menu

15.2 C
Czech
Pátek 26. dubna 2024

První lety s migranty vyrazí do Rwandy do 12 týdnů, řekl Sunak

První letadla s migranty odletí z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů a od léta budou tyto lety pravidelné. Prohlásil to dnes britský premiér Rishi Sunak, podle něhož žádný zahraniční soud nezastaví vládu ve snaze omezit tímto způsobem rostoucí počet přistěhovalců v Británii. Britská Dolní sněmovna by dnes měla hlasovat o definitivní podobě zákona, kterým Sunakův kabinet reaguje na nesouhlas britské justice s předchozí podobou plánu.

Zelenskyj: Od USA potřebujeme hlavně dalekonosné zbraně a protivzdušnou obranu

Ukrajina nyní podle prezidenta Volodymyra Zelenského k obraně proti ruské invazi od Spojených států potřebuje především zbraně dalekého dosahu a protivzdušnou obranu. Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu po několika měsících odkladů de facto schválila další vojenskou pomoc pro Kyjev; Senát i prezident Joe Biden již avizovali, že příslušný zákon podpoří. Senátem by podle agentury Reuters měl projít v příštím týdnu. Zelenskyj dnes v rozhovoru pro pořad Meet the Press stanice NBC kongresmanům opět poděkoval a zdůraznil, že USA podle něj nefinancují válku, ale pomáhají bránit svobodu a demokracii.

Bílý dům dává dohromady strategii pro případ jaderného útoku ze strany Ruska

Sledujte nás na sítích

Spojené státy se připravují na situaci, kdy by ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajině sáhl k použití zbraní hromadného ničení. Informuje o tom Yahoo News ve spolupráci s New York Times.

Bílý dům v tichosti sestavil tým národních bezpečnostních činitelů, aby načrtl scénáře, jak by Spojené státy a jejich spojenci měli reagovat, pokud by ruský prezident Vladimir Putin – frustrovaný nedostatečným pokrokem na Ukrajině nebo odhodlaný varovat západní země před zasahováním do války – uvolnil své zásoby chemických, biologických nebo jaderných zbraní.

Tygří tým, jak se skupina nazývá, podle několika představitelů zapojených do procesu rovněž zkoumá reakce, pokud Putin sáhne na území NATO a zaútočí na konvoje přivážející zbraně a pomoc na Ukrajinu. Týmse schází třikrát týdně na utajovaných zasedáních. Zabývá také reakcemi, pokud by se Rusko snažilo rozšířit válku na sousední země. A to včetně Moldavska a Gruzie, a tím, jak připravit evropské země na příliv uprchlíků v rozsahu, který nebyl za poslední desetiletí zaznamenán.

Očekává se, že tyto nepředvídatelné události budou ústředním bodem čtvrtečního mimořádného zasedání v Bruselu. Prezident USA Joe Biden se tu setká s vedoucími představiteli 29 dalších zemí NATO. Sejdou se za zavřenými dveřmi, se zakázanými mobilními telefony a asistenty poprvé od Putinova vpádu na Ukrajinu. NATO ústy svého šéfa Jense Stoltenberga stále odmítá se do konfliktu otevřeně zapojit.

Ještě před měsícem se takové scénáře zdály být spíše teoretické. Dnes však od Bílého domu až po bruselské sídlo NATO zaznívá poznání, že Rusko se může obrátit k nejsilnějším zbraním ve svém arzenálu. Chce se tak zachránit z vojenské patové situace.

Když Biden ve středu odlétal do Evropy, on i Stoltenberg varovali před rostoucím počtem důkazů, že Rusko se skutečně připravuje na Ukrajině použít chemické zbraně.

Biden do války nechce

To jsou otázky, kterým Evropa nečelila od dob hluboké studené války, kdy NATO mělo mnohem méně členů a západní Evropa se obávala sovětského útoku směřujícího do Německa. Jen málokterý z vedoucích představitelů, kteří se ve čtvrtek sejdou v Bruselu, se však těmito scénáři musel někdy zabývat – a mnozí z nich nikdy nemuseli přemýšlet o jaderném odstrašení nebo o účincích odpálení bojových jaderných zbraní, které jsou navrženy tak, aby byly méně silné než ty, které zničily Hirošimu. Obávají se, že Rusko tyto zbraně s větší pravděpodobností použije právě proto, že stírají rozdíl mezi konvenčními a jadernými zbraněmi.

Jednou z hlavních otázek, kterou se Tygří tým zabývá, je hranice, která by mohla přimět alianci k použití vojenské síly na Ukrajině. Biden dal jasně najevo, že se k tomu staví nesmírně odmítavě, protože se obává, že přímá konfrontace s Ruskem by mohla konflikt vystupňovat mimo kontrolu. „To je třetí světová válka,“ poznamenal nedávno.

S těmito otázkami se Evropa nepotýkala od dob studené války, kdy NATO mělo mnohem méně členů a západní Evropa se obávala sovětského útoku směřujícího do Německa. Jen málokterý z vedoucích představitelů, kteří se ve čtvrtek sejdou v Bruselu, se však těmito scénáři musel někdy zabývat. Mnozí z nich nikdy nemuseli přemýšlet o jaderném odstrašení nebo o účincích odpálení bojových jaderných zbraní. Ty jsou navrženy tak, aby byly méně silné než ty, které zničily Hirošimu. Obávají se, že Rusko tyto zbraně s větší pravděpodobností použije právě proto, že stírají rozdíl mezi konvenčními a jadernými zbraněmi.

Washington v pohotovosti

Úředníci se domnívají, že šance, že se Putin uchýlí k odpálení jaderné zbraně, je malá. Ale neustálé ruské připomínky, že Rusko má svůj arzenál připravený a mohlo by ho použít v reakci na cokoli, co vnímá jako „existenční hrozbu“, uvedly Washington do stavu vysoké pohotovosti.

Jeden z amerických představitelů uvedl, že Biden je i nadále neústupný v otázce udržení amerických sil mimo Ukrajinu. Podle některých úředníků může však názor změnit. A to tváří v tvář hrozbě jaderného útoku ze strany Ruska.

Vysoce postavený představitel administrativy uvedl, že jakékoli použití „malé“ taktické jaderné bomby Ruskem – dokonce i uvnitř Ukrajiny a nezaměřené na člena NATO – by znamenalo, že se USA a NATO do války vloží. Na nátlak však tento úředník odmítl uvést, o jakých reakcích se diskutuje.

Útok na členskou zemi by znamenal článek 5

Úředník uvedl, že americké zpravodajské služby a zpravodajské služby NATO nezaznamenaly žádnou aktivitu ruských vojenských představitelů, která by naznačovala přípravy na použití jaderné zbraně. Uvedl však, že během interních diskusí představitelé administrativy nabádali k opatrnosti, protože v sázce bylo více než jen Ukrajina.

Pokud by Putin úmyslně udeřil na některou ze zemí NATO, nejenže by proti Rusku použil sílu vojenské aliance. Pravděpodobně by se také ocitl tváří v tvář jednotkám NATO uvnitř Ukrajiny, řekl Artis Pabriks, lotyšský ministr obrany, novinářům.

Dostane článek 5,“ řekl Pabriks v narážce na závazek NATO, že útok na jednoho člena aliance je útokem na všechny.

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bělorusko obviňuje Litvu z dronových útoků, pobaltský stát hovoří o informační válce

Litva zaútočila na Minsk a jeho okolí drony. Alespoň to tvrdí šéf běloruského Výboru státní bezpečnosti (KGB), aniž by předložil jakékoli důkazy. Litva tohle tvrzení označila za dezinformace určené pro běloruské publikum, informační útok a cílenou provokaci.

Proběhlo poslední rozloučení s Josefem Lauferem, který své poslední dny strávil v kómatu

Poslední rozloučení s Josefem Lauferem bylo plné emocí a úcty. Jeho dcera Ester, která stála u jeho boku až do konce, popsala jeho poslední roky jako těžké období, během kterého se její otec nikdy plně neprobudil z kómatu. Uvádí, že i přes jeho vegetativní stav byly vidět občasné reakce, které dávaly naději, že je stále s nimi.

Tvůrce seriálu Baby Reindeer apeluje na diváky, aby neodhalovali skutečné identity postav

Richard Gaad, skotský komik a hvězda seriálu Baby Reindeer, se obrátil na fanoušky s prosbou, aby se přestali snažit identifikovat skutečné osoby, které se skrývají za postavami v pořadu. Seriál, který je založen na Gaadových vlastních zkušenostech s psychicky nemocnou stalkerkou, vyvolal mezi diváky spekulace o totožnosti osob, které zobrazuje.

Rusko vetovalo rezoluci OSN o zastavení vývoje jaderných zbraní ve vesmíru

Rusko vetovalo rezoluci Organizace spojených národů, jejímž cílem je zastavit vývoj a rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, a vzbudilo tak mezinárodní pozornost. Návrh rezoluce vyzýval státy s významnými vesmírnými kapacitami, aby přispěly k udržení míru ve vesmíru a zabránily závodům ve zbrojení v mimozemské oblasti.

Klimtův ztracený poklad: Nedokončený obraz se vydražil za 30 milionů eur

Obraz Gustava Klimta Podobizna slečny Lieserové, který po smrti rakouského umělce zůstal nedokončený, se ve středu prodal v aukci za 30 milionů eur (zhruba 760 milionů korun). Podle aukční síně Im Kinsky, která dílo v lednu vystavila, byl portrét dlouho považován za ztracený. Ve skutečnosti však visel desítky let v soukromé vile nedaleko Vídně.

DOPORUČUJEME

Rusko ostřelovalo ukrajinský Charkov, poničeny byly čtyři obytné domy

Rusko brzy ráno útočilo střelami S-300 na východoukrajinský Charkov. Poničeny byly čtyři obytné budovy, oznámil starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov na platformě Telegram. Podle šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova si ruský útok vyžádal v Charkově šest raněných. Výbuchy zahřměly rovněž v Oděse, kde v části města po zásazích ruských střel podle serveru BBC News vypadl elektrický proud. Zranění podle serveru Meduza utrpěla jedna žena. Ruské úřady zase hlásí ukrajinské dronové útoky na energetickou infrastrukturu, zdroje z ukrajinské tajné služby uvedly, že jejich drony zasáhly dva ropné sklady v ruské Smolenské oblasti.

USA pošlou Ukrajině nové zbraně a vojenskou pomoc „tento týden“

Americký prezident Joe Biden přislíbil, že po schválení balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů Kongresem Spojených států zahájí do týdne expedici nových zbraní na Ukrajinu. Toto rozhodnutí přichází po měsících intenzivního patu.

Ministři EU byli varováni, aby nepolevovali ve své podpoře Ukrajiny, která naléhavě žádá o systémy protivzdušné obrany

V době, kdy Ukrajina čelí zesílenému ruskému bombardování své infrastruktury a měst, vyzývají evropští ministři k větší podpoře a dodávkám protiraketové obrany. Německo, které se zavázalo dodat třetí baterii systému Patriot, stojí v čele úsilí o posílení obrany Ukrajiny. Na nedávném zasedání ministrů zahraničí a obrany EU zazněly výzvy, aby členské státy nepolevovaly v otázce obrany Ukrajiny.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Golfský proud zůstává stabilní, jeho zhroucení bezprostředně nehrozí

V nedávné době se objevila nejedna studie varující před kolapsem „oceánského dopravního pásu“, jehož součástí je i Golfský proud. Vědci se obávají jeho zpomalování kvůli ohřívání oceánů. Podle nové studie je zhroucení Golfského proudu v nejbližší době nepravděpodobné.

Bělorusko obviňuje Litvu z dronových útoků, pobaltský stát hovoří o informační válce

Litva zaútočila na Minsk a jeho okolí drony. Alespoň to tvrdí šéf běloruského Výboru státní bezpečnosti (KGB), aniž by předložil jakékoli důkazy. Litva tohle tvrzení označila za dezinformace určené pro běloruské publikum, informační útok a cílenou provokaci.

Proběhlo poslední rozloučení s Josefem Lauferem, který své poslední dny strávil v kómatu

Poslední rozloučení s Josefem Lauferem bylo plné emocí a úcty. Jeho dcera Ester, která stála u jeho boku až do konce, popsala jeho poslední roky jako těžké období, během kterého se její otec nikdy plně neprobudil z kómatu. Uvádí, že i přes jeho vegetativní stav byly vidět občasné reakce, které dávaly naději, že je stále s nimi.

Tvůrce seriálu Baby Reindeer apeluje na diváky, aby neodhalovali skutečné identity postav

Richard Gaad, skotský komik a hvězda seriálu Baby Reindeer, se obrátil na fanoušky s prosbou, aby se přestali snažit identifikovat skutečné osoby, které se skrývají za postavami v pořadu. Seriál, který je založen na Gaadových vlastních zkušenostech s psychicky nemocnou stalkerkou, vyvolal mezi diváky spekulace o totožnosti osob, které zobrazuje.

Rusko vetovalo rezoluci OSN o zastavení vývoje jaderných zbraní ve vesmíru

Rusko vetovalo rezoluci Organizace spojených národů, jejímž cílem je zastavit vývoj a rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, a vzbudilo tak mezinárodní pozornost. Návrh rezoluce vyzýval státy s významnými vesmírnými kapacitami, aby přispěly k udržení míru ve vesmíru a zabránily závodům ve zbrojení v mimozemské oblasti.

Klimtův ztracený poklad: Nedokončený obraz se vydražil za 30 milionů eur

Obraz Gustava Klimta Podobizna slečny Lieserové, který po smrti rakouského umělce zůstal nedokončený, se ve středu prodal v aukci za 30 milionů eur (zhruba 760 milionů korun). Podle aukční síně Im Kinsky, která dílo v lednu vystavila, byl portrét dlouho považován za ztracený. Ve skutečnosti však visel desítky let v soukromé vile nedaleko Vídně.

Evropa je smrtelná, musí posílit obranu i vlastní zbrojní produkci, řekl Macron

Evropa musí posílit svou obranu a více sázet na vlastní zbrojní produkci, aby lépe čelila globálním bezpečnostním hrozbám, na něž není v současnosti připravena. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, který v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami. Evropské země se podle něj musí zbavit obranné závislosti na Spojených státech a zesílit vazby na Británii. Řekl také, že Evropa musí podporovat své firmy, dále pracovat na nezávislosti svého průmyslu a lépe chránit hranice před nelegální migrací.

Jak Burkina Faso bojuje proti terorismu: Armáda postřílela přes dvě stovky civilistů včetně dětí  

Armáda v Burkině Faso v únoru během jediného dne popravila 223 civilistů v rámci své dlouhodobé kampaně proti islámským radikálům. Dopustila se zločinů proti lidskosti, došla k závěru lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW). Stalo se tak jen několik týdnů poté, co do západoafrické země dorazili ruští vojáci.