4 C
Czech
Neděle 14. prosince 2025
CryptoBitcoin se po Trumpově podpoře kryptoměn na konferenci pohybuje u hranice 70...

Bitcoin se po Trumpově podpoře kryptoměn na konferenci pohybuje u hranice 70 000 dolarů

Bitcoin dosáhl nejvyšší hodnoty za více než šest týdnů poté, co Donald Trump o víkendu prohlásil, že pokud vyhraje prezidentské volby v USA, ukončí „pronásledování“ kryptoměnového průmyslu. V pondělí na to upozornily servery The Block nebo The Guardian.

Cena kryptoměny v pondělí vzrostla o více než 3 procenta za 24 hodin a dosáhla přibližně 69 745 dolarů. Jde o nejvyšší hodnotu od 12. června, kdy se BTC obchodoval za více než 69 800 dolarů. Ether se dostal o více než 4 procenta výše na úroveň 3 350 dolarů. Solana pak za posledních 24 hodin stoupla o necelých 6 procent na přibližně 193 dolarů, upozornil server The Block.

K nárůstu došlo po projevu Trumpa na konferenci Bitcoin 2024 v Nashvillu ve státě Tennessee. Bývalý americký prezident o víkendu prohlásil, že pokud se znovu dostane do Bílého domu, udělá ze Spojených států světového lídra v oblasti kryptoměn.

Trump by podle svých slov vyhodil šéfa SEC

„Bitcoinové komunitě slibuji, že v den, kdy složím přísahu, skončí křížová výprava Joea Bidena a Kamaly Harris proti kryptoměnám. Pokud nepřijmeme krypto a bitcoinovou technologii my, udělá to Čína, udělají to jiné země. Budou dominovat a my nemůžeme dovolit, aby Čína dominovala. Už takhle dělají příliš velký pokrok,“ prohlásil dle listu The Guardian republikánský kandidát na prezidenta.

V případě vítězství ve volbách by podle svých slov také propustil předsedu Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC). „Hned první den vyhodím Garyho Genslera,“ řekl Trump za souhlasného jásotu publika.

Gensler je známým skeptikem vůči kryptoměnám, přestože jim v lednu pomohl schválením burzovně obchodovaných fondů (ETF), které sledují cenu bitcoinu.

Předseda SEC ve svém prohlášení o schválení ETF uvedl, že bitcoin je „spekulativní, volatilní“ aktivum, které se používá k nezákonným činnostem včetně ransomwaru a financování terorismu. Od roku 2023 zahájila SEC více než 40 donucovacích opatření souvisejících s kryptoměnami.

„Nikdy neprodávejte své bitcoiny,“ prohlásil dále Trump. „Pokud budu zvolen, bude politikou mé administrativy, Spojených států amerických, ponechat si 100 procent všech bitcoinů, které vláda USA v současnosti drží nebo získá do budoucna,“ dodal.

Demokraté postoj ke kryptoměnám přehodnocují

List Financial Times v sobotu informoval, že poradci Kamaly Harris oslovili přední kryptoměnové společnosti, aby se pokusili „resetovat“ vztah mezi Demokratickou stranou a tímto sektorem. Podle FT šlo o Coinbase, Circle a Ripple Labs.

Reklama

Doporučujeme

Čína si připomněla masakr v Nankingu

V sobotu si Čína připomněla výročí masakru v Nankingu z roku 1937. Prezident Si Ťin-pching se pamětní ceremonie nezúčastnil, a to i přesto, že vztahy s Japonskem jsou opět napjaté kvůli sporu o Tchaj-wan.

Strategy zůstává v Nasdaq 100 i přes otázky kolem bitcoinového modelu

Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, zůstává i po letošní revizi v indexu Nasdaq 100. Na trhu to znovu otevírá debatu, jestli její podnikání ještě připomíná klasickou firmu, nebo spíš investiční fond postavený na bitcoinu.

FDA zvažuje umístit na covidové vakcíny varování, že po očkování můžete zemřít

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle dvou zdrojů zvažuje, že na vakcíny proti covivu umístí „černý rámeček“ – nejzávažnější typ varování, který se běžně používá u léčiv s rizikem smrti či vážných reakcí.

Medvěd v Japonsku zabil turistu, GPS hodinky zachytily poslední pohyb

GPS hodinky turisty, který zemřel po útoku hnědého medvěda v Japonsku, zachytily jeho poslední pohyb. Záznam ukazuje, že prudce odbočil ze stezky a skončil v hustém porostu. Data naznačují i to, že se zvíře k tělu vrátilo další den.

Německo si předvolalo ruského velvyslance, důvodem jsou ruské hybridní útoky

Německo zaznamenalo prudký nárůst počtu ruských hybridních útoků, které se snaží destabilizovat zemi. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí německé diplomacie Martin Giese a dodal, že Berlín si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Sergeje Nečajeva. Mluvčí poznamenal, že ruské aktivity zahrnují dezinformace, špionáž, kybernetické útoky i pokusy o sabotáže. Ruské velvyslanectví v Berlíně dnes podle agentury AFP německá obvinění označilo za nepodložená a absurdní.

U Oděsy hoří turecká loď, Ankara volá po zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou

Při útoku na ukrajinský přístav Čornomorsk byla zasažena turecká loď, uvedlo dnes turecké rejdařství. Přístav je vzdálen asi 20 kilometrů od Oděsy, která se i s přilehlou oblastí stala podle ukrajinských úřadů terčem ruských raket a dronů. Ankara následně vyzvala k okamžitému zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, incident podle ní ohrožuje bezpečnost lodní dopravy v Černém moři. O ruském útoku na Oděskou oblast a zasažení civilního plavidla v Čornomorsku se zmínil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Írán údajně zadržel nositelku Nobelovy ceny Narges Mohammadi

Nositelku Nobelovy ceny míru Narges Mohammadi podle jejích podporovatelů v pátek v Íránu zadržely bezpečnostní složky. K zatčení mělo dojít ve městě Mašhad na pietní akci za právníka a obhájce lidských práv Khosrowa Alikordiho, který byl nedávno nalezen mrtvý za nejasných okolností. Íránské úřady se k případu bezprostředně nevyjádřily.

Křetínský kupuje AAA Auto a Mototechnu

Daniel Křetínský rozšiřuje své české portfolio. Jeho investiční skupina EP Equity Investment kupuje Aures Holdings, tedy provozovatele autobazarů AAA Auto a Mototechna. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Vonn vyhrála sjezd ve Svatém Mořici, Ledecká skončila 22.

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká vstoupila do sezony Světového poháru 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítězku Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Pro českou reprezentantku šlo o první rychlostní závod zimy a výsledek zůstal za očekáváním, zvlášť po slibném výkonu v tréninku.

Adamczyková při návratu vyhrála kvalifikaci v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu a hned v prvním startu ukázala, že rychlost neztratila. V italské Cervinii vyhrála kvalifikaci a do sobotního závodu půjde s výhodou volby startovní brány. Vedle ní postoupili i dva čeští muži, naopak Karolína Hrůšová mezi nejlepší neprošla.

Lední medvědi mění svou DNA. Snaží se přizpůsobit klimatickým změnám

Nová vědecká studie přináší překvapivý závěr. Lední medvědi v jedné části Grónska vykazují genetické změny, které souvisejí s oteplováním. Naznačuje to snahu reagovat na rychle se měnící podmínky.

Slovenský parlament přehlasoval prezidentovo veto a zrušil úřad pro whistleblowery

Slovenský parlament dnes hlasy vládních poslanců přehlasoval veto prezidenta Petera Pellegriniho a opět schválil zákon o zrušení současného úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Od ledna tento úřad podle schválené normy nahradí nová instituce, jejíž vedení dosadí vládní koalice.

Bouře Byron v Pásmu Gazy zabila nejméně 11 lidí a několik dalších zranila

Pásmo Gazy zasáhla silná bouře Byron, která si v posledních 24 hodinách vyžádala nejméně 11 obětí a několik dalších zranila, informovala dnes palestinská agentura Wafa. Kvůli silným dešťům, které v Gaze vypukly ve středu, se zřítila řada budov a záplavy se rozšířily do více částí oblasti.

Jednotlivé státy už nebudou rozhodovat o AI, podepsal Trump nařízení

Americký prezident Donald Trump podepsal výkonný příkaz, který zakazuje prosazování předpisů týkajících se umělé inteligence (AI) na úrovní států. Tohle opatření může zvýšit konkurenceschopnost USA v tomto odvětví, současně však podle kritiků vezme jednotlivým státům možnost bránit se proti škodlivým dopadům této technologie.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama