Více
  1.9 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Austrálie oznámila vyšetřování technologických gigantů. Zaměří se na Meta a Google

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle australského premiéra Scotta Morrisona zahájí parlament rozsáhlé vyšetřování největších světových technologických společností. Výsledkem by mohly být nové zákony regulující jejich fungování. Příslušná komise se nejspíše zaměří především na firmu Alphabet vlastnící Google a na Meta, pod kterou spadá Facebook, WhatsApp nebo Instagram. Ve středu to uvedl server Al Jazeera a Reuters.

  Australský parlament by měl dle středečního oznámení premiéra zahájit vyšetřování největších světových technologických společností, jako je Alphabet nebo Meta. Výsledky zveřejní v polovině února, jejich součástí by mohly být také nové zákony týkající se fungování firem. Průzkum by měl být více rozsáhlý než kdykoli předtím. Uvedl to server Al Jazeera.

  Zaměří se například na algoritmy využívané sociálními sítěmi, způsob ověřování identity a věku uživatelů nebo na efektivnost restrikcí zavedených technologickými společnostmi. „Velké firmy mají velké otázky, na které musí odpovědět. Vytvořily tyhle platformy, mají tedy zodpovědnost za to, udržet je bezpečné,“ popsal rozhodnutí o vyšetřování reportérům australský premiér Scott Morrison.

  Na investigaci fungování technologických společností se Austrálie zaměřila už v minulosti. Inspirovala tím ostatní státy, jelikož se později k zahájení podobných vyšetřování odhodlala například také Evropská unie. Podobné investigace však v minulosti mezi australskou vládou a velkými světovými firmami způsobilo napětí.

  Začátkem letošního roku proto Facebook v reakci na projednávanou legislativu zablokoval australská média na své platformě. Společnost Google zase hrozila odchodem ze země. Obě firmy však nakonec dohodu po dalším vyjednávání s tamní vládou uzavřely.

  Při předešlém vyšetřování se Facebook novému australskému zákonu silně bránil

  V únoru letošního roku totiž Austrálie oznámila, že by podle nového zákona musely technologické firmy platit tamním médiím za zisky z reklam, které jim dlouhodobě berou. Podle výzkumu Reuters Institute Digital News Report z roku 2020 totiž více než polovina Australanů využívá ke čtení zpráv sociální média.

  Na prvním místě se umístil Facebook, následovaný stránkou YouTube. Peníze z reklam jdou proto především těmto stránkám, i když sdílí obsah médií, který nevlastní a není tedy výsledkem jejich práce. Oficiální stránky médií pak navštěvuje čím dál méně čtenářů.

  Australská vláda nakonec po výzkumu trvajícím od roku 2018 letos rozhodla, že by měly společnosti novinářům zaplatit „férovou“ částku. Facebook se však zpočátku bránil. „Vydavatelství si dobrovolně vybírají, že budou na naše stránky články sdílet. Umožňuje jim to totiž prodat více předplatného a získat nové čtenáře. Tím pádem tedy i navýšit zisky z reklam,“ uvedl tehdy podle BBC.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Společnost Tesla oznámila rekordní zisky

  Společnost Tesla oznámila rekordní zisky. Varuje však před narušením dodavatelských řetězců

  Podle šéfa společnosti Tesla Elona Muska vzroste letos její prodej elektrických aut o více než 50 procent. Uvedl to poté, co investorům oznámil rekordní zisky za rok 2021. Upozornil však rovněž na narušení dodavatelských řetězců a nedostatek čipů, které budou ztěžovat produkci i v letošním roce.
  Podle Mezinárodního měnového fondu je globální ekonomika slabší, než očekával

  MMF upravil předpověď pro zotavení světové ekonomiky. Obnovuje se pomaleji, než očekával

  Svoji předpověď pro vývoj ekonomiky v letošním roce změnil Mezinárodní měnový fond především kvůli její pomalejší obnově ve Spojených státech amerických a Číně. Podle v úterý vydaných odhadů je globální ekonomika slabší, než se očekávalo. Odhadovaný růst poklesl z 5,9 procenta na 4,4.
  Společnost Unilever zruší po celém světě na 1500 pracovních míst

  Společnost Unilever kvůli organizačním změnám zruší 1500 pracovních míst

  Kvůli zlepšení své výkonnosti se společnost Unilever rozhodla zjednodušit svou organizační strukturu. V úterý proto oznámila redukci pracovních míst o 20 procent, tedy asi 1500 pozic. Důvodem změn je především rostoucí tlak od akcionářů na vytvoření efektivnějšího business modelu.
  USA zruší lety čínských společností v reakci na tvrdá pravidla Pekingu

  Americké ministerstvo dopravy zruší 44 letů čínských společností. Oplácí tak „neférová“ pravidla

  Spor mezi Spojenými státy americkými a Čínou vyostřilo rozhodnutí amerického ministerstva dopravy zrušit přes 40 letů čínských leteckých společností. Podle pátečního oznámení se jedná o "odplatu" za zrušení stejného počtu amerických letů směrujících do Číny.
  Počet nových uživatelů Netflix

  Nárůst nových uživatelů Netflixu loni zpomalil. Společnost čelí silnější konkurenci

  Streamovací službu Netflix začalo v loňském roce nově sledovat na 18,2 milionu lidí. Je to však o polovinu menší nárůst než v roce 2020, kdy vypukla světová pandemie. Kvůli oznámení ve čtvrtek klesly akcie společnosti o 20 %. Růst nových uživatelů je pomalejší vinou stávající pandemie, ale také silnější konkurence. Uvedl to server BBC a Al Jazeera.
  ocel hliník clo

  Spojené státy americké a Velká Británie začaly vyjednávat o clech na ocel a hliník

  Američtí a britští zástupci se setkali, aby zahájili vyjednávání o dlouholetém obchodním sporu. Jeho výsledkem by mělo být snížení, nebo zrušení cel uvalených na export britské oceli a hliníku. Ve svém volebním období je zavedl americký ex-prezident Donald Trump.
  Reklama
  Reklama
  Reklama