10.3 C
Czech
Čtvrtek 5. března 2026
ITBoxBeztlačítkový iPhone 16: Špatný nápad, nebo budoucnost designu chytrých telefonů?

Beztlačítkový iPhone 16: Špatný nápad, nebo budoucnost designu chytrých telefonů?

V kuloárech se opět objevily spekulace, že Apple plánuje odstranit fyzická tlačítka z chystaného iPhonu 16. Tato fáma přetrvává již několik let. Navzdory potenciálním výhodám designu bez tlačítek, jako je elegantnější vzhled a menší riziko mechanických závad, se mnozí domnívají, že negativa převažují nad pozitivy.

Odstranění fyzických tlačítek by nepochybně dodalo iPhonu celistvější vzhled. Vyžadovalo by však také alternativní způsoby ovládání pro úkoly, jako je nastavení hlasitosti nebo zapnutí a vypnutí zařízení. Mohlo by se jednat o speciální widget na displeji telefonu, který by vyžadoval Face ID pro jeho ovládání.

„Tlačítka usnadňují přístup k funkcím, aniž byste se museli dívat na telefon,“ píše technologických analytik Josh Render v článku na webu Tom’s Guide. „Pokud zde nejsou žádná tlačítka, musím se na telefon podívat, abych ho mohl ovládat.“

Dalším navrhovaným řešením je použití kapacitních nebo polovodičových tlačítek, která ke svému fungování využívají haptickou zpětnou vazbu a reaktivní dotyk. Ty by eliminovaly riziko mechanického poškození a malé mezery, kterými se do telefonu dostává prach a písek. Integrace různých haptických motorů pro každé tlačítko se však ukázala být pro iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max příliš složitá a zatím není jasné, zda Apple tyto problémy vyřešil.

Závěrem lze říci, že ačkoli myšlenka zcela beztlačítkového iPhonu stále koluje, mnozí se domnívají, že by to byla ze strany společnosti Apple výrazná chyba. Použití kapacitních nebo polovodičových tlačítek by mohlo být kompromisem za předpokladu, že Apple dokáže překonat technické problémy.

Očekává se, že iPhone 16 bude vydán koncem tohoto roku.

Reklama

Doporučujeme

Katarské letectvo sestřelilo dva íránské bombardéry

Íránské strategické bombardéry se v prvních hodinách války nacházely dvě minuty od největší americké vojenské základny na Blízkém východě a od katarského zařízení na zpracování zemního plynu. Nepřátelské letouny sestřelilo do moře katarské letectvo.

Babiš: Do Ammánu míří letadlo pro české občany, další let odletí do Maskatu

Do jordánského Ammánu nyní míří letadlo Smartwings, aby odtamtud dopravilo domů české občany. Na cestě do Prahy je také pravidelný let společnosti Emirates z Dubaje do Prahy. Ve Sněmovně to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zdůraznil také, že repatriační lety pro občany z míst ohrožených konfliktem s Íránem jsou zdarma. Mluvčí ministerstva zahraničí Adam Čörgő dnes dopoledne ČTK řekl, že větší armádní airbus s kapacitou přes 90 míst je na cestě z ománského Maskatu do Prahy. Menší speciál odletěl do Ománu dnes v 10:00.

Dron vypuštěný z Íránu zasáhl letiště v ázerbájdžánském Nachičevanu

Dron vypuštěný z Íránu zasáhl letiště v ázerbájdžánské exklávě Nachičevan, uvedlo dnes ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí. V prohlášení informovalo také o dvou zraněných a dopadu jiného bezpilotního letounu u budovy školy. Baku incident odsoudilo a předvolalo si íránského diplomata. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany ve svém vyjádření uvedlo, že takové útoky neponechá bez odpovědi. Teherán se zatím nevyjádřil.

Amazon zrušil pracovní místa v divizi robotiky

Americký gigant Amazon propustil nespecifikované množství zaměstnanců ve své robotické divizi. Jde o další kolo škrtání provozních nákladů, tedy trendu, který se nezastavil od konce pandemie v roce 2022. Společnost také oznámila ukončení některých experimentálních projektů.

Izrael zahájil novou vlnu úderů proti íránskému režimu v Teheránu

Izraelské letectvo dnes ráno zahájilo novou rozsáhlou vlnu vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v hlavním městě Teheránu, oznámila podle tiskových agentur izraelská armáda. Další podrobnosti k útokům nesdělila. Íránská státní média krátce nato uvedla, že svědci hlásí několik výbuchů v Teheránu a také ve městě Karadž, které leží 20 kilometrů západně od metropole.

ANALÝZA: Jak změnily 4 roky války na Ukrajině svět

Pro Kyjev je válka prokletím, noční můrou, která ne a ne skončit. Ukrajinská společnost se musela adaptovat, aby přežila a ochránila evropské hranice před nepřítelem. Spojence tím zbavila povinnosti podnikat další významnější kroky. Problém je, že nějaké kroky učinit musí. Čtyři roky války na Ukrajině totiž přinesly světu několik změn, které otřásly světovým řádem.

Moře je výš, než většina studií předpokládala

Vědci upozorňují na chybu, která se v pobřežních analýzách opakuje tak často, až z ní vznikla slepá skvrna. Mnoho odhadů dopadů stoupající hladiny vychází z toho, že hladina moře sedí na globálním geoidu. Jenže skutečné moře se chová jinak a v řadě regionů je výš.

Sarah Ferguson se po zatčení bývalého manžela stáhla z veřejnosti

Sarah Ferguson se po zatčení bývalého prince Andrewa, drží mimo veřejnost. Podle lidí z jejího okolí ji aktuální vývoj kolem Epsteinova případu zasáhl. Nové dokumenty a vyšetřování zároveň znovu otevřely otázky kolem jejích někdejších kontaktů.

USA a Británie se neshodly na testování tokenizovaných akcií a dluhopisů

Američtí a britští regulátoři narazili na spor, jak společně otestovat takzvané tokenizované cenné papíry, tedy akcie nebo dluhopisy převedené na blockchain. Jde o jednu z klíčových věcí, na které mají obě země spolupracovat v rámci nové pracovní skupiny pro digitální aktiva.

Aryna Sabalenka se zasnoubila

Aryna Sabalenka se zasnoubila se svým partnerem Georgiosem Frangulisem. Tenistka sdílela na sociálních sítích video z okamžiku, kdy ji požádal o ruku, a ukázala i výrazný zásnubní prsten.

Britská policie zatkla tři muže podezřelé ze špionáže pro Čínu. Jeden z nich je partnerem poslankyně

Policie ve Spojeném království zatkla ve středu tři muže podezřelé ze špionáže ve prospěch čínské zpravodajské služby. Jedním z nich je partner poslankyně opoziční Labouristické strany, další je partner nejmenovaného exposlance za labouristy.

Americký ministr obrany Hegseth uvedl, že USA v boji s Íránem vyhrávají

Amerika vyhrává, zničujícím, rozhodujícím a nemilosrdným způsobem, prohlásil dnes na briefingu Pentagonu americký ministr obrany Pete Hegseth. Zároveň avizoval, že Spojené státy podniknou další vlny útoků na islámskou republiku, chválil spolupráci s Izraelem a poznamenal, že íránský režim je na pokraji sil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama