5.4 C
Czech
Pátek 27. února 2026
ZprávyAustralská vláda chce jako první na světě zakázat sociální sítě mladším 16...

Australská vláda chce jako první na světě zakázat sociální sítě mladším 16 let

Australská vláda prohlásila, že zavede jako první na světě legislativu, která zakáže dětem mladším šestnácti let přístup k sociálním sítím. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.

Premiér Anthony Albanese uvedl, že cílem navrhovaných zákonů, které příští týden předloží parlamentu, je zmírnit „škody“, které sociální média působí australským dětem.

Děláme to pro maminky a tatínky. Ti mají, stejně jako já, velké obavy o bezpečnost našich dětí na internetu. Chci, aby australské rodiny věděly, že vláda vám kryje záda,“ řekl ministerský předseda. „Sociální média škodí našim dětem. Chceme to ukončit,“ cituje premiéra CNN.

Ačkoli se o mnoha podrobnostech bude ještě jednat, vláda uvedla, že zákaz se nebude vztahovat na mladé lidi, kteří již na sociálních sítích jsou.

Pro děti, které mají souhlas rodičů, nebudou platit žádné výjimky týkající se věkové hranice. Podle vlády bude na platformách sociálních médií, aby prokázaly, že přijímají přiměřená opatření k zamezení přístupu.

Albanese uvedl, že uživatelům nebudou ukládány žádné sankce. Prosazování zákonů bude v kompetenci australského online regulátora, komisaře pro elektronickou bezpečnost.

Právní předpisy by vstoupily v platnost 12 měsíců po jejich přijetí a po jejich zavedení by podléhaly přezkumu.

Odborníci se neshodnou

Většina odborníků se shoduje na tom, že platformy sociálních médií mohou poškozovat duševní zdraví dospívajících, píše BBC. Mnozí se však rozcházejí v názoru na účinnost snahy zakázat je všechny dohromady.

Někteří odborníci tvrdí, že zákazy pouze oddalují kontakt mladých lidí s aplikacemi, jako jsou TikTok, Instagram a Facebook, místo aby je naučily orientovat se ve složitém online prostoru.

Předchozí pokusyo omezení přístupu, včetně pokusů Evropské unie, většinou selhaly nebo se setkaly s odporem technologických firem. A zůstávají otázky, jak by implementace fungovala, vzhledem k tomu, že existují nástroje, které mohou požadavky na ověření věku obejít.

Jedna z největších australských skupin na obranu práv dětí kritizovala navrhovaný zákaz jako „příliš tupý nástroj“. V otevřeném dopise zaslaném vládě v říjnu, který podepsalo více než 100 akademiků a 20 organizací občanské společnosti, vyzvala Australská pracovní skupina pro práva dětí Albanese, aby se místo toho zabýval zavedením „bezpečnostních standardů“ pro platformy sociálních médií.

Skupina rovněž poukázala na radu OSN, že zákony určené k regulaci online prostoru „by měly dětem spíš poskytnout možnost mít z digitálního prostředí prospěch, a zajistit jim bezpečný přístup k němu“.

Lobbing aktivistů

Za tento zákon však lobbovali u australské vlády i občanští aktivisté. Podle nich jsou zákazy potřebné k ochraně dětí před škodlivým obsahem, dezinformacemi, šikanou a dalšími sociálními tlaky.

Petice iniciativy 36Months, která má více než 125 000 podpisů, tvrdí, že děti „ještě nejsou připraveny bezpečně se pohybovat na online sociálních sítích“ nejméně do 16 let.  „Nadměrné používání sociálních médií přepracovává mladé mozky v kritickém období psychologického vývoje. Způsobuje epidemii duševních onemocnění,“ tvrdí iniciativa.

Na otázku, zda by mělo být vyvinuto širší úsilí o vzdělávání dětí v oblasti orientace v přínosech a rizicích pobytu na internetu, Albanese odpověděl, že takový přístup by byl nedostatečný. „Předpokládá vyrovnané síly,“ poznamenal.

Nevím, jak vám, ale mně se ve feedu objevují věci, které nechci vidět. Natož zranitelné čtrnáctileté dítě,“ řekl ve čtvrtek novinářům. „Tyto technologické společnosti jsou neuvěřitelně mocné. Tyto aplikace mají algoritmy, které lidi vedou k určitému chování,“ dodal.

Reklama

Doporučujeme

NASA změnil plán návratu astronautů na Měsíc, před přistáním přidal novou misi

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) změnil plán programu Artemis, jehož cílem je návrat astronautů na Měsíc. Přistání na Měsíci, které je nyní plánované na rok 2028, se uskuteční až v misi Artemis IV. Dosud se přitom počítalo, že to bude již v rámci mise Artemis III, oznámil dnes NASA podle agentury Reuters. Třetí mise programu Artemis tak bude zcela novým zkušebním letem. Změna přichází poté, co se připravovaná mise Artemis II potýká s technickými problémy, což vedlo k opakovaným odkladům startu.

Epstein se den před zatčením chystal koupit palác v Maroku za miliony dolarů

Den před svým zatčením v červenci 2019 se americký finančník Jeffrey Epstein pokusil převést téměř 15 milionů dolarů na koupi luxusního paláce v Maroku. Vyplývá to z dokumentů, které minulý měsíc zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti.

Ministerstvo financí odvolalo šéfa MERO Jaroslava Pantůčka

Ministerstvo financí odvolalo předsedu představenstva a generálního ředitele státního provozovatele ropovodů MERO Jaroslava Pantůčka. Odvolání je účinné ke konci února a ministerstvo mu důvody nesdělilo.

Prezident Zelenskyj pozval slovenského premiéra Fica na návštěvu Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval slovenského premiéra Roberta Fica na Ukrajinu k projednání všech existujících otázek mezi oběma zeměmi. Oznámila to ukrajinská prezidentská kancelář po dnešním telefonátu mezi oběma představiteli.

USA se musí vyvarovat nadměrným požadavkům pro úspěch jednání, tvrdí Arakčí

Spojené státy se musí vyvarovat nadměrným požadavkům, aby byla diplomatická jednání s Íránem úspěšná. Podle agentur to dnes uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Írán a Spojené státy jednaly ve čtvrtek v Ženevě, další rozhovory se mají konat příští týden.

Polská vláda chystá zákon, kterým by sociální sítě zakázala dětem do 15 let

Polská vláda chystá zákon, kterým by zakázala používat sociální sítě dětem mladším 15 let. Jejich provozovatelé by byly odpovědní za ověřování věku uživatelů. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekla polská ministryně školství Barbara Nowacká.

Netflix odstoupil od koupě Warner Bros. Zvítězil Paramout

Měsíc trvající bitva o Warner Bros. je u konce a vítězně z ní odchází společnost Paramount Skydance. Učinila lepší nabídku na odkoupení celé společnosti i s jejími ikonickými studii a katalogem filmů a televizních sérií. Streamovací Netflix svou nabídku zvýšit odmítl, protože by pro něj akvizice už nebyla atraktivní.

Doplňovací volby v Británii vyhráli Zelení, labouristé skončili třetí

Doplňovací parlamentní volby v obvodu Gorton a Denton v jihovýchodním Manchesteru vyhrála kandidátka Zelených Hannah Spencerová. Na druhém místě skončila protiimigrační Reform UK, vládní labouristi obsadili třetí místo. Podle agentury Reuters porážka ještě zvyšuje tlak na britského premiéra Keira Starmera, který čelí nepopularitě ve volebních průzkumech a kauzám spojeným s vazbami zástupců jeho strany na amerického sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina.

Rusko zasáhlo přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti i hotel v Sumách

Ruská armáda v noci na dnešek zasáhla přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, oznámil ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. V centru Sum na severu země Rusko podniklo dva údery na hotel, podle úřadů se nikomu nic nestalo. Čtyři lidé jsou zranění po ruském dronovém útoku na město Vilňansk severovýchodně od Záporoží.

Jsme v otevřené válce. Pákistán zaútočil na Afghánistán

Začalo to bombardováním cílů v Afghánistánu pákistánským letectvem a přeshraničním útokem armády Tálibánu, který má nad zemí kontrolu. Islámábádu došla trpělivost, vyhlásil Kábulu „otevřenou válku“ a provedl letecké údery na několik míst v Afghánistánu. Írán, Rusko i další aktéři apelují na ukončení bojů.

Jednání USA a Íránu přinesla podle Ománu pokrok a budou brzy pokračovat

Dnešní nepřímá jednání Íránu a Spojených států o jaderném programu Teheránu v Ženevě přinesla pokrok a po domácích konzultacích budou brzy pokračovat. Oznámilo to podle agentury Reuters ománské ministerstvo zahraničí, které schůzku zprostředkovalo. To rovněž podle agentury AFP sdělilo, že se v příštím týdnu uskuteční ve Vídni technické diskuze mezi USA a Íránem.

Zemřel spolutvůrce seriálu Červený trpaslík Rob Grant

Fanoušci sci-fi komedie po celém světě přišli o výraznou tvůrčí osobnost. Rob Grant, spolutvůrce kultovního seriálu Červený trpaslík, zemřel ve věku 70 let. Za sebou zanechal silnou stopu v televizní i literární tvorbě.

Hillary Clinton před komisí: O Epsteinových zločinech jsem neměla tušení

Hillary Clinton vypovídala za zavřenými dveřmi před výborem Sněmovny reprezentantů, který prověřuje případ Jeffreyho Epsteina. Dle svého vyjádření si na něj nevzpomíná a s jeho aktivitami nemá nic společného. Zároveň obvinila republikány, že odvádějí pozornost od vazeb Donalda Trumpa.

Sopečný popel z Etny pomáhá polím místo skládek

Popel z aktivní sopky roky dusil sicilská města. Ucpával ulice, ničil zahrady a plnil skládky. Teď se karta obrací. Vědci i farmáři ukazují, že to, co padá z nebe, může půdu vyživit a ušetřit miliony.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama