menu

12.1 C
Czech
Sobota 22. března 2025

V Istanbulu zatkli desítky lidí včetně jeho starosty, je obviněn i z terorismu

Turecká policie dnes zatkla víc než stovku lidí, včetně istanbulského starosty Ekrema Imamoglua, který je předním opozičním politikem a dlouholetým kritikem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Imamoglu čelí obvinění z korupce, podvodu, napomáhání teroristické organizaci a vedení zločinecké organizace. Imamoglu obvinění odmítá a jeho zatčení označila za politicky motivované opozice i lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW), informovala agentura Reuters.

Rusko i Ukrajina informují o nočních vzdušných úderech nepřítele na svá území

Rusko a Ukrajina se obviňují z nočních vzdušných útoků na svá území. Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 145 drony a šesti střelami, protivzdušná obrana sestřelila 72 bezpilotních letounů, uvedlo ráno ukrajinské letectvo. Dalších 56 strojů podle něj zmizelo z radarů, aniž by způsobily škody. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS oznámilo sestřelení 57 ukrajinských dronů nad Ruskem a Azovským mořem.

ANALÝZA: Zoufalství, frustrace a alkohol. Ukrajinská armáda prochází těžkou krizí

Ukrajinská armáda statečně brání svou zemi už třetím rokem a dalo by se říci, že ruský prezident Vladimir Putin si na ní vylámal zuby. Jenomže, tak jako každá válka, i ta na Ukrajině si vybírá svou daň na lidech, zejména na vojácích. Jsou vyčerpaní, demotivovaní a naštvaní na své velitele. Dlouho neviděli své rodiny a dost možná už je kvůli nedostatečné rotaci neuvidí. A tak raději dezertují.

Dezerce. Tohle slovo se v médiích poslední dobou ve spojitosti s ukrajinskou armádou objevuje možná až příliš často. Mnozí lidé považují dezerci za zbabělost. Vojáci však nejsou bezduchými postavičkami na politické šachovnici. Jsou to hlavně lidé, manželé a otcové. Dezerce je aktem zoufalství a beznaděje zlomených, vystrašených nebo frustrovaných lidských bytostí, které umírají pro nic za nic, místo aby žily plnohodnotné životy.

Tohle zoufalství na frontě zdokumentoval list The Guardian, který se tématu dezerce a stavu ukrajinské armády věnoval podrobně. Zdůraznil kontrast mezi rokem 2022, kdy se muži vrhali do boje s vizí hrdinné porážky nepřítele, a rokem 2025. Ti samí vojáci jsou dnes vyčerpaní a demotivovaní.

Z obchodu rovnou na bojiště

Během prvních hodin invaze šli bojovat a zvítězit. Do dnešních dnů jsou mnozí z nich stále v zákopech. Nemají dost spolubojovníků, munice ani vyhlídky na to, že se brzy shledají se svými rodinami. Mnozí mobilizovaní muži byli navíc úřady doslova uloveni na ulici a neměli příležitost se s nimi rozloučit. Mnoho zkušených profesionálních vojáků a veteránů padlo – i to se podepsalo na kvalitě a motivovanosti ukrajinské armády. Jsou v ní hlavně muži, kteří šli do obchodu a ocitli se na bojišti.

Stovky tisíc ukrajinských vojáků už nemají motivaci bojovat s ruskou přesilou. Výsledek? Výrazně roste množství dezertérů. Mezi nimi je i voják jménem Viktor (nejedná se o pravé jméno), který byl na začátku války odhodlaný klidně i položit život za vlast. Přihlásil se k obraně Kyjeva, který byl obléhán ruskými speciálními silami a výsadkáři. Když k hlavnímu městu Ukrajiny mířily tanky a obrněné transportéry, Viktor neváhal.

O rok později sloužil na frontě u města Avdijivka na východě Ukrajiny, považovaného za jednu z největších ukrajinských pevností v Doněcké oblasti. „Když jsem dorazil, byl jsem velmi motivovaný,“ řekl Viktor. To ještě nevěděl, že ho čekají jedny z nejtvrdších a nejdelších bojů v průběhu konfliktu.

Obránci působili Rusům obrovské ztráty a média psala o jejich odhodlání, díky němuž brzdili postup mnohem početnějších sil. Rusové však začali město „opotřebovávat“ masivní dělostřeleckou palbou, zatímco se ho snažili obklíčit. Viktor si tady uvědomil jednu věc. Nebyl to žádný hrdina, jehož si bude národ pamatovat.

„Uvědomil jsem si, že pro ně nejsem nikdo, jenom číslo,“ přiznal a dodal, že byl naštvaný na velitele. Nedokázal pochopit, jakým způsobem vedou s ruským nepřítelem boje. Podle něj začali vojákům dávat zcela nerealistické rozkazy k udržení města. Dokonce i ústup z Avdijivky byl špatně naplánován a probíhal chaoticky, což vedlo k tomu, že Rusové zajali stovky ukrajinských vojáků.

Viktor už neměl motivaci dál bojovat a trpěl zdravotními problémy. Svou jednotku opustil a dezertoval stejně jako další tisíce ukrajinských vojáků. Mezi nimi byl i voják Oleksij (opět se nejedná o pravé jméno). Účastnil se dvou ukrajinských ofenzív na frontě u města Mykolajiv a v Chersonské oblasti.

Jednu z bitev označil za velice chaotickou. Ukrajinci se ocitli pod těžkou minometnou palbou, všude létaly kulky a neměli ani dělostřeleckou podporu. Oleksij se pak pohádal s velitelem, neúspěšně požádal o přeložení a utrpěl v boji zranění. „Dosáhl jsem bodu varu,“ přiznal. „Tak jsem se rozhodl jít tam, kde mě nikdo nenajde.“

„Uvidíme, co se stane. Možná mě chytí a pošlou do první linie,“ uvedl a dodal, že pokud by se stala ukrajinská armáda reformovanou silou v rámci Severoatlantické aliance (NATO) s lepšími veliteli a generály, klidně by zase do ruky vzal zbraň. „Čím déle bude válka trvat, tím více bude přibývat lidí jako já,“ vysvětlil.

Úřady na tom nesou vinu

Případů dezercí skutečně přibývá. Ukrajinské úřady pochopitelně skutečný počet tají, avšak přiznávají, že je číslo vysoké. Na vině nejsou jen neshody s veliteli nebo zamrzlá podoba zákopového konfliktu. Ukrajina čelí nedostatku vojáků a mnoho těch již nasazených tak bojuje na frontě měsíce bez pauzy, v některých případech dokonce i rok.

„Jedná se o velký problém, ale je to přirozené,“ vyjádřila své pochopení dezerce ukrajinská ombudsmanka pro členy ozbrojených složek Olha Rešetylova. „Lidé jsou po třech letech války vyčerpaní a chtějí vidět své rodiny. Jejich děti vyrůstají bez nich. Vztahy se často rozpadají,“ dodala a přiznala, že dezerce je pro ukrajinskou armádu opravdu velký problém a výzva. I ona potvrdila, že počet případů roste.

Mezi další důvody patří větší počet mobilizovaných vojáků, často odchycených na ulici nebo v nočním klubu. Jsou na frontě nedobrovolně a nemohli se ani rozloučit s rodinami a blízkými. Nemají takovou motivaci bojovat a umírat. Chtějí zase vidět své blízké, a tak z bojiště raději uprchnou. Dezercí bude přibývat úměrně s přírůstky mladých, nezkušených mužů.

Ukrajinské úřady si za to navíc mohou tak trochu samy. Podle Viktora totiž v mnohých případech zběhlé vojáky nehledají, což jedince, kteří útěk z jednotky zvažují či plánují, motivuje. On sám se v roce 2023 ke své jednotce vrátil. Ta mu však sdělila, že ho nikdo ani nezačal hledat. Dříve zkušený snajpr, který má na svém kontě mnoho úspěšných zásahů, dnes provozuje na západě dílnu a opravuje vojenská vozidla.

(Ne)přítel jménem alkohol

Případy dezerce se také stále častěji dostávají do ukrajinských médií, což ještě dokresluje obrázek beznaděje. Mezinárodní ostudou se vyznamenala 55. mechanizovaná brigáda, od níž uprchlo několik desítek mužů při výcviku ve Francii. Než se uskupení zapojilo do tvrdých bojů o Pokrovsk, zběhlo dalších 1 700 mužů. Velitel brigády Dmytro Rjumšyn dezerci nenahlásil, za což mu hrozí až desetileté vězení.

Stres a trauma vojáků i nedbalost armády při náboru také mohou za epidemii alkoholismu v ukrajinské armádě, upozornila televize CNN Prima News s odkazem na server Ukrajinská pravda. V roce 2023 bylo v souvislosti s alkoholem nebo drogami řešeno téměř třikrát více případů než v roce 2022. Ukrajinští vojáci říkají svým opilým vojákům „avataři“ nebo „šmoulové“.

Alkohol na frontě je zakázán, není však problém se k němu dostat tajně a mnohé vojáky od toho neodrazují ani přísné tresty od vysokých pokut po pobyt ve vězení nebo na samotce.

Vojáci závislí na alkoholu nebo drogách mohou během bojů ohrozit své spolubojovníky. Často jsou nepoužitelní. Přesto je velitelé v některých případech trestají umístěním do bojové pěchoty nebo je nutí provádět nebezpečné úkoly. V prvních řadách se pak ocitají opilí muži nebo vojáci s abstinenčními příznaky.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Silnější Evropa může Rusko vojensky odstrašit i bez USA

Přestanou USA vojensky podporovat Evropu? Podle událostí z posledních dní nejčernější scénáře nehrozí, ačkoli i to se může změnit ze dne na den. Americký prezident Donald Trump však zasel nejistotu ohledně toho, za koho by se Spojené státy postavily a zda bude Severoatlantická aliance (NATO) nadále fungovat podle článku 5 o kolektivní obraně. Avizoval totiž, že pomůže těm státům, které dávají dostatek peněz na obranu. Evropa však není slabá. Rusko může odstrašit sama, i kdyby nebyla úplně jednotná – avšak za předpokladu zbrojení a řešení nedostatků.

ANALÝZA: Evropa má ekonomický potenciál Rusko odstrašit i bez USA

Zatímco ukrajinští a ruští vojáci si už třetím rokem vyměňují kulky na bojišti, prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump si v pátek vyměnili v Oválné pracovně ostrá slova. Ta pokropila Evropu studenou sprchou, a to již několikátou od 20. ledna, kdy republikán usedl do Bílého domu. I přes zhoršené vztahy mezi Evropou a USA zatím nezůstal starý kontinent sám. A i kdyby ho Spojené státy úplně opustily, Rusko by mohl odstrašit i bez nich. Je hospodářsky silnější a má lepší ekonomické vyhlídky do budoucna i přes přetrvávající problémy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael po měsících příměří čelil přeshraničnímu útoku z Libanonu, reagoval údery

Izraelská protivzdušná obrana dnes ráno sestřelila na severu země tři rakety odpálené z území Libanonu, armáda krátce nato odpověděla dělostřeleckou palbou a leteckými údery v jižním Libanonu. Podle izraelských médií jde o první takový přeshraniční útok od vyhlášení příměří mezi Izraelem a libanonským militantním hnutím Hizballáh na konci loňského listopadu. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil, oběti nejsou hlášeny. Informují o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na vyjádření armády a libanonská státní média.

Sudánská armáda ovládla centrální banku i prezidentský palác

Sudánská armáda zaznamenala výrazné úspěchy v pokračujícím konfliktu s polovojenskými jednotkami RSF. V hlavním městě převzala kontrolu nad centrální bankou a den předtím obsadila prezidentský palác. Boje trvají už téměř dva roky a hrozí, že rozdělí zemi na dvě části.

Po chaosu způsobeném výpadkem proudu obnovilo letiště Heathrow provoz

Londýnské letiště Heathrow v sobotu obnovilo plný provoz. O den dříve požár vyřadil z provozu dodávky elektřiny a uzavřel nejrušnější evropské letiště, což způsobilo celosvětový cestovní chaos.

Indonéská sopka Lewotobi Laki Laki začala chrlit popel, narušila lety

Indonéská sopka Lewotobi Laki Laki za poslední den třikrát vybuchla a vyvrhla sloup popela vysoký osm kilometrů. Informovala o tom zahraniční média. Aerolinky musely zrušit několik mezinárodních letů, další spoje měly zpoždění. Evakuovány byly podle agentury AFP tisíce lidí.

Kdo bude s Íránem jednat ve zlém, dostane facku, řekl vůdce Chameneí

Výhrůžkami vůči Íránu Spojené státy ničeho nedosáhnou, řekl dnes íránský duchovní vůdce Alí Chameneí. Zároveň varoval, že na případný vojenský útok Írán tvrdě odpoví, píše agentura AFP. Americký prezident Donald Trump tento měsíc zaslal Chameneímu dopis vyzývající k uzavření nové jaderné dohody. Dopis byl podle Íránu spíše výhrůžkou a odpověď na něj teprve připravuje. Moskva mezitím dala najevo, že uznává íránské právo na mírové využití jaderné energie

Potřebujeme více času. Evropská komise odkládá odvetná cla vůči USA

Evropská komise (EK) odložila do poloviny dubna zavedení odvetných cel naplánovaných k uvalení na americký dovoz. Chce tak získat čas na jednání s USA i mezi členskými státy Evropské unie (EU) a pochopit dopad recipročních cel. Očekává se, že americký prezident Donald Trump je oznámí 2. dubna.

Súdánská armáda dobyla prezidentský palác v Chartúmu

Súdánská armáda dnes dobyla prezidentský palác v Chartúmu, který byl poslední významnou baštou polovojenských Jednotek rychlé podpory (RSF) v hlavním městě, píše agentura AP. Téměř dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF mezinárodní organizace označují za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Silnější Evropa může Rusko vojensky odstrašit i bez USA

Přestanou USA vojensky podporovat Evropu? Podle událostí z posledních dní nejčernější scénáře nehrozí, ačkoli i to se může změnit ze dne na den. Americký prezident Donald Trump však zasel nejistotu ohledně toho, za koho by se Spojené státy postavily a zda bude Severoatlantická aliance (NATO) nadále fungovat podle článku 5 o kolektivní obraně. Avizoval totiž, že pomůže těm státům, které dávají dostatek peněz na obranu. Evropa však není slabá. Rusko může odstrašit sama, i kdyby nebyla úplně jednotná – avšak za předpokladu zbrojení a řešení nedostatků.

ANALÝZA: Evropa má ekonomický potenciál Rusko odstrašit i bez USA

Zatímco ukrajinští a ruští vojáci si už třetím rokem vyměňují kulky na bojišti, prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump si v pátek vyměnili v Oválné pracovně ostrá slova. Ta pokropila Evropu studenou sprchou, a to již několikátou od 20. ledna, kdy republikán usedl do Bílého domu. I přes zhoršené vztahy mezi Evropou a USA zatím nezůstal starý kontinent sám. A i kdyby ho Spojené státy úplně opustily, Rusko by mohl odstrašit i bez nich. Je hospodářsky silnější a má lepší ekonomické vyhlídky do budoucna i přes přetrvávající problémy.

ANALÝZA: Rozhovory o ukončení války mohou skončit čtyřmi možnými scénáři

Celý svět se zatajeným dechem sleduje začátek mírových rozhovorů mezi Spojenými státy a Ruskem o válce na Ukrajině a budoucnosti Evropy, která však nebyla pozvána k jednacímu stolu (tedy o nás bez nás). Zatímco na bezpečnostní mnichovské konferenci šokovala vyjádření amerických představitelů o Evropě, o týden později prezident Donald Trump dokonal „dílo zkázy“ komentáři na účet ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Jednání však teprve začínají a prozatím nelze odhadnout, jak pro Ukrajinu skončí. Možné jsou čtyři scénáře konce války.

ANALÝZA: Ruská ekonomika se může letos zhroutit jako domeček z karet

Ruská ekonomika je podle Kremlu ve skvělém stavu. Hrubý domácí produkt (HDP) roste extrémním tempem a překonává ten americký, nezaměstnanost je nízká a inflace je sice vysoká, ale není to nic, co by nešlo zvládnout. Takové signály teď Moskva posílá na Západ. „Porazili jsme vás“. Situace je však podle expertů dramaticky odlišná. Ve skutečnosti může ruská ekonomika zkolabovat. Ne za deset let, ne za pět let nebo za dva roky, ale už letos.

ANALÝZA: Putin poslal Rusko do ekonomické pasti, z níž není návratu

Ruská ekonomika si dva roky od začátku války na Ukrajině vedla i přes mezinárodní izolaci země a západní sankce překvapivě dobře. Je však rok 2025 a karty se obrací. Příliš vysoká inflace a úrokové sazby mohou v Rusku spustit vlnu bankrotů, oligarchové i politické elity pociťují zklamání z nedosaženého vítězství na bitevním poli a nálada v Kremlu se zhoršuje. Prezident Vladimir Putin dokázal svou „speciální vojenskou operací“ jedinou věc. Vrátit ekonomiku své země zpátky do pomyslného středověku.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael po měsících příměří čelil přeshraničnímu útoku z Libanonu, reagoval údery

Izraelská protivzdušná obrana dnes ráno sestřelila na severu země tři rakety odpálené z území Libanonu, armáda krátce nato odpověděla dělostřeleckou palbou a leteckými údery v jižním Libanonu. Podle izraelských médií jde o první takový přeshraniční útok od vyhlášení příměří mezi Izraelem a libanonským militantním hnutím Hizballáh na konci loňského listopadu. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil, oběti nejsou hlášeny. Informují o tom agentury Reuters a AFP s odvoláním na vyjádření armády a libanonská státní média.

Sudánská armáda ovládla centrální banku i prezidentský palác

Sudánská armáda zaznamenala výrazné úspěchy v pokračujícím konfliktu s polovojenskými jednotkami RSF. V hlavním městě převzala kontrolu nad centrální bankou a den předtím obsadila prezidentský palác. Boje trvají už téměř dva roky a hrozí, že rozdělí zemi na dvě části.

Po chaosu způsobeném výpadkem proudu obnovilo letiště Heathrow provoz

Londýnské letiště Heathrow v sobotu obnovilo plný provoz. O den dříve požár vyřadil z provozu dodávky elektřiny a uzavřel nejrušnější evropské letiště, což způsobilo celosvětový cestovní chaos.

Indonéská sopka Lewotobi Laki Laki začala chrlit popel, narušila lety

Indonéská sopka Lewotobi Laki Laki za poslední den třikrát vybuchla a vyvrhla sloup popela vysoký osm kilometrů. Informovala o tom zahraniční média. Aerolinky musely zrušit několik mezinárodních letů, další spoje měly zpoždění. Evakuovány byly podle agentury AFP tisíce lidí.

Svět se topí stále hlouběji do klimatické krize, loni dosáhl dalšího temného milníku

Podle Světové meteorologické organizace (WMO) nebyl rok 2024 jen nejteplejším v historii, dosáhl i rekordu co do počtu bezprecedentních přírodních katastrof. Zpráva varuje, že vstupujeme do temné fáze změny klimatu a že dopady budou ještě horší, protože emise skleníkových plynů nezastavitelně rostou. Pocítí je miliony lidí po celém světě.

Kdo bude s Íránem jednat ve zlém, dostane facku, řekl vůdce Chameneí

Výhrůžkami vůči Íránu Spojené státy ničeho nedosáhnou, řekl dnes íránský duchovní vůdce Alí Chameneí. Zároveň varoval, že na případný vojenský útok Írán tvrdě odpoví, píše agentura AFP. Americký prezident Donald Trump tento měsíc zaslal Chameneímu dopis vyzývající k uzavření nové jaderné dohody. Dopis byl podle Íránu spíše výhrůžkou a odpověď na něj teprve připravuje. Moskva mezitím dala najevo, že uznává íránské právo na mírové využití jaderné energie

Potřebujeme více času. Evropská komise odkládá odvetná cla vůči USA

Evropská komise (EK) odložila do poloviny dubna zavedení odvetných cel naplánovaných k uvalení na americký dovoz. Chce tak získat čas na jednání s USA i mezi členskými státy Evropské unie (EU) a pochopit dopad recipročních cel. Očekává se, že americký prezident Donald Trump je oznámí 2. dubna.

Súdánská armáda dobyla prezidentský palác v Chartúmu

Súdánská armáda dnes dobyla prezidentský palác v Chartúmu, který byl poslední významnou baštou polovojenských Jednotek rychlé podpory (RSF) v hlavním městě, píše agentura AP. Téměř dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF mezinárodní organizace označují za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Byl příliš měkký. Izraelská vláda odvolala šéfa kontrarozvědky Šin Bet

Vláda izraelského premiéra Benjamina Netanjahua jednomyslně schválila odvolání šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara. Netanjahu ho označil za příliš „měkkého“ a prohlásil, že v něj ztratil důvěru. Viní ho z útoku teroristického palestinského hnutí Hamás ze 7. října 2023. Jeho odvolání zdvihlo vlnu kritiky, v Izraeli se protestovalo.

Slintavka a kulhavka potvrzena na jihu Slovenska. Česko zavedlo kontroly

Po více než padesáti letech se na Slovensku znovu objevila slintavka a kulhavka. Nákaza byla potvrzena ve třech chovech skotu v okresech Dunajská Streda a Komárno, tedy v regionech poblíž maďarských hranic, kde se choroba objevila už začátkem března.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás