Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Biden slíbil světlo na konci tunelu v červenci

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Prezident USA Joe Biden přednesl svůj první prezidentský projev k národu od své inaugurace. Jeho hlavním tématem byla pandemie covidu-19, který masivně zasáhl celý svět přesně před rokem. Jak informuje například CNN, Biden dal naději, že už v červenci by se mohl konat částečný návrat k normálu.

  Den nezávislosti 4. července, jeden z nejdůležitějších amerických svátků, by podle prezidenta už lidé mohli oslavit se svými rodinami. Bude ale záležet na tom, jestli se populace USA dostatečně proočkuje.

  Neustoupím, dokud ten virus neporazíme. Ale k tomu potřebuji vás, Američany. Každý z nás by měl přispět svým dílem,“ řekl Biden v projevu. „Potřebuji, abyste se nechali naočkovat, jakmile na vás přijde řada, jakmile k tomu budete mít příležitost. Abyste pomohli svým příbuzným i přátelům se taky nechat naočkovat. Protože pokud to všichni opravdu uděláme, tak je velká šance, že 4. července bude moci vaše rodina slavit 4. července na zahradě s přáteli a sousedy,“ burcoval národ prezident. „Po tomhle dlouhém a těžkém roce by mohl být Den nezávislosti skutečně výjimečný,“ řekl.

  Vyzval všechny státy, aby umožnily do 1.května všem občanům nechat se očkovat. Stát by jim měl poskytnout potřebnou infrastrukturu: očkovací místa, potřebné množství vakcíny i zdravotnický personál.

  Podle komentátorů bylo zřejmě jeho záměrem dát Američanům konkrétní datum, aby viděli světlo na konci tunelu a ještě nějaký čas vydrželi dodržovat protiepidemická opatření. Zároveň ale zdůraznil, že v boji s pandemií nemůže být nic jistého. „Zdaleka ještě nemáme vyhráno. Slavit 4. července je naším cílem. Ale mnoho věcí se do té doby může změnit. Vědci dali jasně najevo, že kvůli novým mutacím viru se situace může zhoršit,“ varoval prezident.

  Ten svůj projev pronesl jen pár hodin poté, co podepsal záchranný balíček ve výši 1,9 bilionů dolarů (přibližně 43 bilionů korun). Zákon, pro který nehlasoval jediný republikán, by měl v první řadě pomoci Američanům překonat finanční tíseň způsobenou pandemií.

  Oklahoma rozvolňuje

  Ve Spojených státech dostanou nyní dávku vakcíny přibližně dva miliony lidí denně. Strategie se zřejmě začíná vyplácet. Nové denní přírůstky lidí pozitivních na koronavirus jsou nejnižší od října a klesají i počty hospitalizovaných. Některé státy díky tomu už rozvolňují protiepidemická opatření. Republikánský guvernér Oklahomy Kevin Stitt oznámil, že na státní úrovni ruší veškerá opatření, jen uvnitř státních budov se musí nosit roušky.

  Standard nemůže být nula případů koronaviru. Standard musí být svoboda,“ řekl Stitt. Restrikce zrušily i některé další státy, například Texas, Maryland či Mississippi.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS