tréninku nabízí řadu fyzických a zdravotních výhod. Kromě zlepšení úrovně kondice a snížení hladiny cukru v krvi se běh po schodech zaměřuje na některé z největších svalů v těle, včetně hýžďových svalů či lýtek. Stejné svaly používáte při výpadech a dřepech. Schody jsou také mnohem strmější než většina kopců, takže běh po schodech usnadní lezení do kopců.

  Jako plyometrické cvičení, běh po schodech způsobuje, že svaly vyvíjejí maximální sílu v krátkých časových intervalech, což způsobuje jejich natahování a stahování rychlým nebo „výbušným“ způsobem. Běh do schodů vás také nutí pracovat proti gravitaci a budovat sílu.

  Když běžíte po schodech, vaše srdeční frekvence se rychle zvyšuje. Zrychluje se dýchání, abyste přijali více kyslíku. To zase zlepšuje váš VO2max – maximální množství kyslíku, které můžete využít během intenzivního cvičení.

  Studie publikovaná v časopise Medicine & Science in Sports & Exercise ukázala, že krátké 30minutové běhání do schodů týdně bylo nejen účinné při zlepšení kardiorespirační zdatnosti, ale že přímo zlepšilo i dlouhověkost. Jiná studie zjistila, že nejpůsobivějším přínosem běhu po schodech je to, že i v krátkých dávkách stačí ke zlepšení kardiorespirační zdatnosti.

  Kde běhat po schodech

  Mnoho sportovců běhá po schodech na stadionu, ale schodiště můžete hledat i v parku nebo na jiném venkovním místě. Dokonce i schodiště v budově bude fungovat.

  Pokud nemáte snadný přístup ke schodům, hledejte kopec s poměrně prudkým stoupáním. Opakování do kopce poskytuje podobný trénink jako běh do schodů a může být pro začátek o něco jednodušší.

  Když do svého tréninku zařazujete běh po schodech, nepleťte si ho s používáním schodišťového nebo eliptického stroje. Běh po schodech vyžaduje větší soustředění, větší kontrolu a více svalů. Navíc nemusíte chodit do posilovny nebo kupovat nový stroj, abyste z něj získali výhody.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS