Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Biden nařídil uvolnění milionu barelů ropy denně. Chce tím ulevit cenám paliva

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americký prezident Biden oznámil bezprecedentní uvolnění zásob ropy z amerických státních rezerv. Od května tak bude jeho administrativa po dobu půl roku denně přidávat na trh milion barelů ropy. Svým rozhodnutím chce Biden snížit ceny paliva, které vzrostly po začátku války na Ukrajině. Informoval o tom server BBC a Reuters.

  Ve snaze snížit ceny ropy rozhodl ve čtvrtek americký prezident Biden o bezprecedentním využití státních rezerv. Od května bude jeho administrativa po dobu půl roku denně na trh přidávat milion barelů ropy. Jedná se o největší uvolněné množství státních rezerv od roku 1974, kdy byly po tehdejší energetické krizi založeny.

  „Jedná se o most, který nás dostane na konec roku, kdy by se měla zvýšit domácí produkce,“ okomentoval své rozhodnutí prezident Biden. Ceny ropy, a následně paliva, se ještě více zvýšily po začátku války na Ukrajině. Spojené státy americké také přišly o část dodávek, jelikož začaly bojkotovat ruské exporty ropy.

  Ceny ropy však byly vysoké už před začátkem ruské invaze. Důvodem bylo postupné rozvolňování světových ekonomik po zlepšující se pandemické situaci. Analytici pak nyní varují, že využití státních amerických rezerv však na vyřešení energetické krize stačit nebude. Informoval o tom server BBC.

  Boj s inflací chce Biden vyhrát ještě před začátkem listopadových voleb

  Po Bidenově oznámení pak klesla cena americké ropy West Texas Intermediate o více než 7 procent na asi 100 dolarů za barel. Cena ropy Brent Crude pak spadla o 5,4 procenta na přibližně 107 dolarů za barel. Ceny jsou však i nadále o téměř 70 procent vyšší než před rokem.

  Americký prezident pak kromě svého oznámení také apeloval na americké těžaře ropy, aby navýšili svou produkci. Uvedl také, že jeho administrativa uvažuje o možnostech pokutovat ty společnosti, které „sedí na ropných polích“, aniž by je využívaly.

  Vysoké ceny ropy jsou pak spojené s trvající inflací, se kterou Spojené státy americké bojují. Pro prezidenta Bidena je pak důležité její další růst zastavit především také kvůli blížícím se listopadovým volbám. V nich hrozí, že by jeho Demokraté mohli ztratit kontrolu Kongresu.

  Bidenova administrativa rovněž vyzvala ostatní státy k uvolnění mezi 30 a 50 miliony barelů ze svých rezerv. Podle serveru Al Jazeera se tak podobně stalo loni v listopadu a také na konci února po začátku války na Ukrajině. Většina světových producentů ropy však využívá své plné kapacity, nebo další navýšení exportů odmítá.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS