Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Andy Haldane z Bank of England varuje před rizikem inflace ve Velké Británii

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hlavní ekonom Bank of England Andy Haldane uvedl, že by inflace v Británii mohla růst mnohem více nad očekávání banky. To by tak dle něj zvýšilo šance na prudký růst úrokových sazeb. Informuje o tom The Guradian.

  Andy Haldane, který z centrální banky Velké Británie Bank of England odchází, uvedl, že tempo růstu cen ve Velké Británii pravděpodobně srovná krok se Spojenými státy. Inflace v USA dosáhla 4,2 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2008.

  Tlak na růst cen dle Haldana vytvářejí rostoucí náklady na energii i problémy s pracovní silou.

  Kupříkladu v pohostinství se zaměstnavatelé po znovuotevření potýkají s nedostatkem personálu. Vzhledem ke koronavirové pandemii i přísnějším pravidlům pro přistěhovalce přichází do Británie za prací podstatně méně občanů EU. Mnoho zaměstnanců se v této nejisté době také vydalo na jinou profesní dráhu.

  Aby zaměstnance přilákali jsou tak zaměstnavatelé mnohdy nuceni nabízet vyšší mzdy, což se odrazí v cenách nabízených produktů.

  Výbor pro měnovou politiku (MPC), jež má devět členů, se dostal pod tlak, aby informoval o tom, kdy úrokové sazby vzrostou v reakci na vyšší míru inflace. Dle výboru by ale základní sazba banky měla zůstat na 0,1 %, dokud nebude ekonomický výhled jistější.

  Inflace v květnu dosáhla 2,1 %

  Inflace se v posledních měsících zvýšila a oficiální údaje odhadují, že v květnu dosáhla v Británii 2,1 %. V letošním roce dle odhadů dosáhne 3 %.

  V příštím roce by se mohl tlak na ceny zvyšovat, ne snižovat, uvedl Haldane.

  Mohlo by dle něj přijít „ošklivé překvapení“, pokud se banka rozhodne snížit inflaci prudším než očekávaným růstem základní úrokové sazby ze své nejnižší úrovně 0,1 %, píše The Guardian.

  Takový krok by sice pomohl lidem, kteří šetří, ale ztížil by život lidem a podnikům, kteří si půjčují, aby investovali peníze nebo koupili nemovitost.

  Haldane dodal, že je britská ekonomika zpět zhruba na úrovni před pandemií.

  Zmínil se také pro The Guardian o digitálních měnách s tím, že banka může spustit vlastní. Bitcoiny ale dle něj nemohou sloužit jako náhrada za hotovost.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS