Američtí senátoři představili návrh zákona, který počítá s poskytnutím pomoci Ukrajině a Izraeli, přičemž současně řeší bezpečnostní situaci na jižní hranici Spojených států. Demokratický prezident Joe Biden prohlásil, že se teď ukáže, zda chtějí republikáni hrát politické hry, nebo problém řešit. Šéf Sněmovny však řekl, že jeho strana návrh projít nenechá. Informují o tom AP a BBC.
Demokratičtí a republikánští senátoři se shodli na návrh legislativy, jež počítá s pomocí Ukrajině ve výši 60 miliard dolarů (1,4 bilionu korun), Izraeli 14 miliard dolarů (324 miliard korun) a 20 miliardami dolarů (453 miliard korun) na bezpečnost vlastních hranic.
Návrh zákona, který mimo jiné zahrnuje i deseti miliard dolarů (231 miliard korun) na humanitární pomoc civilistům v Gaze a další miliardy pro zvýšení bezpečnosti v Rudém a Jihočínském moři, okamžitě podle agentury AP podpořil Biden.
Senators raced to release a highly-anticipated bill that pairs border enforcement policy with wartime aid for Ukraine, Israel and other U.S. allies, as part of a long-shot effort to push the package through heavy skepticism from Republicans. https://t.co/RaM5Ckf1SM
— WBKO News (@wbkotv) February 5, 2024
Proti je naopak republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Mike Johnson, jenž předem avizoval, že návrh nemá u republikánské většiny šanci. Biden přitom uvedl, že součástí návrhu jsou nejtvrdší a nejférovější reformy ochrany amerických hranic za desítky let.
„Priority tohoto návrhu zákona jsou příliš důležité na to, abychom je ignorovali, a příliš zásadní na to, aby se jim stavěla do cesty politika,“ upozornil šéf senátní většiny, demokrat Chuck Schumer. Senátní hlasování o návrhu chce zahájit nejpozději ve středu.
Nebezpečná politická hra
Podobně hovořil i Biden. Podle něj se teď ukáže, zda chtějí republikáni ve Sněmovně problém na hranicích skutečně řešit, nebo nadále hrát politické hry. Jak ovšem upozorňuje AP, strana exprezidenta Donalda Trumpa volí spíše politické pletky.
Republikáni nechtějí Bidenovi před listopadovými prezidentskými volbami dopřát úspěchy v oblasti ochrany hranic. Otázky ohledně migrace jsou pro něj během příprav předvolební kampaně největším bolehlavem.
Během Bidenovy vlády nelegálně překročilo americké hranice 6,3 milionu migrantů, upozornila televize BBC. Otázky kolem migrace jsou tématem hrajícím klíčovou roli v dosavadním úspěchu Trumpa v primárkách a mohou významně ovlivnit další průběh voleb.
Problém je, že absence americké pomoci Ukrajině může vést podle obav Bidenovy administrativy i evropských představitelů a vojenských analytiků k vítězství Ruska na Ukrajině. Zhoršilo by to bezpečnostní situace v Evropě.