Americký prezident Joe Biden bude zvažovat podmínění vojenské pomoci Izraeli, pokud izraelská armáda přistoupí k rozsáhlé pozemní invazi do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, napsal web Politico s odvoláním na čtyři informované zdroje. Skutečnost, že Bílý dům o takové reakci uvažuje, podle webu odráží extrémně napjaté vztahy mezi Bidenem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, který ignoruje jemnější výzvy Washingtonu ke zmírnění izraelských operací v Pásmu Gazy.
Biden se zatím nerozhodl omezit budoucí dodávky zbraní Izraeli, ale podle zdrojů webu Politico by k takovému kroku mohl přistoupit, pokud Izrael zahájí novou operaci, která ohrozí životy dalších palestinských civilistů.
BREAKING: Biden will consider conditioning military aid to Israel if the country moves forward with a large-scale invasion of Rafah, Politico reports pic.twitter.com/ruuM8kJZpb
— Insider Paper (@TheInsiderPaper) March 11, 2024
„Je to něco, o čem určitě přemýšlel,“ řekl jeden ze zdrojů, který stejně jako ostatní mluvil za podmínky zachování anonymity.
Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Adrienne Watsonová zpravodajskému portálu řekla, že „nebude komentovat spekulace anonymních zdrojů nebo doplňovat to, co prezident řekl o víkendu“. Podle mluvčí kanceláře amerického prezidenta Olivie Daltonové se prezident domnívá, že „jsou jiné přístupy, které jsme přijali a přijímáme a které jsou účinnější“.
Izraelští představitelé opakovaně uvedli, že armáda do Rafáhu, který se nachází na hranici s Egyptem, vstoupí, aby zlikvidovala poslední baštu radikálního palestinského hnutí Hamás, které Izreale, USA i EU považují za teroristickou organizaci. Izrael se zároveň domnívá, že v Rafáhu palestinští ozbrojenci zadržují alespoň část ze zbývajících rukojmích; v únoru izraelské speciální jednotky v bytě v Rafáhu osvobodily dva rukojmí. Jejich záchranu provázely letecké údery na Rafáh, při nichž podle tamních úřadů zemřelo na sedm desítek lidí.
Izrael ofenzivu v Pásmu Gazy zahájil po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října, kdy na izraelském území zahynulo 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní v listopadu byla propuštěna přibližně polovina z nich.
Bílý dům se opakovaně vyjádřil kriticky k množství civilních palestinských obětí izraelské ofenzivy. Těch je podle ministerstva zdravotnictví spravovaného Hamásem již více než 31.100. Do Rafáhu přitom od začátku války uprchla více než polovina ze 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy.
V poslední době z Washingtonu přicházejí tvrdší vyjádření týkající se pokračujícího izraelské ofenzivy a hluboké humanitární krize v Pásmu Gazy. Biden v rozhovoru, který byl odvysílán v neděli, řekl, že rozsáhlá izraelská ofenziva v Rafáhu by představovala „červenou linii“. Vzápětí toto vyjádření ale zmírnil, když dodal, že „nikdy neopustí Izrael“ a že „není žádná červená linie“.
Biden a jeho administrativa Netanjahua ovšem opakovaně důrazně vyzvali, aby příkaz k rozsáhlé ofenzivě v Rafáhu nevydával, dokud Izrael nezajistí hromadnou evakuaci civilního obyvatelstva.