Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Sněmovna reprezentantů USA kvůli Ukrajině schválila zákaz dovozu ruské ropy

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americká Sněmovna reprezentantů drtivou většinou schválila zákon zakazující dovoz ropy, zemního plynu a uhlí z Ruska. Jde o další reakci Spojených států na ruskou invazi na Ukrajinu. Už v úterý toto opatření vyhlásil americký prezident Biden a Sněmovna reprezentantů mu nyní dala podobu zákona, napsala agentura AP.

  Zákon jde ještě dál než zákaz vyhlášený Bidenem a vyzývá k přehodnocení statusu Ruska u Světové obchodní organizace (WTO) a připravuje půdu pro americké sankce na ruské představitele kvůli porušování lidských práv s cílem ekonomicky izolovat režim ruského prezidenta Vladimira Putina.

  Pro návrh zákona se vyslovilo 414 zákonodárců, 17 bylo proti. Nyní o něm bude jednat Senát. Hlasovali pro něj zákonodárci z řad Demokratické i Republikánské strany, aby podpořili Ukrajinu i za cenu toho, že američtí spotřebitelé zaplatí víc u benzinových pump.

  AP uvádí, že dlouho nevídané odhodlání potrestat Rusko, které spojilo demokraty a republikány v americkém Kongresu, přinutilo Bílý dům, aby přišel s vlastní strategií.

  Ještě před několika dny se Bidenova administrativa k zákazu dovozu ruské ropy neměla kvůli obavám z rostoucích cen pohonných hmot v době, kdy se americké domácnosti potýkají s nejvyšší mírou inflace za posledních 40 let. Ropa dovezená z Ruska odpovídá ovšem jen osmi procentům objemu této suroviny, který USA loni spotřebovaly. Ruský zemní plyn se do této země nedováží vůbec.

  „Už nějakou dobu jsme o zákazu dovozu ruských energetických surovin mluvili a máme takovou radost, že ho prezident zavedl,“ řekla před hlasováním demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS