Reklama

Běloruského opozičního aktivistu našli oběšeného na Ukrajině. Vražda nebo sebevražda?

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Aktivista Vitalij Šišov, který pomáhal krajanům uprchnout z Běloruska, byl nalezen oběšený v kyjevském parku. Úřady nyní jeho podezřelou sebevraždu vyšetřují. Nevylučují, že se ve skutečnosti stal obětí vraždy, píše BBC a další servery.

Šišov vedl organizaci Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlíkům před Lukašenkovým režimem. V Bělorusku je opozice tvrdě potlačována a Šišov byl sám jedním z mnoha emigrantů v srpnu 2020. Tehdy bezpečnostní složky brutálně zasáhly proti demonstrantům, kteří protestovali proti Lukašenkovu znovuzvolení. Většina Bělorusů utíká do Polska, Litvy nebo právě na Ukrajinu.

V pondělí ráno si šel Vitalij Šišov zaběhat a domů se už nevrátil. Jeho kolegové jej hledali v lese, kde normálně běhal. Našli jej až den poté oběšeného v parku. Podle slov jednoho z kolegů měl na obličeji modřiny, jako kdyby jej někdo před smrtí zbil. Od svého útěku z domoviny měl údajně Šišov pocit, že je pod neustálým dohledem.

Policie začala jeho smrt vyšetřovat jako vraždu maskovanou za sebevraždu. Na místě zajistila jeho mobilní telefon a žádá všechny, kdo by měli informace o posledních týdnech jeho života, aby se s nimi svěřili. Zejména pokud jde o údajné výhrůžky, které měl Šišov dostávat.

Šišovův kolega Juri Šuchko médiím řekl, že organizace Běloruský dům dostávala od ukrajinských tajných služeb varování. „Říkali nám, ať si dáme pozor, že po nás jde běloruská KGB,“ řekl.

Varování bral s humorem

Místní zdroje nás několikrát varovaly před možnými provokacemi typu únosu a možná i vraždy. Vitalij na tato varování reagoval s klidem a humorem,“ uvedla organizace v prohlášení.

Běloruská olympijská sprintérka Kryscina Cimanouská musela před pár dni požádal v Polsku o azyl poté, co ji běloruští agenti chtěli násilím odvézt z olympiády v Tokiu. Do Polska by měla odletět ve středu. Cimanouská na svém Instagramu veřejně zkritizovala reprezentační trenéry, což se Lukašenkovu režimu nelíbilo.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama
Reklama
Reklama