Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Biden již zvrátil některá Trumpova rozhodnutí, USA se vrací k pařížské klimatické dohodě

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Již první hodiny po inauguraci stihl podepsat Joe Biden několik nařízení, jimiž zvrátil některé z Trumpových kroků v oblasti imigrace, životního prostředí i pandemie koronaviru. USA se tak vrací k pařížské klimatické dohodě, kterou Bidenův republikánský předchůdce považoval za ekonomicky nevýhodnou.

  Nově zvolený americký prezident podepsal v Oválné pracovně ve středu odpoledne krátce poté, co složil přísahu, 15 nových exekutivních příkazů. Uvedl, že při vydávání exekutivních příkazů, memorand a směrnic „není času nazbyt“. Učinil tak první kroky ke změně.

  Nejaktuálnějšími příkazy jsou nařízení vztahující se k pandemii koronaviru. Biden nařídil povinnost nošení roušek ve federálních prostorách a vytvořil post koordinátora, který bude dohlížet na úsilí Bílého domu týkající se distribuce vakcín a zdravotnického materiálu. Biden tak změnil přístup k pandemii, jež Donald Trump opakovaně bagatelizoval.

  Mezi další z příkazů, které Biden podepsal, patří pozastavení stavby hraniční zdi s Mexikem, a ukončení zákazu cestování do USA z některých převážně muslimských zemí. Požádal také ministerstvo školství, aby do konce září pozastavilo splácení studentských půjček.

  Návrat k mezinárodním dohodám

  Nejvýznamnější změny zahrnují zvrácení Trumpovy politiky odchodu od mezinárodních dohod a smluv. Biden tak pozastavil proces vystoupení ze Světové zdravotnické organizace (WHO) a podepsal dokument, který má zahájit návrat k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Trump v loňském roce uvedl, že pařížská dohoda, která zavazuje státy ke snížení emise skleníkových plynů, byla navržena tak, aby „zabila americkou ekonomiku“ a že svým krokem odejít od ní zachrání miliony pracovních míst. Dle CNN bude proces formálního znovupřipojení k dohodě trvat 30 dní.

  V oblasti životního prostředí Biden také stáhl prezidentské povolení pro výstavbu sporného ropovodu Keystone XL. Ten měl spojit kanadská a americká naleziště ropy. „Budeme bojovat proti změně klimatu způsobem, jakým jsme dosud nebojovali,“ uvedl Biden v Oválné pracovně.

  Nařízení prvního dne byla jen začátkem záplavy exekutivních kroků, které má Biden v plánu podniknout brzy po svém vstupu do úřadu. Uvedla to dle agentury Reuters jeho tisková mluvčí Jen Psaki.

  „V nadcházejících dnech a týdnech oznámíme další exekutivní příkazy, které se postaví výzvám a splní sliby zvoleného prezidenta americkému lidu,“ dodala Psaki.

  Dle dokumentu viděného CNN se bude Biden každý lednový den soustředit na jedno konkrétní téma. Čtvrtek bude ve znamení koronavirové pandemie a v pátek se zaměří na ekonomické problémy.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS