Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Barmskou premiérku Su Ťij odsoudili v prvním z několika procesů. Pučisté jsou pod palbou kritiky

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Svržená vůdkyně Myanmaru (Barmy) Aun Schan Su Ťij byla shledána vinnou z podněcování disentu a porušení proticovidových opatření. Je to první z řady rozsudků, které ji mohou přivést do vězení na doživotí. Informuje o tom BBC.

  V pondělí ráno soud Su Ťij vynesl rozsudek na čtyři roky, ale šéf junty Min Aun Hlain jej později snížil na dva roky. Byl to ale první z několika procesů: svržená premiérka a bývalá disidentka čelí celkem jedenácti obviněním a všechna popírá. Soudní proces drtivá část světa odsoudila jako nespravedlivý. Su Ťij je ve vazbě od únorového vojenského převratu, který svrhl její legitimně zvolenou vládu.

  Není jasné, kdy a zda vůbec bude Su Ťij umístěna do vězení. Vojáci ji zatím drží na veřejnosti neznámém místě.

  Spoluobviněný Win Myint, bývalý prezident a spojenec Su Ťij ze strany Národní liga pro demokracii (NLD), byl v pondělí rovněž uvězněn na čtyři roky na základě stejných obvinění.

  Likvidujete opozici, vzkazuje Barmě svět

  Šéfka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová soudní proces odsoudila a označila jej za falešný. Britská ministryně zahraničí Liz Trussová mezitím vyzvala Myanmar, aby propustil všechny politické vězně a umožnil návrat k demokracii. „Svévolným zadržováním zvolených politiků jen riskujete další nepokoje,“ vzkázala. Demonstrace proti nadvládě vojenské junty byly v Barmě krvavě potlačeny.

  A skupina na ochranu práv Amnesty označila obvinění za falešné a uvedla, že jde o „nejnovější příklad odhodlání armády zlikvidovat veškerou opozici a zadusit svobody v Myanmaru“.

  Další soudní stání čeká Su Ťij 14. prosince, kdy bude čelit obvinění z držení nelegálních vysílaček. Šestasedmdesátiletá premiérka byla obviněna z celé řady trestných činů, mimo jiné z korupce a porušení zákona o služebním tajemství. V jednom případě byla Su Ťij odsouzena za porušení restrikcí při kampani během loňských voleb – mávala svým příznivcům v roušce a s obličejovým štítem.

  Ve druhém případě byla shledána vinnou z podněcování nepokojů za prohlášení vyzývající k veřejnému odporu proti převratu. To vydala její strana poté, co již byla premiérka ve vazbě.

  Právníci paní Su Ťij, kteří byli jediným zdrojem informací o soudním řízení, rovněž obdrželi příkaz k mlčení, který jim zakazuje zveřejňovat informace. Kromě krátkých vystoupení u soudu o ní nebylo téměř nic slyšet.

  Chtějí, aby zemřela ve vězení

  Mluvčí nově vytvořené vlády národní jednoty, skupiny složené z prodemokratických osobností a odpůrců převratu, již dříve BBC řekl, že Su Ťij má problémy.

  Není v pořádku… vojenští generálové pro ni připravují 104 let vězení. Chtějí, aby ve vězení zemřela,“ řekl doktor Sasa.

  Armáda poté, co se chopila v zemi moci, prohlásila volby v loňském listopadu za podvodné. Strana vedená Su Ťij v nich s přehledem zvítězila, zatímco proarmádní strana prohrála. Nezávislí volební pozorovatelé však uvedli, že volby byly z velké části svobodné a spravedlivé.

  Převrat vyvolal rozsáhlé demonstrace a myanmarská armáda zasáhla proti prodemokratickým demonstrantům, aktivistům a novinářům.

  Podle neziskové organizace Assistance Association for Political Prisoners (Sdružení na pomoc politickým vězňům) je Su Ťij jednou z více než 10 600 osob, které junta od února zatkla. Nejméně 1 303 dalších osob bylo při demonstracích zabito.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS